Törvénymódosítás: szigorítják a panziók engedélyeztetését a tűzvész nyomán
Módosítják a törvényt a Prahova megyei Ferma Dacilor panzióban bekövetkezett tragédia nyomán: a vendégházak nem kaphatnak majd minőségi tanúsítványt a szükséges engedélyek megléte nélkül. Radu Oprea gazdasági, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, az általa vezetett szaktárca a minőségi szabványokkal foglalkozik.
A porrá égett Ferma Dacilor korábban a három margarétás minősítést kért. A tragédiával kapcsolatban a miniszter a Digi24 hírtelevíziónak kifejtette, a működési engedély kiállítása nem tartozik a szaktárca hatáskörébe, mindössze minőségi szabványt tanúsítanak. Hozzátette, a minisztérium nem foglalkozott az építéssel kapcsolatos szempontok ellenőrzésével.
A miniszter éppen ezért szorgalmazza a törvény módosítását, hogy a panziók, vendégházak a minősítést se kaphassák meg, ha nem rendelkeznek a szükséges engedélyekkel. A jelenlegi szabályozás értelmében a turisztikai minisztérium által kiállított tanúsítvány nem egy működési engedély, hanem a szolgáltatások minőségét jelzi. Így kap egy szálláshely egy-két-három csillagot, vagy a panziók esetében margarétát, az alapján hogy a szálláshely működtetői által összeállított, és a minisztériumnak elküldött iratcsomó mit tartalmaz. Mindazonáltal a törvény nem ismerete nem ment fel a felelősség alól, üzeni a miniszter a polgármesternek, aki a Ferma Dacilor esetében a turisztikai minisztérium által kiállított tanúsítványra hivatkozott, meglátása szerint tévesen.
A jelenleg érvényben levő jogszabály értelmében, amikor a szálláshely működtetői kérik a minisztériumtól a tanúsítvány kibocsátását, be kell nyújtsanak ugyan egy dokumentációt, de ebben az egyetlen kapcsolat az építkezéssel, stabilitási és biztonsági elemekkel, hogy a vállalkozásnak szerepelnie kell a cégjegyzékben. Ez is tulajdonképpen egy közvetett kapcsolat, hiszen amikor bekerül a vállalkozás a cégnyilvántartásba az ügyvezetője vagy a tulajdonosa saját felelősségére kell nyilatkozzon arról, hogy a tevékenységtől függően eleget tesznek a környezetvédelmi, tűzbiztonsági, vagy éppen élelmiszerbiztonsági szabályoknak. Az összes többi dokumentum a szálláshely szolgáltatásaira vonatkozik, arra hogy milyen felszereltsége van a kiadó szobájuknak.
Oprea felidézte, a Ferma Dacilor első ízben 2017-ben nyújtott be kérést a három margarétás minősítésre a minisztériumhoz. A miniszter nem látta ugyan a dokumentációt, csak a szaktárca idegenforgalmi ügyosztálya által ennek kapcsán kiadott tájékoztatást. Ebben az állt, hogy a hatályos törvényeknek megfelelően kiállítják az ideiglenes tanúsítványt, melynek érvenyéssége legtöbb 90 napra szól. Ebben az időszakban a helyszínen ellenőrzik, hogy valóban teljesülnek-e a minőségi feltételek, valósak-e a dokumentációban leírtak. Viszont kimondottan csak a kiadó szobák színvonalát vizsgálják. Például a szálláshely akkor kaphatja meg a négycsillagos minősítést, ha a szobákban megvan az előírt számú törülköző, takaró, párna és az adott négyzetméter. Semmi egyebet nem ellenőriznek, sem az építkezési szempontokat, sem a stabilitást, sem a tűzvédelmi előírások betartását, mert ezek az építkezési engedély szerves részét képezik, szögezte le a miniszter. Hozzátette, a katasztrófavédelmi felügyelőségnek van egyértelmű hatásköre és felelőssége ezeknek a szempontoknak az ellenőrzésében.
Radu Oprea mindezt figyelembe véve szorgalmazza a miniszteri rendelet módosítását, melyet ígérete szerint még ebben az évben, vagyis pénteken aláír. A módosítás arra vonatkozik, hogy a jelenelgi követelmények mellett a tanúsítvány kiállításához szükség lesz az építkezési engedély bemutatására, amelynek adott esetben része a tűzvédelmi engedély is. Például a kempingek esetében nem kérhetnek ugyan tűzvédelmi engedélyt, de akkor kataszteri bizonylattal kell alátámasztani, hogy ennek megléte nem indokolt. „A lényeg, hogy létezzen szoros kapcsolat a minisztérium által kiállított tanúsítvány és az állam többi ellenőrző hatósága által elvárt szabványok között” – részletezte a miniszter.
Ugyanakkor felidézte, a Ferma Dacilor 2017-ben 40 ezer lej bírságot kapott, mert engedély nélkül működött. Azután futott be az egy margarétás minősítés megítélésére vonatkozó kérés. Ez a minimum a tanúsítvány szempontjából, és a jelenlegi jogszabály nem szabja feltételként a tűzvédelmi vagy az építkezési engedély meglétét. Amikor a helyszínen ellenőriztek, megállapították, hogy a szálláshely már működik, ezért kirótták a bírságot, majd lejárt a pontosításokra megszabott idő, és az ügyet lezárták. A miniszter ismételten leszögezte, a működési engedély kiállítása nem tartozik az általa vezetett szaktárca hatáskörébe, azt a helyi hatóságok adják ki.
CSAK SAJÁT