Sem az ipar, sem az állam nem tud mit kezdeni az egyre aggasztóbb textilszennyezéssel

Egy uniós rendelet értelmében a jövő év elejétől Romániában is külön kell gyűjteni a használt ruhákat. Egyelőre nem világos, hogy mi történik az így összegyűjtött textíliákkal, ugyanis egyelőre hiányzik az újrahasznosításhoz szükséges technológia és infrastruktúra. A probléma megoldásáig marad az újrahasználat, ami egyre népszerűbb a környezettudatos vásárlók körében.

„Drágám, köszönöm, hogy Nálad folytatódhat a kabátom története! Sok ölelés, A.” A Jászvásáron íródott levélke egy tábla csokoládéval együtt hullott ki az ország másik sarkában kézbesített csomagból. A címzett, B. az édességnél is jobban örült a felsőhöz passzoló gyapjúsálnak. „Gyakori, hogy a vásárolt ruhadarab mellé kisebb figyelmességet is csomagolnak” – magyarázza.

Fotó: Adobe Stock

Feladó és címzett pár nappal korábban váltott üzenetet egymással először Whatsappon, viszont mindketten egy gyorsan gyarapodó környezettudatos közösséghez tartoznak, amelynek tagjai gyakran adnak-vesznek használt ruhát. Ez magyarázza a levél személyes hangvételét.

Több éve már, hogy B. alig vásárol boltból felsőruhát. Tagja több közösségi médiás csoportnak, ahol a tagok meghirdetik a megunt, de jó minőségű és jó állapotban lévő ruhadarabjaikat. „Bolti áron vagy az alatt jutok hozzá prémium márkás, alig vagy nem használt darabokhoz. Ráadásul jó érzés úgy vásárolni, hogy nem ártok vele külön a bolygónknak” – sorolja az előnyöket.

A textilipar az egyik legszennyezőbb ágazata a gazdaságnak, és a helyzet folyamatosan romlik. A fast fashion nem egyszerűen a divathullámok egyre gyorsabb váltakozását hozta magával, a silány anyaghasználat miatt az is gyakrabban lecserélni kényszerül a ruhatárát, aki nem szeretne divatozni.

Húsz év alatt csaknem megkétszereződött a globális textilgyártás: a 2000-es 58 millió tonnáról 109 millió tonnára nőtt, és az előrejelzések szerint 2030-ra eléri majd a 145 millió tonnát.

Egyetlen pamutpóló készítéséhez a becslések szerint 2700 liter vízre van szükség – ez a mennyiség egy személy 2,5 évi ivóvízigénye. Az Európai Bizottság adatai szerint 2020-ban a textilipar volt a harmadik legnagyobb víz- és termőföld-felhasználó. Egyetlen uniós polgár ruháinak és cipőinek az előállításához évente kilenc köbméter vízre, 400 négyzetméternyi földterületre és 391 kilogramm nyersanyagra van szükség.

Illusztráció: Pexels

Az európaiak évente átlagosan közel 26 kg textilt vásárolnak és körülbelül 11 kg-ot dobnak ki. A körforgásos gazdaságra vonatkozó terv részeként az EU csökkenteni szeretné a textilhulladékot, növelné a textilek életciklusát és újrahasznosítását, illetve ösztönzi az ágazaton belüli innovációt. 2025. január 1-től az uniós országok, így Románia köteles lesz külön gyűjteni a textíliákat. Egyelőre nem világos azonban, hogy mi történik az így összegyűjtött textíliákkal, ugyanis az újrahasznosításhoz szükséges infrastruktúra egyelőre nem épült ki.

A fölöslegessé váló ruhák rendszerint a hulladéktárolókban végzik. Uniós szinten a használt textíliák kevesebb mint felét gyűjtik össze bármilyen céllal, és csak egy százalékát hasznosítják újra ruhaként, részben technológiai hiányosságok miatt.

A hulladékkezelés eltérő szabályozásai miatt a hulladékhegyek nyugatról keletre és északról délre vándorolnak. Romániában például 50 eurót kell fizetni a hulladéktárolókban egy tonna szemét elhelyezéséért – tízszer kevesebbet, mint Német- vagy Olaszországban.

A használt ruhák ugyanakkor exportálhatók az EU-n kívülre. Gyakran ezt az utat követik a ruhagyűjtő konténerekbe bedobott textíliák, akárcsak a jótékonysági szervezeteknek adományozott ruhák. A probléma az, hogy ezek számottevő része – egyes becslések körülbelül 40 százaléka – annyira rossz állapotban van, hogy a célországba érve egyenesen kidobják.

Afrika több országának vezetői is szóvá tették, hogy a kontinenst szemétlerakónak használja a fejlett világ. 2023 augusztusában Yoweri Museveni ugandai államfő bejelentette a használtruha-import betiltását. Korábban Ruanda büntetővámot vetett ki a másodkézből származó textíliák behozatalára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?