Használunk a bolygónak, ha visszavisszük a használt ruhát az áruházba? – Nyomkövetővel ellenőrizték
Több nagy ruházati áruház hirdeti azt a nagylelkű gondolatot, hogy a már nem hordott darabok eladományozásával segítünk a bolygónak. A Snoop oknyomozó weboldal által közzétett riportból kiderül, néhány vállalat tartja a szavát, de nem mindegyik. Nyolc ruhadarabot vittek be nyolc márkaboltba, minden ruhadarabba tettek egy kis helymeghatározót, és követték az újrahasznosításra visszavitt ruhák útját. Így derült ki, hogy azok több ezer kilométert utazhatnak a világban, jelentősen hozzájárulva a környezetszennyezéshez.
A fast-fashion kereskedelmi láncok a bolygó javát szolgáló akciót hirdetnek. A H&M újrahasznosítási kampánya például azt ígéri, hogy segít a természet érdekében cselekedni és „bezárni a kört”. Mind a H&M, mind más fast-fashion márkák, mint a Zara, a Bershka, a Stradivarius és a Pull&Bear, amelyeknek az ország legtöbb nagyvárosában vannak üzleteik, ruhagyűjtő pontokat is felajánlanak, számol be a Hotnews.ro a Snoop tényfeltáró cikkét idézve. Utóbbi munkatársa azt szerette volna megtudni, hová kerülnek azok a ruhák, amelyeket ezeknek a márkaboltoknak a gyűjtőibe dobunk bele. Kiválasztott nyolc ruhadarabot , és kettőt egy nagyváradi bevásárlóközpontba vitt el, egyet-egyet a Zarahoz és egyet a H&M-hez.
A másik hatot bukaresti üzletekben adta le. Mint beszámolt, az adományozás folyamata egyszerű volt, hiszen a gyűjtődobozok jól láthatóak. A felkeresett komplexumoknál – Lotus Center Oradea, Afi Palace Cotroceni, Plaza Romania és Promenada Mall – a legtöbb gyűjtődoboz már tele volt.
Hogyan rejtették el a nyomkövetőket?
Az adományozott ruhákba AirTag nyomkövetőket tett. Egy ilyen körülbelül akkora, mint egy 50 banis érme, és a kis kütyü által telefonon követhető volt, hogy hol vannak a ruhák. Ezeket az eszközöket vagy a zsebekbe, vagy a varrások közé, vagy a jelvények alá rejtette el, hogy nehezen lehessen észrevenni őket. Mielőtt az AirTageket a ruhákba helyezte, összekapcsolta őket az iPhone-okra előre telepített Find My alkalmazással. Minden egyes AirTaghez egy adott névre van szükség, amely a hozzácsatolt tárgyat jelképezi, valamint egy emojira. Néhány perc alatt a Find My alkalmazásban lévő térkép megtelt ikonokkal.
Az AirTagek fejlett Bluetooth technológiát használnak, így a párosított eszközzel kapcsolatban maradnak, függetlenül attól, hogy milyen messze vannak egymástól. Ahhoz azonban, hogy az alkalmazásban frissíteni lehessen a helymeghatározást, egy bármilyen iPhone-nak az AirTags közelében kell lennie, hogy a jeleket fogadni és továbbítani tudja.
Húszezer kilométer a világ körül
A kísérletet még tavaly nyáron kezdte el, és a mozgásokat egy naplóba vezette a Snoop riportere. „Augusztus 25-én változtatott helyet az első kabát, ami a H&M-nél maradt az Afiban” – vezette be a telefonos jegyzetbe tavaly nyáron a riporter. Majd hónapokon át követte a ruhák útját. Közel egy év elteltével a nyolc ruhadarab bejárta az egész világot – több mint 20 000 kilométert tettek meg.
Az egyik, a bukaresti H&M-ben hagyott ruha Románián és Magyarországon keresztül egészen Indiáig jutott. A nagyváradi H&M bevásárlóközpontban hagyott pulóver egy magyarországi használtruha-válogató raktárba került. Onnan visszatért Konstancára egy használtruha-boltba, amely állítása szerint Svájcból importált ruhákat árul. Egy másik, a H&M-ben hagyott kabát több ezer kilométert utazott Pakisztánba, egy használtruha-boltba. Bár a H&M-ben hagyott ruhák egy magyarországi válogató raktárba kerültek, a környezetvédelmi felügyelőség szerint a textíliákat az ország elhagyásakor át kell válogatni, hogy kiderüljön, használt termékről vagy hulladékról van szó. Ennek megfelelően árazzák és kezelik őket.
A Zara a Vöröskereszt civil szervezeten keresztül helyben, Romániában válogatja, tisztítja és hasznosítja újra a ruhákat, anélkül, hogy több ezer kilométert utaztatná. A civil szervezet szerint más ruházati láncok nem voltak hajlandóak velük együttműködni.
A használt textíliák átesnek egy válogatási és fertőtlenítési folyamaton, mielőtt eladásra kínálják őket, míg a már nem használható ruhákat más termékek, például szőnyegek formájában újrahasznosítják – mondják a szakértők. Romániában nyolc engedélyezett újrahasznosító lerakat létezik a textilhulladék kezelésére, és azok, akik a ruhákat a nagy fast-fashion üzletekbe viszik újrahasznosításra, abban bíznak, hogy ezek a márkák követik hirdetett politikájukat, és a fenntarthatóságra vonatkozó stratégiákat hajtanak végre. A valóság azonban ennél bonyolultabb, zárja a beszámolót a Hotnews.ro. A Snoop nyomozását itt lehet elolvasni.
CSAK SAJÁT