Maszol: sajnos 2023 a tragédiák éve volt Romániában – Egyik szörnyűség követte a másikat
Idén rengeteg tragédia hagyott maga után fájdalmat és veszteséget. 2023 kihívásokkal teli év volt, amelyben az ország számos kérdéssel szembesült. E tragédiák ugyanis mélyebb rétegeiben feltárták a rendszer szabálytalanságait, és a társadalom egyre inkább felismerte az igazságtalanságokat. Sajnos 2023-ban olyan megrázó szörnyűségeknek lehettünk tanúi, mint a crevediai LPG-állomáson történt robbanás, a tengerparti gázolás, vagy a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásában történt falomlás, amelyben egy 17 éves fiú veszítette életét.
Halálos csónakbaleset
Április 30-án felborult egy csónak a Maros szakaszán a perjámosi (Periam) kikötő környékén. A csónakban hat felnőtt és hat kiskorú utazott, öt személy életét vesztette. Kezdetben egy hároméves kiskorú holttestét találták meg, négy személyt (két férfit és két gyermeket) eltűntnek nyilvánítottak. A balesetet követő héten három holttestet találtak meg, egy 7 éves kislányra pedig csak augusztus 16-án bukkantak rá.
Kapcsolódó
Kiderült, a Maros folyón felborult csónaknak nem volt forgalmi engedélye, a vezetője pedig – egy 33 éves férfi – jogosítvány nélkül irányította a járművet, ugyanakkor alkoholos befolyásoltság alatt állt. Az ügyészek eredetileg gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indítottak eljárást az ügyben, később azonban felmerült két másik bűncselekmény gyanúja is: vízijármű engedély nélküli vezetése, illetve vízijármű alkoholos befolyásoltság alatti vezetése, ezért átadták a nyomozást a galaci ügyészségnek, amelyiknek ilyen ügyekre szakosodott munkatársai is vannak.
A szülészeten meghalt egy 25 éves nő
Augusztus 18-án meghalt egy 25 éves várandós nő a Botoşani megyei sürgősségi kórház szülészeti osztályán. A fiatal nő nagy fájdalmakkal és vérzéssel érkezett a szülészetre, terhessége harmadik hónapjában volt. Három másik gyermeke volt otthon, akik 1 és 5 év közöttiek.
A kórházi ágyon fekvő nő többször kérte az orvosokat, hogy minél hamarabb operálják meg, mert elviselhetetlen fájdalmai vannak. De a segítség nem érkezett időben. A kórházban vér- és ultrahangvizsgálatot végeztek, és az orvosok úgy ítélték meg, hogy nem indokolt a magzateltávolítás, mert kis mennyiségű volt a vérzés, a méhnyak zárva volt, nem volt jele folyamatban levő vetélésnek. Aztán hirtelen romlott a páciens állapota, súlyos légzési nehézségei voltak, és erős vérzés lépett fel a felső légutakban. Azonnal az intenzív osztályra szállították, de nem tudták megmenteni az életét.
Az eset után Botoşani Megyei Egészségbiztosítási Pénztár 42 272 lejre bírságolta a Mavromati Megyei Sürgősségi Kórházat Alexandra Ivanov halála miatt.
Alexandra esete felháborodást váltott ki, romániaiak százai vonultak utcára több napon keresztül, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a kórház egészségügyi személyzetével szemben, ráadásul megrongálták annak az orvosnak a magánrendelőjét, aki Alexandra halálának éjszakáján szolgálatban volt.
Kapcsolódó
Valóságos mozgalom alakult, és sorra osztották meg negatív tapasztalataikat anyák, akik hasonlóképpen szenvedtek a botoșani-i szülészeten, mint Alexandra. A legutóbbi történet egy botoşani-i fiatal házaspáré, akiknek gyermeke szívproblémákkal született, miután több mint 15 órát váratta a kezelőorvosa a vajúdó nőt a szülőágyon.
Május 2-i tragédia
Augusztus 19-én két fiatal meghalt, hárman megsérültek Vama Veche közelében, amikor egy kábítószer hatása alatt álló 19 éves fiú autójával gyalogosok közé hajtott a 39-es országúton. A balesetben életét vesztette egy 20 éves lány és egy 21 éves fiatalember. Egy 19 éves és két 20 éves fiatal megsérült.
A Május 2-i tragédia változásokat hozott a Konstanca megyei rendőrségen, ugyanis több vezető beosztású rendőrt elbocsátottak, ugyanakkor törvénymódosítási javaslatokhoz vezetett, mindemellett a társadalom elé tárt egy súlyos, edddig elhanyagolt problémát, mégpedig az, hogy országunkban is nagyon elterjedt a kábítószer-fogyasztás. A tengerparti balesetet követően rengeteg olyan tragédiára fény derült, amelyet bedrogozott személyek okoztak.
