Jelentős beruházás: ezentúl Kézdivásárhelyen tisztítják a gelencei és ozsdolai szennyvizet
Újabb fontos közműfejlesztés zajlik Háromszéken: Gelence és Ozsdola szennyvizét a jövőben Kézdivásárhely modernizált tisztítóállomásán dolgozzák fel. A beruházás a Hydrocov vállalat sikeres pályázatának eredménye, amely a Vidéki Fejlesztési Program (PNDR) révén, a Környezetvédelmi Alap (AFM) finanszírozásával valósul meg.
A nagyszabású projekt egyszerre jelenti a két község szennyvízhálózatának kiépítését és a kézdivásárhelyi tisztítókapacitás bővítését. A munkálatok már zajlanak Gelence és Kézdivásárhely között.
Ilyés Botond János, Gelence polgármesterének tájékoztatása szerint Ozsdolán a munkálatok mintegy negyven, Gelencén körülbelül húsz százaléka készült el eddig, és bár AFM-forrásokból finanszírozzák, az ígéretek szerint az ütemezés nem lassul.
Gelencén korábban az Angel Saligny program keretében épült ki egy részleges hálózat, ám az új rendszerrel összehangolva működik majd. A települések között jelenleg látható földmunkák a nyomóvezeték árkainak kiásását szolgálják: ezen keresztül jut majd a szennyvíz Kézdivásárhelyre.
A gelencei szennyvíz helyben történő tisztítása korábban kétszer is tervben volt, ám egyik ülepítőállomás sem készült el. A polgármester szerint ennek oka részben a túlméretezett elképzelésekben, részben pedig a kis vidéki ülepítők működési nehézségeiben keresendő. „A befolyó mennyiség nagyon ingadozó, emiatt a kisebb létesítmények nem tudnak stabilan működni. Sokkal hatékonyabb a szennyvíz központosított kezelése, és a megyei stratégia is ebbe az irányba mutat” – fogalmazott.
A beruházás során az aszfaltutat nem bontják fel, a vezetékeket úgynevezett átfúrásos technikával juttatják át az útburkolat alatt, így a forgalom zavartalan marad. A projekt lezárultával Gelence és Ozsdola hosszú távon kiszámítható, környezetbarát és költséghatékony szennyvízkezelési rendszerhez jut, Kézdivásárhely pedig modernizált infrastruktúrával fogadja a térség településeinek szennyvizét.
CSAK SAJÁT