Újabb fejezetéhez érkezett a csíkszeredai hulladékudvar létrehozása – Kezdődik az építkezés
Építési törmeléket, textilhulladékot és kisállattetemeket is fogad majd az a hulladékudvar Csíkszeredában, amelynek kivitelezésére csütörtökön írta alá a szerződést a város önkormányzata és a beruházást elkészítő cég. A központi beszerzés nyomán elkészülő tároló 4,5 millió lejbe kerül, és 2025 szeptemberéig meg kell nyílnia.
A helyi köztisztasági vállalat, az ECO Csík Kft. Hajnal utcai telepén nyitja meg kapuit az a hulladékudvar, amelynek kivitelezésére csütörtökön írta alá a szerződést a csíkszeredai önkormányzat és a székelyudvarhelyi Viaduct Kft. Mint Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az aláírást követő sajtótájékoztatón elmondta, „nem volt egyszerű” megtalálni a projekt számára megfelelő helyet.
„Ettől a pillanattól kezdve öt hónapos időszak áll rendelkezésre, hogy előkészítsük azt a részt, ami befogadja a kormányprogramból finanszírozott konténerrendszert, és amely az egész hozzá kapcsolódó tevékenység megszervezéséhez szükséges” – osztotta meg a polgármester. Mint hozzáfűzte, a hulladékudvart, az országos hálózathoz kapcsolódóan, az ECO Csík Kft. működteti majd. Mint a városvezető kiemelte, a Csíki-medencében általában, így Csíkszeredában is nagy mennyiségű hulladék termelődik.
„A hulladékudvarban olyan speciális hulladékokat lehet majd ingyen és bérmentve leadni, amelyek jelenleg gondot okoznak mindannyiunknak. Ilyenek az akkumulátorok, gumiabroncsok, bútorhulladékok, vegyszeres palackok, különböző fémhulladékok, amelyekkel nem tudunk jelenleg mit kezdeni. Nem férnek bele a mostani harang-, vagy másfajta újrahasznosító konténereinkbe, nem is találnak oda, speciális kezelést igényelnek. A most kiépítés előtt álló hulladékudvar rendszere megfelelő megoldást nyújt mindazoknak, akiknél ilyen jellegű hulladék felgyűl” – osztotta meg Korodi Attila. Hozzátette, a kivitelezési fázis első szakaszában az ECO Csík Kft. telephelyén előkészítik a helyszínt az előregyártott, kormány által közbeszerzett tárolóknak, konténereknek.
Mint Bors Béla alpolgármester elmondta, a csütörtökön aláírt szerződés értéke 4,5 millió lej, amelyből 2,5 millió lej értékben építik meg a platformot. Az elöljáró kiemelte, hogy a Hargita megyei Viaduct Kft. a csíkszeredaival együtt már a kilencedik hasonló hulladékudvart építi ki. A városvezető ugyanakkor hozzáfűzte: az időjárásra való tekintettel, a munka megkezdése a tavaszi időszak beköszöntével várható majd. „A munka a nyár kezdetére befejeződhet, a konténerek, illetve mérleg megérkezése a központi beszerzés haladásától függ, ahogy a működtetéshez szükséges iroda kialakítása is” – emelte ki.
Megtisztulhatnak a patakmedrek
Bors Béla szerint a hulladékudvar létrehozása újabb lehetőséget kínál arra, hogy a patakmedrekből, az erdőkből, mezőkről eltűnjenek a hulladékok. „Ez a beruházás hiányzott ahhoz, hogy megadjunk az embereknek minden lehetőséget, hogy hivatalos körülmények között meg tudjanak szabadulni a hulladékaiktól. Ha elkészül az udvar, be tudják hozni ezeket személyesen. Külön nagy dolog, hogy az építkezési hulladékok is leadhatók lesznek” – hangsúlyozta Bors Béla.
Mint elhangzott, a legkülönfélébb hulladéktípusokat fogadja a hulladékudvar, így a már említetteken túl például lejárt gyógyszerek vagy használt ruhák leadására is lesz lehetőség. Szintén kiemelt jelentőségű, hogy kisállattetemeket is fogadnak majd, amelyeknek elszállítását és elégetését az erre jogosult szakcég végzi majd. Bors Béla kiemelte: a hulladékudvar köré fákat telepítenek és zöldövezetet alakítanak ki.
Még nem állt össze a folyamat
A csíkszeredai hulladékkezelés általános helyzetéről szólva Korodi Attila elmondta még, hogy alkalmazni kezdték „a törvény szigorát”. Ennek keretében számos hulladéktípusra találtak már megoldást, de az egész rendszert tekintve még nem állt össze egységessé a folyamat. „Ez az udvar lesz, amelyik mindezt a tevékenységet összeköti” – hangsúlyozta. Hozzátette, az építési hulladékok leadásának lehetősége elsősorban a kisebb felújítások során keletkezett, néhány köbméternyi mennyiség esetében jelent megnyugtató megoldást.
Korodi Attila megosztotta azt is, hogy a hulladékgazdálkodásban, a használt ruhákra, textilekre vonatkozóan új szabályozás lép érvénybe. Ennek érvényesítésében is nagy szerepe lehet a megnyíló hulladékudvarnak, tette hozzá.
Kapcsolódó
A hulladékudvarba a lakosság önállóan viheti majd be a szemetet, amely mérlegelést követően a típusának megfelelő hulladéktárolóba kerül. A leadás ingyenes, kivételt képez a bizonyos súlyhatárt meghaladó építési törmelék, tudtuk meg.
A tizennégy konténer a következő hulladéktípusok befogadására lesz alkalmas:
- veszélyes hulladékok
- lejárt gyógyszerek
- használt ruhák és textíliák
- elektronikai cikkek
- háztartási nagyhulladékok
- karton
- műanyag
- fa
- bútor
- síküveg
- autógumi
- kertből származó zöldhulladék
- építkezésből származó hulladék (két típusú)
- kisállattetemek
A Maszol érdeklődésére Korodi Attila elmondta, a begyűjtött hulladékok feldolgozása egy országosan kialakított rendszerbe illeszkedik. „Országos szinten több hasonló hulladékudvar kezdi majd meg a működését. Ha a jelenlegi helyzetet megnézzük, a legtöbb hulladékláncra körforgásos, gazdasági láncot építettek fel. Igaz, van, amelyik működik és van, amelyik nem. A gumiabroncsok hasznosítása a cementgyárakban működik. Ha a használt ruhákat nézzük, jövőre kialakul egy hasznosítási lánc, amely teljesen új, európai szabályozást követ majd, amelyet Romániának is el kell fogadnia. Az építkezési hulladékok vagy mennek a mostani hulladéklerakókba, például a Cekend-tetőn működőbe, vagy pedig van olyan csíkszeredai vállalkozás is, amelyik el tudja végezni ezek ledarálását, és újra lehet hasznosítani különböző infrastrukturális projektekben. A kisállattetemeket pedig át kell adni az elégetésükkel foglalkozó szakcégnek” – foglalta össze a polgármester.
Az elöljáró megosztotta: a most bejelentett munkát 2025 nyaráig szeretnék elvégezni, majd a berendezések leszállítását követően indulhat a működtetés. A hulladékudvarok kialakítását célzó országos projektet 2025 szeptemberéig hosszabbították meg, ez a legvégső határidő az üzembe helyezésre, hangzott el.
CSAK SAJÁT