Simion több pénzt pallt el kampányra, mint Donald Trump – Követeli a közpénzt a megtérítésre
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 2025 tavaszán óriási összegeket – összesen közel 5 millió eurót – fizetett a Realitatea Plus televíziónak főként George Simion elnökjelölt kampányának népszerűsítésére. Egyetlen nap reklámért 1 millió eurót, egy kétórás műsorért pedig 450 000 eurót számláztak ki, még akkor is, ha Simion alig szerepelt, derítette ki a Snoop oknyomozó portál.
Az AUR ezeket az összegeket szerette volna visszakapni az állami költségvetésből, de az Állandó Választási Hatóság (AEP) megtagadta a térítést. Az AEP szerint a Realitatea Plus által kibocsátott számlák egy része nem igazol valós szolgáltatást. Összesen 17 millió lejt nem fogadtak el, plusz további 5 milliót vissza is vontak.
Így az AUR által elköltött 69 millió lej kampánypénzből csak 52 milliót térített vissza az állam.
George Simion szerint az AEP indokai „mondvacsináltak”, és jogi úton akarja megtámadni a döntést.

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) feljelentést tett az ügyészségen.
Egy számítás szerint a 450 000 eurós összeg alapján, amelyet az AUR Anca Alexandrescu műsoráért fizetett, értékben két óra alatt akár 300 reklámspotot is le lehetett volna asugározni a Realitatea Plus csatornán – olyan áron, amilyet Donald Trump fizetett az amerikai televíziókban.
Míg az USA-ban sugárzott 300 spot Donald Trump személyét, ajánlatát és előnyét hangsúlyozta riválisával szemben, addig a Realitatea Plus képernyőjén George Simion mindössze néhány percre jelent meg a két órás, 450 000 euróért fizetett műsoridőből.
Egy másik összehasonlítás: az AUR egy hónapos kampány alatt 5 millió eurót fizetett a Realitatea Plusnak. Donald Trump 6 millió dollárt (5,5 millió euró) költött a teljes Facebook-reklámjára a 2024 novemberi amerikai elnökválasztások utolsó három hónapjában – egy független, a Solomon pénzügyi cég által készített jelentés szerint.
Fél évvel az elnökválasztási kampány lezárulta után, amikor George Simion meglátta, mennyi pénzt kapott vissza a költségvetésből, rájött, hogy a visszatérített összeg jóval kisebb a ténylegesen elköltöttnél. Az AUR 69 millió lejt fizetett elnökjelöltjéért, és ebből 52 milliót térítettek vissza. A fennmaradó 17 millió lej a Realitatea Plus számláihoz kötődik, amelyeket az AEP nem ismert el törvényesnek. Emellett az AUR-tól további 5 millió lejt is visszavettek – ez a lakosságnak kiküldött levelek ügye. Összesen tehát 22 millió lejt törvénytelenül költöttek el, állítja az AEP.
Mint megírtuk, a Snoop tárta fel, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 2 millió eurót fizetett – közpénzből – Nicolae Ciucă, a PNL elnöke és elnökjelölt könyvének óriásplakátos népszerűsítéséért. Ugyanez a portál írt a PSD által kapott rekordösszegekről, valamint arról is, hogy az AEP nem térítette vissza a pénz egy részét Nicușor Dan elnökjelöltnek, mert egyes adományozók nem voltak beazonosíthatók.
Azok a jelöltek, akik az elnökválasztáson átlépték a 3%-os küszöböt, igényelhetik a kampányra költött összegek visszatérítését, ha a finanszírozás magánforrásból származott, vagyis nem a párt állami költségvetési támogatásából. A pártok és jelöltek kétféle költségvetési támogatásban részesülnek – ezek a polgárok és cégek adóiból és illetékeiből állnak össze.
Az egyik az éves támogatás, amely az AUR esetében körülbelül 10 millió euró. Ehhez járulnak a kampányra fordított további közpénzek, amelyeket a politikusok vagy pártok utólag, a szerződések és számlák benyújtása után téríttethetnek vissza.
CSAK SAJÁT