Egyébként a Május 2-i gázoló egész családja ellen büntetőeljárást indítottak. Pascu édesanyját azzal vádolják, hogy megzsarolt egy lányt, aki tanú a fia elleni perben. Állítólag megfenyegette, hogy kompromittáló információkat és képeket ad ki róla, ha együttműködik az ügyészekkel. Ugyanebben az ügyben Pascut az emberölés mellett kábítószer-kereskedelemmel is vádolják, valamint az apja is bíróság elé áll a fegyvertartásra vonatkozó törvények megsértése miatt.
Október negyedikén Alina Gorghiu igazságügyi miniszter bejelentette, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) frakciói iktatták a parlamentben az úgynevezett 2 Mai-törvény tervezetét. A jogszabályjavaslat előírja, hogy a magas kockázatú kábítószerekkel történő kereskedés bűncselekménye kizárólag végrehajtandó szabadságvesztéssel büntetendő, azaz a börtönbüntetés nem függeszthető fel próbaidőre.
Crevediai robbanás
Augusztus 26-án újabb tragédia rázta meg Romániát, amikor robbanás történt Crevedia egyik LPG-állomásán. Összesen hat személy vesztette életét és több mint 50-en megsérültek, többségük tűzoltó volt, akik a helyszínen segítettek a lángok eloltásában. A robbanás a környéken számos házban kárt tett. Mint kiderült, a crevediai LPG állomás 2020 júliusa óta nem volt működési engedélye. Többszöri pénzbírság után 2020-ban jelentették a bezárását.
Az esetet követően országszerte ellenőrzéseket végeztek a benzinkutaknál, LPG-állomásoknál, és bezárták azokat a létesítményeket, amelyekről kiderült, hogy nem felelenek meg a követelményeknek, ezáltal veszélyeztetik az emberek életét.
A tragédiának politikai következményei is voltak, a PSD megvonta a politikai bizalmat Crevedia és Caracal polgármesterétől. Az LPG-állomás két tulajdonosát, Ionuț Doldureát és Cosmin Stângăt pedig előbb előzetes letartóztatásba, majd házi őrizetbe helyezték. Az ügyészség szerint a büntetőügynek 158 sértettje lehet. Eddig 90 sértettet hallgattak ki, 81-en polgári peres félként csatlakoztak az ügyhöz. Az általuk követelt kártérítés összege 8 510 000 euró és 371 300 lej.
Robbanás a Călimănești-i gázvezetéknél
Egyébként nem sokkal a crevediai tragédia után négy embert találtak elszenesedve a Călimănești-i gázvezetéknél történt robbanás után, további öt sérültet pedig kórházba szállítottak orvosi ellátásra. A robbanást a moldvai A7-es autópálya építőtelepén végzett munkálatok okozták, a Transgaz a kivitelezőt okolja a történtekért.
A Transgaz az autópályaépítőt okolta a robbanásért; a szolgáltató szerint a kivitelező nem tartotta be az építkezési projektben előírtakat, arra ugyanis nem volt engedélye, hogy az útszakaszt keresztező gázvezetéket áthelyezze.
A részegen halálos balesetet okozó rendőr ügye
Egy háromszéki rendőr még 2021. december 2-án, Sepsiszentgyörgy csíkszeredai kijáratánál részegen halálra gázolt egy 28 éves férfit. A háromszéki közvéleményt idén kiemelten foglalkoztatta a baleset utóélete, hiszen 2023 szeptemberében alapfokon csupán 4 évnyi felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a sepsiszentgyörgyi bíróság. Végül december 21-én a brassói táblabíróság meghozta a jogerős ítéletet az ügyben: három évet kell börtönben töltenie a balesetet okozó rendőrnek.
Kapcsolódó
Az embereket az is felháborította az üggyel kapcsolatban, hogy a férfi még rendőrként dolgozik a részegen, halálos balesetet okozó férfi. A háromszéki rendőrség parancsnoka szerint miután eljárás indult a beosztottja ellen, a férfit áthelyezték a rendőrség logisztikai osztályára.
Amikor kiderült, hogy a rendőr alapfokon felfüggesztett börtönbüntetést kapott, megalakult egy nyilvános Facebook-csoport „Igazságot Lehelnek! Dreptate pentru Lehel” megnevezéssel. A kezdeményezők online petíciót is indítottak, amelyben jelzik, hogy a felfüggesztett börtönbüntetést indokolatlanul enyhének találják, a rendőr által elkövetett cselekmények súlyához képest. Sepsiszentgyörgyön utcára vonultak az emberek, és a rendőr szigorúbb büntetését követelték. A gyülekezésen gyertyákat gyújtottak a 28 éves korában elhunyt Lorenzovici Lehel emlékére.
