FRISSÍTVE – Meghibásodások és mulasztások: mi vezetett a tohani-i panzió kigyulladásához?

Új információk látnak napvilágot arról az eseményláncolatról, amely a Ferma Dacilor vendégházban kedd reggel történt pusztító tűzhöz vezetett, amelyben legalább hét ember életét vesztette. A nyomozásban részt vevő források szerint a fűtőberendezés meghibásodott, és az emeleten rögtönzött megoldásokat találtak, a használt szerkezet azonban kigyulladt. Bár a vendégháznak, mint korábban kiderült, nem volt meg minden engedélye, mégis feltüntették a turisztikai minisztérium honlapján. FRISSÍTÉS: Az is kiderült, még 2019-ben le kellett volna bontani a vendégházat, azonban az erre vonatkozó bírósági döntést végül hatályon kívül helyezték, miután utólag kedvező szakértői véleményeket szereztek be a panzió számára.

A nyomozásban részt vevő források szerint volt tűzjelző berendezés, de az néhány nappal a tragédia előtt elromlott, így a bent tartózkodók nem tudtak a tűz kigyulladásáról, és az áldozatok nem tudtak kimenekülni – írja a Digi24.

Fotó forrása: a Prahova Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség Facebook-oldala

A kihallgatásokon a tanúk is azt vallották, hogy a központi fűtés elromlott, és a vendégház tulajdonosa más hőforrásokkal pótolta ezt. Az egyik turista is megerősítette, „a központi fűtés valóban meghibásodott, de a tűzeset előtti napon megjavították. Tehát volt egy meghibásodás”.

Szakértő: kezeletlen volt a faszerkezet

A bűnüldöző szervek úgy vélik, hogy a tűz rövidzárlat miatt keletkezett, de a konkrétabb okokat és a tűz terjedésének módját a helyszíni vizsgálat és a helyszínelők fogják megállapítani. A szakértők szerint megelőzhető lett volna a tragédia. Horia Nicolescu, biztonsági szakértő elmagyarázta: védtelen volt az épület faszerkezete, pedig „vannak speciális anyagok, amelyekkel a fát átfestik, és attól függően, hogy milyen anyagot használtak egy-két órával lehet késleltetni a meggyulladását. Biztos vagyok benne, hogy ahhoz az összeghez, amit ennek a komplexumnak az építésére költhetett, hozzátehetett volna még 50 ezer eurót, és az egész fát megvédhette volna ezzel a speciális festékkel, és akkor rátehette volna a gyufát a fára, és az nem égett volna el”.

A turisztikai minisztérium is ajánlotta

Bár nem rendelkezett működési engedéllyel, a Ferma Dacilort turisztikai üdülőhelynek minősítette a turisztikai minisztérium. A minisztérium honlapján a Ferma Dacilor egycsillagos, 28 ágyas létesítményként szerepel. Az étterem nem létezik, mint minősített egység, ugyanezen nyilvántartásában. A tárca ezt eddig nem kommentálta.  

Polgármester: 2020 előtt nem voltam itt

A település polgármestere, Nicolae Marius Sora arra reagálva, hogy a megye prefektusa szerint nem volt építési engedélye a panziónak, azt nyilatkozta: 2019-ben végeztek ellenőrzéseket, és 2020-ban törvényessé vált az építkezés. Arra kérdésre, hogy mi volt 2020-ig, a polgármester azt mondta: „nem voltam itt, nincs amit nyilatkozzak”.

Az hatóságok egymásra hárítják a felelősséget. Az ügyben négy vizsgálat indult, két büntetőjogi és két közigazgatási. A prefektúra megkezdte az ellenőrzéseket, az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség pedig teljes körű jelentést kért az ellenőrzésekről és a szankciók hiányáról a Prahova megyei kollégáitól. A megyei katasztrófavédelem prevenciós igazgatóságának vezetőjét menesztették. Ő volt az, aki 2019-ben nem bírságolta meg a panziót, pedig több szabálytalanságot is találtak ott, írja a Digi24.

Még 2019-ben le kellett volna dózerolni

A Libertatea információi szerint a Prahova Megyei Tanács 2019-ben kérte a bíróságtól a Ferma Dacilor panzió lebontását, és meg is nyerték a pert. A bíróság „a Gura Vadului községben, Tohani faluban, a T10-es parcellán található épületen törvénytelenül végrehajtott építési munkálatok megsemmisítéséről határozott”. Az alperes Alina Florentina Cealâcu, aki a tulajdonosa annak a földterületnek, amelyen a turisztikai komplexum épült, fellebbezett a döntés ellen, és 2022-ben nyert.

