banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Lejárt vagy fel nem használt gyógyszereink: minden, amit tudni kell a leadásukról (SZAVAZZ!)

Hivatalosan év eleje óta a lakosság a lejárt vagy csupán otthon fölöslegessé vált gyógyszereit az egészségügyi központokban, elsősorban állami és magánkórházak udvarán kihelyezett tárolókba adhatja le. Jól megközelíthető, kamerával és a biztonsági személyzet által megfigyelt helyre kellett kitenni a gyógyszerkategóriák szerint felcímkézett konténereket. Bár már januártól így kellene működnie, csak idén áprilisban léptek hatályba a módszertani szabályok is, azaz hogy, hogyan is kell ezt kivitelezni. Sok átvevő pont csak nyáron jött létre. A kórházak meghatározzák, mely időpontokban vesznek át gyógyszerhulladékot, és van, ahol nyilatkozatot is ki kell tölteni. Nagyváradtól Kézdivásárhelyig több mint tíz településen néztünk utána, hol, mikor, milyen gyógyszereket és hogyan lehet leadni a kórházaknál.

Míg sok városban napi több órában várják a lejárt pirulákat, szirupokat, sprayeket, használt injekciós tűket és egyéb patikaszereket leadókat, több településen szűkös a program. A nagyváradi megyei sürgősségi kórház csak egy nap fogadja a lakossági gyógyszerhulladékot, ráadásul meg is bonyolítják egy kis papírmunkával. A begyűjtés minden szerdán 9 és 12 óra között zajlik az oradea.ro tájékoztatása szerint. Mint írják, a Bihar Megyei Sürgősségi Kórház veszi át a Republicii utca 37. szám alatt. Felhívják a figyelmet, hogy „a folyamat megkönnyítése és egyszerűsítése érdekében” a gyógyszerek átadása nyilatkozat alapján történik, amely letölthető a Bihar Megyei Sürgősségi Kórház honlapjáról is. Ebben annak kell szerepelnie, hogy ki, mit és mikor adott le.

A kolozsvári sürgősségi kórház bejáratához közel helyezték el a konténereket | Fotó: képernyőmentés

Kolozsváron a városi kórház még szűkösebb programmal, a honlapján található tájékoztatás szerint csak egy nap, csütörtökön 12-től 14 óráig veszi át a lakosságtól a lejárt vagy fölösleges gyógyszert, a Tăbăcarilor utca 11. szám alatt. Valószínűleg könnyebb dolgunk van, ha a Kolozs megyei sürgősségi kórházhoz visszük a lejárt gyógyszert, mivel ott nem szögeztek le konkrét programot. Kis Éva gondozási igazgató július elején azt nyilatkozta a viacluj.tv-nek, hogy egyelőre figyelik, mikor veszik igénybe az emberek, és ennek megfelelően lesz majd begyűjtési program. Érdeklődtünk mi is: a kórház gyógyszertárosa szerint továbbra sincs meghatározott program. A Mikó (Clinicilor) utcában, a sürgősségi eseteket fogadó egység bejáratához helyezték el a konténereket. Kis Éva gondozási igazgató kiemelte, hétfőtől szombatig ki is üríti a konténereket a megbízott cég, nem állnak a gyógyszerek a konténerekben 24 óránál tovább. Hozzátette, a tartályok szerkezete olyan, hogy nem vehető ki belőle, amit beledobtak.

Marosvásárhelyen a megyei sürgősségi klinikai kórház szeptember elején közölte, hogy a területére kihelyezett tartályokba lehet tenni a gyógyszerhulladékot. Minden kategória számára külön tartályt biztosítanak. Kedden, csütörtökön és vasárnap 14 és 16 óra között adhatók le a hulladéknak számító gyógyszerek. A konténerek a kórház udvarán, a SMURD bejáratánál, a portásfülke mellett találhatók. A gyógyszerhulladékok négy kategóriáját különítik el: citotoxikus és citosztatikus, a citotoxikus és citosztatikus gyógyszerhulladékoktól eltérőek, a folyékony gyógyszerhulladék és a nyomás alatti tartályokban lévők.

