Maszol: Ez történt 2024-ben a sportéletben

Eseményekben és sikerekben gazdag évet zárt a hazai sportvilág. A futball-Eb és a nyári olimpia jó eredményei révén emlékeztessé vált 2024-es esztendő főbb momentumait gyűjtöttük csokorba, a teljesség igénye nélkül.

Ahogyan már megszoktuk, Gyenes Mani Dakar-szereplésével indult az év, a szatmárnémeti motoros a tizennegyedik alkalommal teljesítette a világ legnehezebb terepraliját. Sikere jó alaphangot adott az elkövetkezendő hónapok eseményeinek, amelyek több sportágban is sikerre vezettek. Volt ifjúsági téli olimpia Gangwonban, de az esztendő csúcseseménye kétségkívül a párizsi nyári ötkarikás játékok és a futball-Európa-bajnokság volt, ahol a romániai képviselet egyaránt eredményesen zárt.

Visszatért Simona Halep, felélénkültek a pólósok is

Még az év elején sikerrel járt Simona Halep is a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon (CAS), a svájci testület csökkentette eltiltását és így a kétszeres Grand Slam-győztes, korábbi női világelső teniszklasszis már tavasszal visszatérhetett a versenypályára. Nem volt zökkenőmentes azért a folytatás, hiszen amellett, hogy a kihagyást követően korántsem volt könnyű formába lendülnie, még sérülések is nehezítették a dolgát. Nem kapott szabadkártyát az olimpiára sem, mint ahogyan Grand Slam-tornákon sem adogathatott 2024-ben.

Vízilabdasportban emlékezetes maradt, hogy Románia férfi válogatottja tíz év után ismét Európa-bajnoki negyeddöntőbe jutott, és végül egy visszalépés nyomán a párizsi olimpiára is kvalifikált. A sportág sikereit az év végén a Nagyváradi CSM tetézte, amelyik klubtörténetet írva a legjobb nyolc közé jutott a Bajnokok Ligájában. Ezzel mintegy feledtette, hogy a 2023–2024-es országos bajnokságban az elmúlt közel két évtizedben először nem jutottak döntőbe.

Döbbenetes botrány a tornászoknál

Tavasszal döbbenetes botrány rázta meg a közvéleményt, kiderült ugyanis, hogy egy 15 éves lugosi, magyar nemzetiségű tornászt társai megkínoztak a válogatott resicabányai edzőtáborában. A sportági szövetségi látszólag szerette volna eltussolni az esetet, de végül fegyelmi eljárást indított az ügyben és a bántalmazókat kizárta az Európa-bajnokságra utazó válogatottból.

Emlékezetes futball-Eb

A nyár a németországi labdarúgó-Európa-bajnoksággal indult, ahol Románia minden idők legjobb eredményét elérve csoportgyőztesként jutott a nyolcaddöntőbe. Noha ott kikapott a hollandoktól, Eduard Iordănescu szövetségi kapitány legénysége fellelkesítette a szurkolókat.

Magyarország számára nem alakult jól a kontinensviadal, hiszen az előzetes várakozásokkal ellentétben nem sikerült továbbjutniuk a csoportkörből. A Spanyolország által megnyert kontinensviadalt követően Edi Iordănescu nem hosszabbított szerződést, a „trikolórok” a legendás Mircea Lucescu irányítása mellett folytatják.

„Popovici-történelem” és tornaper az ötkarikás játékokon

Alig ocsúdtunk fel a labdarúgó-Európa-bajnokság után, máris kezdődött Párizsban a nyári olimpia. Nem akármilyen seregszemle volt ez, hiszen a páratlan sikerek mellett botrányoktól volt hangos. Már a történelmi, szabadtéri megnyitó egyes jelenetei miatt össztűz zúdult a szervezőkre, és az olimpiai faluban uralkodó körülményekre is bőven érkezett panasz, de genderbotrány és doppingvádak is „tarkították” a játékokat, ahol az oroszok újfent csak semleges színekben versenyezhettek.

Románia számára viszont maradandó élmény lett, olyan feledhetetlen sikerekkel, mint az úszóklasszis David Popovici sporttörténeti aranyérme, vagy az evezésben belapátolt dobogós helyezések. A romániai küldöttség három arany-, négy ezüst- és két bronzérmet gyűjtött, az érmetáblázat 23. helyén végzett. Tornában tizenkét év szünet után jutottak csapatdöntőbe a lányok, a szerenkénti döntők viszont felháborodásba torkolltak, amikor Ana Maria Bărbosut megfosztották talajon a harmadi helyétől. Azt később, a bíróságon „visszaszerezték” az amerikaiaktól, a román tornászlány pedig utólag Bukarestben átvehette az érmét, a botrányos történet még nem zárult le, mivel az amerikaiak fellebbeztek.