Láncbaleset az A1-es autópályán
Öt ember meghalt abban szeptemberi balesetben, amely két kamion és két személygépkocsi között történt az A1-es autópályán történt. Egy ember csodával határos módon megúszta.
A két kamion közé préselődött kisbusz, amelyben munkások utaztak a fővárosba, olyan súlyosan megrongálódott, hogy amikor megkezdték a mentést, a mentősök még azt sem tudták megállapítani, hányan voltak az autóban.
A balesetért felelős sofőr a nyomozóknak elmondta, hogy a szembe sütő nap elvakította, és nem látta a sávját. A rendőrség gondatlanságból elkövetett emberölés és gondatlanságból elkövetett testi sértés bűncselekménye miatt indított eljárást.
Elhunyt egy munkás, aki az Azomureș turbináján dolgozott
Novemberben elhunyt az a marosvásárhelyi munkás, aki az Azomureș vegyipari kombináton dolgozott egy turbina tisztításán október elején, majd néhány nappal később kórházba került, és állapota napról napra súlyosbodott. Még húsz kollégája dolgozott ugyanott, közülük ketten szintén kórházba kerültek, öten otthon lábadoztak.
Kapcsolódó
Azóta sem derült ki, hogy mi okozta a tragédiát, október 19-én kezdte vizsgálni a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság és a megyei munkaügyi felügyelőség az eseteket. Egyelőre nem sok eredménnyel. Már akkor arra hivatkoztak, hogy az időbeli távolság miatt már nehéz kinyomozni, hogy mi lehetett az esetleges kiváltó ok a kombinátnál, ami a megbetegedéseket okozhatta.
A vegyipari kombinát szóvivője is csak annyit mondott, a munkásokat alkalmazó céggel közösen vizsgálja az ügyet az Azomureș. Eredményekről azonban nem nyilatkozott.
Falomlás Székelyudvarhelyen
December 18-án szörnyű tragédia rázta meg Székelyudvarhelyet: részben összeomlott a Tamási Áron Gimnázium bentlakása. A romok négy diákot temettek maguk alá, egyikük meghalt, egy diáklány életéért pedig a Marosvásárhelyi Klinikai Sürgősségi Kórházban küzdenek az orvosok.
Kapcsolódó
A bentlakás körül csatornázási munkálatok zajlanak. Sokak szerint az épület fala mellé ásott mély gödör miatt bomlott meg az épület statikai egyensúlya és következhetett be a tragédia. Gondatlanságból elkövetett emberölés és testi sértés gyanújával indult nyomozás az ügyben.
Egy egész ország mellett gyászol a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Líceum is, ebbe a tanintézménybe járt az a 17 éves fiú, aki életét veszítette. Sipos Dávidot szülőfalujában, Farkaslakán kísérték utolsó útjára.
A harmadikként kimentett lányt válságos állapotban szállították kórházba. A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház szóvivője azt mondta, a diáklánynak „nagyon válságos az állapota, mesterséges kómába helyezték, hemodinamikailag instabil. Jelenleg egyetlen orvos sem tudja megmondani, mi lesz a következő lépés. Az orvosok prognózisa nagyon visszafogott, minden attól függ, hogyan alakul a lány állapota.
Néhány nappal a tragédia után hatósági felügyelet alá helyezték a székelyudvarhelyi tragédiáért felelős cég ügyvezetőjét. Az intézkedés 60 napra szól, az érintett nem léphet kapcsolatba a tanúkkal és a sérültekkel. A Maros megyei táblabíróság melletti ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés és gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt indított eljárást a munkálatokat végző cég vezetője ellen. Az ügyészek kihallgattak több tanút és dokumentumokat foglaltak le, melyeket bizonyítékként fognak felhasználni a perben.
Porrá égett a panzió
Újabb tragédia rázta meg az országot karácsonykor. December 26-án tűz ütött ki a Prahova megyei Tohaniban, a Ferma Dacilor vendégházban. A fából épült panzió leégett. A tűzesetben nyolc személy vesztette életét, köztük kiskorúak is.
Kiderült, a panziónak nem volt meg minden engedélye, mégis feltüntették a turisztikai minisztérium honlapján: sem működési, sem tűzvédelmi engedélye nem volt. Az is kiderült, még 2019-ben le kellett volna bontani a vendégházat, azonban az erre vonatkozó bírósági döntést végül hatályon kívül helyezték, miután utólag kedvező szakértői véleményeket szereztek be a panzió számára.
A tragédia után a Radu Oprea gazdasági vállalkozási és idegenforgalmi miniszter kijelentette: szigorítják a törvényt: a vendégházak nem kaphatnak majd minőségi tanúsítványt a szükséges engedélyek megléte nélkül.
CSAK SAJÁT