A magyar feliratokat hiányolják a csíkszeredaiak az új digitális szemetesekről

Közel 3,5 millió lej értékben telepít digitális hulladékgyűjtő szigeteket Csíkszereda önkormányzata. Az országos helyreállítási alap (PNRR) által finanszírozott beruházás nyomán 54 helyszínen állítanak fel szelektív, mágneses kártyával működő szemeteseket.

Helyükre kerültek az első olyan digitális hulladékszigetek, amelyeket az országos helyreállítási alap (PNRR) központi pályázata segítségével telepít Csíkszereda önkormányzata. A szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas, kártyával működő berendezéseket a következő hetekben üzemelik be. Minderről Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere számolt be a Maszol érdeklődésére. 

„Önkormányzatként előkészítettük a szükséges platformokat a hulladékszigetek telepítéséhez. Az ECO Csík Kft. (a csíkszeredai köztisztasági vállalat – szerk. megj.) a kijelölt helyszíneken felszámolta a régebbi hulladéktárolókat, betonoztunk, ahol szükséges volt. A múlt péntektől tíz helyen már felszerelték a digitális hulladékszigeteket” – osztotta meg Bors Béla. Hozzáfűzte, hogy központi közbeszerzésről van szó, éppen emiatt a tenderből „kifelejtették” a tárolók feliratainak kétnyelvűvé tételét, azaz csak román nyelven olvasható a használati utasítás.

Egyelőre csak románul olvashatók az instrukciók | A szerző felvételei

„Mi külön kértük ezt, de nem csak mi, hanem Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely is, és sorolhatnám a magyar többségű városokat, akik pályáztak. Nem tudtak eleget tenni (a kétnyelvűségnek), de természetesen már folyamatban van, hogy lefordítsuk a feliratokat, és ugyanolyan formátumban, mint a román, a magyar felirat is felkerül. Fel sem merül, hogy Csíkszeredában nem lesz ezen a téren kétnyelvűség” – szögezte le az elöljáró.

A puding próbája következik

Mint Bors Béla megosztotta, a már kihelyezett hulladékszigetekhez ezen a héten érkezik egy technikus csapat, amelyik üzembe is helyezi a berendezéseket. A digitális hulladéktárolók mágneses kártyával, illetve telefonos applikáción keresztül lesznek nyithatók.

„A pontos működét mi is ezután fogjuk megtanulni, hiszen eddig csak azt láttuk, ami papíron van. A gépek jelzik a városháza és az ECO Csík számára is, ha valami meghibásodás történik, vagy az adott hulladéktároló feltelt. A projekt keretében minden hulladékszigethez 200 darab mágneses kártyát biztosít a kivitelező. Természetesen, ahol több lakrész van, mint kétszáz, ott további kártyákat tudunk majd vásárolni. Már egyeztetettünk a lakószövetségekkel ezen a téren. Én bízok benne, hogy a következő napokban elkezdhetik a működésüket a hulladéktárolók” – mondta Bors Béla. Az alpolgármester hangsúlyozta: a digitális hulladékszigetek mellett jelenleg még megtalálhatók a hagyományos szeméttárolók is, az üzembe helyezés után szállítják el azokat. 

Hibrid megoldás – nem túl szép

A hulladékszigetek helyszíneinek kiválasztásakor elsősorban azt vették figyelembe, hogy hol működtek eddig is hulladékgyűjtő pontok a városban – mutatott rá az elöljáró. Hozzáfűzte: a korábban telepített, földbe ásott hulladéktárolók nem váltak be. Ezeket veszélyes kezelni, balesetveszélyes az ürítésük, de olyan is előfordult, hogy guberálók maradtak bennük, vagy háziállatok kutyák, macskák estek beléjük. Emiatt az új hulladékszigetek telepítése során ezt is figyelembe vették, ezen kívül olyan helyszíneket is kerestek, ahol egyáltalán nem volt eddig dobozos hulladéktároló. Ahol volt ilyen, de kellő platformmal rendelkezik, ott is kicserélik majd. 