A marosvásárhelyi sürgősségi kórház konténerei | Fotó forrása: a kórház sajtóosztálya

Néhány évvel ezelőtti becslések szerint 1500 tonna lejárt szavatosságú gyógyszer kerül a lakosságtól háztartási hulladékként a hulladéklerakókba, onnan pedig súlyosan szennyező anyagokként a talajba és a vizekbe, ami rendkívül veszélyes a lakosság egészségére és a környezetre. A tavaly októberben kihirdetett törvény célja ennek a gyógyszeripari szennyezésnek a megelőzése. Valójában a gyógyszerészek harcoltak azért, hogy ne a patikák, hanem kórházak gyűjtsék be a lakossági gyógyszerhulladékokat. Arra hivatkoztak, hogy nem kezelhetik patikákban a lakosság szemetét. A lakossági gyógyszerhulladék gyűjtésének és megsemmisítésének költségeit az állami költségvetésből az Egészségügyi Minisztériumon keresztül fedezik.

Székelyföldön már sok száz kiló gyógyszerhulladékot adtak le

Csíkszereda gyorsan reagált az új szabályokra, ott már márciustól átveszik a lakossági gyógyszerhulladékot, eddig közel 300 kilót. „A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházhoz idén márciustól augusztus végéig összesen 289,7 kg lejárt szavatosságú, illetve fel nem használt gyógyszerhulladékot hozott be a lakosság” – mondta el kérdésünkre Kiss Edit sajtószóvivő. Míg eddig a kórház bejáratánál vették át naponta a lejárt vagy fölösleges gyógyszereket, a begyűjtési tevékenység jelenleg átszervezés alatt van, tudtuk meg Kiss Edittől. Ideiglenes megoldásként hétfőtől a Nicolae Bălcescu utcában, a „régi” kórháznál lehet leadni a gyógyszerhulladékot naponta 16 és 17 óra között. 

Szavazó

Mit csinálsz a lejárt vagy fel nem használt gyógyszereiddel?

Szavazás eredménye
Szavazás eredménye

Székelyudvarhelyen sok éve működött már a lejárt gyógyszerek átvétele, kilenc patikába lehetett bevinni, és az önkormányzat finanszírozta a veszélyes hulladék megsemmisítését. Idén nyártól változott a helyzet. Székelyudvarhelyen a városi kórház június végétől, a székelykeresztúri alegység pedig augusztustól veszi át a lejárt vagy fel nem használt gyógyszereket, mondta el a Maszolnak Zörgő Noémi, a Székelyudvarhelyi Városháza szóvivője. Mint mondta, a székelyudvarhelyi és székelykeresztúri kórház is naponta 8 és 18 óra között veszi át a gyógyszerhulladékot. „Jól megközelíthető, kamerával megfigyelt helyen vannak a konténerek elhelyezve. Két nyelven van használati utasítás. Külön konténer van a papírcsomagolásnak. Külön kell tenni például a szirupot és annak a papírdobozát” – hívta fel a figyelmet. Az indulás óta 150 kilogramm gyógyszerhulladékot semmisítettek meg, tudtuk meg a szóvivőtől.

Mint arról korábban beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi poliklinikán lévő gyűjtőponton hétfőtől péntekig 8 és 17 óra között lehet leadni a gyógyszerhulladékot. A kézdivásárhelyi kórház havonta kétszer – minden hónap második és negyedik keddjén 10 és 14 óra között – gyűjti be a lejárt vagy fel nem használt gyógyszereket, míg a baróti kórházban az erdővidékiek minden csütörtökön 12 és 14 óra között adhatják le a gyógyszerhulladékot. Sepsiszentgyörgyön júliusban állítottak fel gyűjtőpontot a város poliklinikáján, és egy hónap alatt több mint 60 kilogramm lejárt gyógyszertől szabadultak meg a sepsiszentgyörgyiek.