A paralimpia közben vonult vissza Novák Ede

Az olimpiát a paralimpia követte, Novák Károly Eduárd, Románia első paralimpiai bajnoka pedig hatodik alkalommal vágott neki a parakerékpárosok küzdelmének. De immár utoljára: a korábbi sportminiszter már a mezőnyversenyen sem indult el, ugyanis két sérültségi osztály összevonása miatt már nem tartotta tisztességesnek a küzdelmet. Bejelentette visszavonulását, szerinte a döntéshozók elvették a jó eredmények lehetőségét a protézises parakerékpározóktól, ezért értelmetlennek látja a versenyzés folytatását.

Centenáriumi hokiünnep

„Évtizedes” sikereket jegyzett ugyanakkor 2024-ben a hazai jégkorongsport: Románia férfi válogatottja huszonhét év után ismét vébémeccset nyert Magyarország ellen, ugyanakkor a centenáriumi évben a legendás csíkszeredai hokissal, Varga Dezsővel bővült a Hírességek Csarnoka, amikor megítélték neki a kisebb nemzetek kiemelkedő alakjainak járó Torriani-díjat. Ami a klubcsapatokat illeti, a Brassói Corona „mindent vitt” az elmúlt idényben: a barcaságiak nyerték a hazai bajnokságot, a Román Kupát és az Erste Ligát is.

Nagy Attila, a szövetség elnöke a jégkorong népszerűsítését és a fiatalok játékban tartását célozza, amiben minden bizonnyal segítségére lesz, hogy Sepsiszentgyörgy szervezheti 2025-ben a férfi divízió 1/A hoki-világbajnokságot és felépülhet a háromszéki megyeszékhelyen az Országos Befektetési Vállalat (CNI) finanszírozásával a korszerű jégcsarnok.

És ha már sportinfrastruktúra: a 2024-es esztendőben kapott zöld utat több futballstadion építése is, köztük a nagyváradi, a temesvári és a besztercei arénáé is. Temesváron két stadion is épül. Arról is döntöttek idén, hogy ezentúl magánklubok is kaphatnak állami sporttámogatást az utánpótlásra.

Új versenykiírás Európában

Idén vezették be az európai futballkupák új versenykiírását, amit Romániából az FCSB „próbálhatott ki” az Európa Ligában, ahol nem csak bejutott a főtáblára, hanem már a továbbjutását is bebiztosította a kieséses szakaszra. Szenzációt keltett a selejtezők során a Vajdahunyadi Corvinul is, amelyik másodosztályos csapatként a Román Kupát megnyerve indult a nemzetközi porondon, ahol az első körből tovább is jutott. Feljutási joga az élvonalba viszont továbbra sincs, a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) segítsége ellenére több Liga 2-es klub „elmeszelte”, hogy az idény rajtja után változtasson jogi státuszán a Szuperligás feljutási lehetőség érdekében. A másodosztály idei szezonjába nyolc év után visszatért a nagy múltú Bihar FC is, de a mezőnyt az FK Csíkszereda uralja, amely már tavasszal is közel járt a feljutáshoz.

Szőcs Berni a Bajnokok Tornáján brillírozott

A marosvásárhelyi asztaliteniszező Szőcs Berninek nem a tervei szerint alakult a párizsi olimpia, a szezonzáró Bajnokok Tornáján viszont „kárpótolt”. Pályafutása egyik legnagyobb sikerét aratta, amikor minden előzetes elvárást túlteljesítve az elődöntőig menetelt és végül bronzérmes helyen zárt.

Csoportgyőzelem a „zöld asztalnál”

Feljutott ugyanakkor csoportgyőztesként a Nemzetek Ligája B osztályába a román labdarúgó-válogatott. Az ünneplését viszont beárnyékolta az utolsó előtti forduló botránya, amikor a koszovói válogatott a hosszabbítás utolsó percében levonult a pályáról sérelmezve a szurkolók „Szerbia” skandálását. A mérkőzést – amelyik gól nélküli döntetlenre állt – 3-0-ra elveszítették a „zöld asztalnál”, így a trikolórok hibátlan mérleggel nyerték meg a csoportjukat. A történet viszont még nem ért véget, mindkét fél a sportdöntőbíróságon támadta meg az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) szankcióját.

Az esztendő során több hazai sportlegendát is elbúcsúztattunk. Az év elején Mircea Tutovant, a romániai röplabdasport „Ágyúsát” gyászolta a sportvilág. Elbúcsúztunk minden idők egyik legjobb kézilabdázójától, Birtalan Istvántól is. Gigi Mulțescu is elhunyt, az év végéhez közeledve pedig egymást érték a szomorú hírek: távozott az élők sorából többek között a legendás tornaedző Károlyi Béla, utolsó útjára kísérték a legendás futballkapust, Helmut Duckadamot, és a „Gyűrűk Ura”, Dan Grecu is elhunyt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?