Az előzményekhez tartozik, hogy még 2020 márciusában egy építkezési szakértő megállapította, hogy „az egész épület megfelel mind az építés minőségére vonatkozó alapvető követelményeknek, mind a városrendezési előírásoknak”. 2020 júniusában Cealâcu fellebbezett a 30 napos törvényes határidő lejárta után, arra hivatkozva, hogy nem az angliai címére kapta az idézést, ahol valójában élt. A fellebbezése benyújtása után más, a panzió törvényessé válásának kedvező dokumentumokat is benyújtottak. A fellebbezést 2022 januárjában újra tárgyalták a téves cím miatt. Majd 2022 novemberében a bíróság a fellebbezés után beszerzett új, kedvező szakértői jelentések alapján adott igazat Cealâcunak. A döntés azután vált jogerőssé, hogy a Prahova Megyei Tanács új elnöke nem fellebbezett.

Cornel Dinicu, a panzió tulajdonosa tavaly az Observatorul Prahovean című lapnak adott interjúban azt mondta, hogy az ő tulajdonában van a Tohani-ban 2013-ban épült Ferma Dacilor, és hogy egy évtized alatt több tucatnyi szálláshelyet épített a 40 hektáros területen. 2022-ben Cornel Dinicu a hatóságok lassúságára panaszkodott, és példaként elárulta, hogy az épületre, ahol most az étterem található, négy évig tartott az övezetrendezési terv (PUZ) elkészítése.

A Hotnews szerint Gura Vadului község polgármestere, Nicolae Marius Sora azt mondta, hogy nem ellenőrizte a turisztikai komplexumot. Arra hivatkozott, hogy nem tudta felvenni a kapcsolatot a dokumentumokban szereplő tulajdonossal. „A tulajdonos egy bizonyos bukaresti hölgy, megpróbáltuk felvenni vele a kapcsolatot. Nem sikerült (...) 2020-ban, amikor átvettem a polgármesteri széket, ellenőrizni akartuk, hogy ezeknek az építményeknek a létezését” - magyarázta a polgármester a Román Televízió híradójának. A polgármester azt is elmondta, hogy a vendégházba be van vezetve az áram, de nagy a feszültségingadozás, mert az elektromos hálózat végén vannak. A tulajdonos már tavaly is panaszkodott, hogy kérvényt nyújtott be a teljesítmény növelésére, de nem kapott választ.

Nicolae Marius Sora elmondta, hogy készült ellenőrizni a vendégházat, és hogy a tulajdonosok nem kértek működési engedélyt.

„A városrendezési oldalon szerettük volna ellenőrizni, hogy léteznek-e ezek az épületek. A tulajdonosnő vagy aki a felhatalmazott, a turisztikai minisztériumtól kapott engedélyével jött, amelyben szerepel, hogy a turisztikai minisztérium engedélyezte őket, és akkor úgy ítéltük meg, hogy engedélyezve vannak. Valóban, kellett volna kérniük a működési engedélyt, de nem kérték” – tette hozzá a polgármester.

Mint ismert, a vendégháznak tűzvédelmi engedélye sem volt. A Libertatea által megkérdezett szakember szerint az építési és tűzvédelmi engedélyek hiánya mellett két, 2016-os és 2021-es helyi tanácsi határozatot is azonosított, mindkettőt azután adták ki, hogy a komplexum építése már elkezdődött, és ezek szerinte törvénytelenek.

„Megsértették a törvényt, amely világosan kimondja, hogy nem lehet városrendezési dokumentumokat kezdeményezni és jóváhagyni azzal a céllal, hogy az engedély nélküli építkezések jogszerűvé váljanak, ami ebben az esetben történt” – véli a szakértő.

Az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság újra megnyitja a Ferma Dacilor vendégház tűzvédelmi engedélyével kapcsolatos problémákról szóló ügyet, melyet korábban 2023. március 21-én zárt le a DNA katonai részlege. A DNA aktájából állítólag kiderül, hogy számos szabálytalanság történt a tűzvédelmi engedély körül, és hogy a Prahova Megyei Katasztrófavédelem úgy döntött, hogy csak figyelmeztetést ad a panziónak, ahelyett, hogy megbírságolta volna öt-tízezer lejre.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?