FRISSÍTVE: Robbanás a Călimănești-i gázvezetéknél – a Transgaz az autópálya-építőt okolja
Négy embert találtak elszenesedve a Călimănești-i gázvezetéknél történt robbanás után, további öt sérültet pedig kórházba szállítottak orvosi ellátásra – közölte a Vrancea megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU). FRISSÍTÉS: A robbanást a moldvai A7-es autópálya építőtelepén végzett munkálatok okozták, a Transgaz a kivitelezőt okolja a történtekért. Két sérült gépi lélegeztetésre szorul.
Erős tűz ütött ki szerda este, amikor felrobbant egy gázvezeték Călimănești-nél, Vrancea megyében. A moldvai autópálya építésén dolgozó cég négy munkása meghalt, öt másik pedig megsérült.
A vörös beavatkozási tervet szerda éjjel 01.30-kor aktiválták. A tüzet mintegy három óra elteltével sikerült eloltani, és még mindig dolgoznak a berendezések lehűtésén.
Két sérültet csütörtökön reggel helikopterrel szállítottak a bukaresti kórházba, a 61és 53 éves férfiak a testük65, illetve 40 százalékának szenvedtek égési sérüléseket.
A robbanás Focşani, Adjud és Odobeşti gázellátását nem érintette.
Az autópálya építés okozta a robbanást
A robbanást a moldvai A7-es autópálya építőtelepén végzett munkálatok okozták, erre jutottak a tűzoltók a helyszíni vizsgálatok során.
„A vizsgálatokat követően megállapítást nyert, hogy az A7-es autópálya építkezésén végzett munkálatokat követően a földgázszállító vezeték megrepedtek, mechanikus szikrák jelentek meg, és bekövetkezett a robbanás történt, amelyet tűz követett" – mondta Florin Olaru, a Vrancea megyei katasztrófavédelmi felügyelőség szóvivője.
Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter csütörtök reggel kijelentette, állandó kapcsolatban áll a Vrancea megyei Călimăneşti térségében történt gázrobbanás utáni beavatkozásban részt vevő hatóságokkal és az érintett autópálya-építő cég képviselőivel.
A tárcavezető Facebook-bejegyzésében részvétét fejezte ki a robbanásban meghalt négy munkás hozzátartozóinak.
A Transgaz a kivitelezőt okolja a robbanásért
A Transgaz az autópályaépítőt okolja a robbanásért; csütörtöki közleményében a szolgáltató azt írta, hogy a kivitelező nem tartotta be az építkezési projektben előírtakat, arra ugyanis nem volt engedélye, hogy az útszakaszt keresztező gázvezetéket áthelyezze.
Sebastian Burduja energetikaügyi miniszter is azt nyilatkozta csütörtökön, hogy a gázszolgáltató nem felelős a moldvai autópályaépítésen történtekért, ugyanakkor mindent megtett annak érdekében, hogy a fogyasztókat ne érintse a robbanás. „A Transgaz egyértelműen kijelentette, hogy az ő szemszögükből, minden eljárást betartottak. Biztos vagyok benne, hogy tisztázódni fog. Meggyőződésem, hogy vizsgálatot rendeltek el, és megállapítják, hogy ki hibázott. Példás felelősségre vonásra kell ebben az ügyben” – idézte a tárcavezetőt a News.ro.
Gépi lélegeztetésre szorul a Vrancea megyei Călimăneşti-en történt gázrobbanás két sérültje – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium. A tárca tájékoztatása szerint az egyik beteget a bukaresti sürgősségi, a másikat a szintén fővárosi Bagdasar-Arseni kórházban ápolják. Egyikük testfelületének 30 százalékán, a másik testének 40 százalékán égett meg. Mindketten gépi lélegeztetésre szorulnak.
Három másik, enyhébb sérüléseket szenvedett személyt az adjudi kórház sürgősségi osztályán láttak el, őket nem kellett kórházba utalni.
Az útfelügyelet szerint az autópályaépítő nem dolgozott a gázvezeték áthelyezésén
A történtek kapcsán megszólalt az országos útkezelő vállalat (CNAIR) is, amely alapján a kivitelező kérelmezte a Transgaztól a vezeték áthelyezését, de nem azon dolgozott, amikor a baleset történt. „Mindössze talajjavító munkálatokat végzett az autópálya megalapozásához” – magyarázta a CNAIR közleménye. Hozzátették, a szakjelentés kértek a munkálatokat felügyelő testülettől, ugyanakkor más államhatóságok is vizsgálatot indítottak az ügyben. „Reméljük, hogy a vizsgálatok nem fogják késleltetni az építkezés” – tették hozzá.
A robbanás körülményeit és okait a munkaügyi felügyelők is vizsgálják. Tájékoztatásuk alapján arra próbálnak fényt teríteni, hogy milyen szabálysértések vezethettek a szerencsétlenséghez, illetve, hogy milyen intézkedésekre van szükség az ehhez hasonló esetek elkerülésére. A testületnek ugyanakkor a „baleset jellegét” is meg kell határoznia.
CSAK SAJÁT