Újrahasznosítják a régi tárolókat

„Az elkövetkező periódusban, ahova nem tudtunk tenni ilyen digitális hulladéklerakó szigetet, és doboz típusú sincs, azokat át fogjuk szerelni. Nem hulladék lesz az eddigi tárolókból tehát, hanem újrahasznosítjuk olyan helyen, ahol még tudjuk használni” – emelte ki Bors Béla. Leszögezte ugyanakkor, hogy az új tárolók teljes mértékben alkalmasak a szelektív hulladékgyűjtésre.

„Éljünk ezzel a lehetőséggel, hiszen az a célunk, hogy minél jobban csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét. A mai napig azt tapasztaljuk, hogy sajnos, bármennyire is ügyesek vagyunk, nem tudunk kellőképpen szelektálni. De azt is megmutatta az elmúlt időszak, hogy ahol a doboz típusú tárolókat szereltük fel és lehetőséget adtunk az embereknek, hogy szelektíven gyűjtsenek, elkezdték ezt megtenni. Bízom benne, hogy amennyiben ezek beválnak és működnek, idővel az összes hulladéktárolót le fogjuk majd cserélni digitálisra” – mondta az alpolgármester. Hangsúlyozta: a telepítés mellett a javításokat is egy országos cég végzi, és bízik abban, hogy időben fogják orvosolni az esetleges problémákat.

„Vannak fenntartásaim. Ha megnézzük Csíkszeredában az eddig működő tárolókat, azt látjuk, hogy ahol lehetőség van szelektív hulladékgyűjtésre, ott is több szemetest kellett a háztartási hulladéknak kitenni. Ezek pedig így érkeztek, standard módon, hogy mindegyik hulladéktípusnak egy tároló van. Valószínű, hogy a régebbi doboz típusú tárolókból még szükséges lesz kihelyeznünk a digitális szigetek mellé. Ezt az elkövetkező időszak gyakorlata majd meg fogja mutatni” – mondta Bors Béla.

Mennyit fizetünk?

A digitális hulladékszigetek kampánya során elhangzottak szerint minden háztartás annyit fizet majd a szemételszállításért, „amennyit szemetel”. Ezzel kapcsolatosan az alpolgármester elmondta, hogy az országos kiírás jelmondatát kellett használniuk, ami nem felel meg teljes mértékben a valóságnak.

„Jelen pillanatban Csíkszeredában nincs lehetőség arra, hogy minden háztartási hulladékot lemérjünk, főleg ha a tömbházlakásokról beszélünk. Kíváncsiak vagyunk, mit hoz a megyei hulladékos rendszer, aminek várjuk, hogy kiírják a licitjét. A magánházak esetében van lehetőség gyűjtési mennyiség szerint fizetni, ott a hulladéktároló volumene szerint lehet kötni szerződést 50 literes tárolótól a 240 literesig. A jelenlegi lépéseink is azt célozzák, hogy eljussunk oda, hogy mindenki a gyűjtött mennyiség szerint fizessen. Ez akkor valósul meg, amikor mindenhol lehetőség lesz ilyen digitális hulladékpontok létrehozására. Addig működik a hulladékturizmus, igaz, a jelenlegi hulladékszigetekkel ezt egy kicsit már visszafogjuk” – emelte ki az alpolgármester.

Ennél csak jobb lehet

Felvetettük azt is, hogy a korábbi negatív tapasztalatok alapján hogyan tudják megőrizni az új hulladékszigetek épségét. Az alpolgármester válaszában kifejtette, hogy nem csupán Csíkszeredában „divat” a kukázás, guberálás, hanem országos jelenséggel van dolgunk. Az új hulladéktárolók esetében szeretnék kamerás megfigyelési rendszer használatával visszaszorítani a jelenséget. Az elkövetkező időszakban az ehhez szükséges kamerákat is beszerzik és felszerelik.

Bors Béla kitért a RetuRo rendszer csíkszeredai eredményeire is. Mint rámutatott, hónapról hónapra rekordokat döntenek a városban a visszaváltott csomagolóanyagok számával. Szeretnék ugyanakkor a kisebb üzleteket is bevonni a rendszerbe, ennek keretében közel negyven helyi bolt jelentkezett a városháza felhívására. „Keressük a helyszíneket, hogy három helyszínen hol állítunk fel a városban ilyen hulladék-beváltókat, ezáltal levéve a terhet a kis üzletekről” – mondta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?