Maszol: nyolc zöld kérdés, amiről 2024-ben írtunk, de 2025-öt is érinti
2024-ben újabb melegrekordok dőltek meg, a hétköznapjaink részévé vált az italcsomagolások visszaváltása, ennek kapcsán írtunk többek között arról, hogy van, akinek a flakongyűjtés lett a főállása, meg arról is, hogy Székelyföldön hol üzemeltek be községi visszaváltó pontokat. Listáztuk, hol és mikor adhatók le a gyógyszerhulladékok a kórházak gyűjtőpontjainál, írtunk arról, hogy jövőre új szabály jön a textilhulladék kezelésében, meg arról is, hogy mi a helyzet az ivóvíz-tartalékainkkal. Jártunk szeméttelepen, és arról is beszámoltunk, hogy áll Románia a biológiai sokféleség védelmével. Miközben egyre több növény- és állatfaj hal ki, van, aminek épp most kedvező a környezet: bogárszakértőt kérdeztünk arról, honnan és miért van ennyi poloska mostanában. Íme egy összefoglaló.
1. Visszaváltási rekordok és hiányosságok
Nemrég, november végén volt egy éve, hogy bevezették a betétdíjas rendszert. Annyira az életünk részévé vált, hogy tízből hatan rendszeresen visszaváltanak, legalábbis a rendszert kezelő RetuRO szerint.
Az egyéves évfordulón azt közölte a RetuRO a Facebook-oldalán, hogy több mint 3 milliárd csomagolást váltottak vissza a fogyasztók, és több mint 200 tonna italcsomagolást adott át a RetuRO újrahasznosítóknak tavaly november 30-i indulása óta. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerint nagyon jól haladunk, rekordokat dönt a rendszer. Közben faluhelyen ott létezik csak, ahol – szupermarketek hiányában – önkormányzati vagy más kezdeményezésből beüzemeltek átvevőpontokat.
Kapcsolódó
A betétdíjas rendszer kapcsán az év folyamán a működési problémákról, a rendszer kijátszhatóságáról és arról szóltak a hírek, hogy akár megélhetési forrás is lehet a flakonok, üvegek és a sörös, üdítős dobozok gyűjtögetése és beváltása egyeként 50 baniért.
Kapcsolódó
Volt, ahol rendszeresen össze is törték értük a kukákat, volt, ahol hamisították az utalványokat.
Kapcsolódó
A problémák jelentésére lett közben WhatsApp-panaszvonal is. Egyébként 250 millió eurónak megfelelő összeg nem került vissza a vásárlókhoz. A pénz a RetuRo-nál marad. Legalábbis egyelőre.
2. Leadható a gyógyszerhulladék
Egy másik fontos környezetvédelmi intézkedés indult el idén: a gyógyszerhulladékok kórházi gyűjtése. A legtöbb helyen tavasszal vagy nyár elejére sikerült felszerelni a gyűjtőkonténereket, ahová meghatározott program szerint azóta is várják, hogy a lakosság bevigye a lejárt vagy fölösleges gyógyszerét, ne a szemétbe dobja vagy a lefolyóba öntse, hiszen az nagyon káros. Olvasóink szavazatai alapján nagyon sokan alig várták már, hogy legyen, ahol leadni, de egyelőre a legtöbben nem jutnak el ezekhez a gyűjtőpontokhoz.
Kapcsolódó
3. Túllépjük az 1,5 Celsius-fokos küszöböt
2024 rekordév volt a magas hőmérsékletek tekintetében. Olyan kánikulai napok voltak, hogy megdőltek a korábbi melegrekordok.
Kimondható, nem távoli fenyegetés, hanem nyakunkon a klímaváltozás.
Kapcsolódó
4. Poloskainvázió
A melegebb időjárás egyik hozadéka, hogy könnyedén átvészeli sok – nekünk, embereknek sok bosszúságot okozó – rovar a teleket. Szakértőt kérdeztünk, aki szerint az invázió csak fokozódik, és adott néhány poloskák elleni tippet is.
Kapcsolódó
5. Változás jön jövőtől
A kidobandó ruhát, szőnyeget és bármilyen egyéb textíliát is külön kell gyűjteni januártól újrahasznosítás céljából.
Kapcsolódó
Egyelőre nagyon gyengén állunk Romániában: kevesebb mint 5 százalékot hasznosítunk újra. Hogyan készülnek rá Székelyföldön, és mennyire áll készen erre általában az ország, ennek a kérdésnek is több cikket szenteltünk.
Kapcsolódó
6. Hulladékkezelés bezzegvárosban
Főleg a kolozsvári hulladékkezelési gondokkal nem keveset foglalkoztunk idén sem. Írtunk arról többször, hogy hiába gyűjtik külön a szemetet a kolozsváriak, azt végül összeöntik az elszállításkor, és a későbbiekben sem történik válogatás, közben pedig drágít a hulladékkezelő vállalat.
Nemrég közelebbről is megnéztük a pataréti hulladékhegyet, ami egy korábbi ideiglenes megoldás megoldatlan gondjaként tornyosul ott.
Kapcsolódó
7. Apadnak a kutak
A klímaváltozás, a szárazság, a vízfogyasztási szokásaink, de főleg a nagy mértékű szennyezés befolyásolja az ivóvíztartalékainkat. Erről is beszélgettünk szakértővel, onnan indulva ki, hogy miért is fogyhat a hagyományos ásott kutak vize, ami sokakat érintő jelenség.
Kapcsolódó
8. A biológiai sokféleség, ami a túlélésünkhöz kell
Nemcsak a klíma és a víz a kérdés, hanem a biológiai sokféleség is, amikor a fennmaradásunk a tét. A biológusok, ökológusok figyelmeztetnek, nem annyi a gond, hogy eltűnik pár szép pillangó, hogy a biológiai sokféleség nemcsak valami „szép dolog”, hanem alapvető fontosságú az élelmiszertermelésünkhez például.
Biológussal jártuk körbe, milyen előrelépést jelenthet az idei biodiverzitás csúcstalálkozó, és mennyire létezik természetvédelem Romániában.
CSAK SAJÁT