Szét kell válogatni a gyógyszereket

Az orvosok, gyógyszerészek korábban már felhívták a figyelmet, hogy van néhány hiba, amit a gyógyszereket leadók elkövetnek, például olyasmit is le akarnak adni, ami nem oda való, mint például a kozmetikumok, de volt példa óvszerre is. Ugyanakkor semmiképp sem jó, ha váltogatatlanul egy zacskóban otthagyják a biztonsági személyzetnél a különféle gyógyszereket.

„A szabályok speciális tárolóedényeket írnak elő e gyógyszerek tárolására. Mi is azt tanácsoljuk, hogy vegyék ki a külső csomagolásból, a kartondobozból, amit külön kell újrahasznosítani, a tablettákat pedig egy másik helyre kell tenni. Minden, ami oldat, üvegben van, törésveszélyes és szivároghat az erre kijelölt konténerbe kell kerüljön, amibe polietilén zsákokat tesznek, hogy megakadályozzák a szivárgást. Ami a citotoxikumokat illeti, nem igazán áll fenn a helyzet, hogy a lakosság ilyent dobjon ki, hiszen nem nagyon van lehetőségük ilyeneket beszerezni” – magyarázta Beatrice Speteanu gyógyszerész, a Hagyományos Gyógyszertárak és Gyógyszerészek Szövetségének elnöke korábban a News.ro-nak.

Fontos tudnivaló, hogy nem veszik át a pszichoaktív és kábító hatású anyagokat tartalmazó szereket. Ezeket a gyógyszertárba kell visszavinni, ahonnan megvásárolták.

Nagyenyeden kevesen veszik igénybe

Nagyenyeden minden csütörtökön lehet leadni a gyógyszerhulladékot a városi kórháznál, mint kiderült, azért csütörtökön, mert piacnap, és ilyenkor bejönnek a városba a környékbeliek is. Ettől függetlenül nem állnak sorba gyógyszert leadni az emberek, tudtuk meg a kórház menedzserétől, Barbu Ana Mariától. A menedzser a Maszolnak elmondta, az átvétel úgy működik, hogy egy konténert kihelyeztek a kórház kapusszobája mellé, amennyiben valaki szeretne megszabadulni a lejárt gyógyszereitől, és beviszi a kórházhoz, a kapus értesíti a kórház patikusát, aki lejön és átveszi a csomagot. Enyeden is kell nyilatkozatot kitölteni arról, hogy ki és mit adott le. A tapasztalatuk az, hogy ritkán van érdeklődő, véleményük szerint egyrészt azért, mert a lakosság nem annyira környezettudatos, másrészt mivel drága a gyógyszer, nem vásárolnak annyit, hogy lejárjon a szavatossága. Ugyanakkor azzal is találkoztak, hogy az elhunytak hozzátartozói, minthogy kidobják, inkább odaadományozzák valakinek a fölöslegessé vált gyógyszert.

A szatmáriak is aktívak

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház augusztus végén Facebook-oldalán köszönte meg azoknak, akik a kórházhoz vitték gyógyszerhulladékukat, hogy ennyire környezettudatosak, és „egyre nagyobb számban reagálnak a környezet és ezáltal az egészségünk, mindannyiunk egészségének védelmét célzó kezdeményezésre”. Azt is írták a bejegyzésben, hogy június és július között 45 kg lejárt vagy fel nem használt gyógyszert gyűjtöttek be a lakosságtól, júniusban 11 kg-ot, júliusban pedig 34 kg-ot. Két helyszínen veszik át a gyógyszerhulladékot, az új és a régi kórházban kedden és csütörtökön délelőtt.

(Nyitókép forrása: a sepsiszentgyörgyi megyei sürgősségi kórház)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?