Kullogók vagyunk az EU-ban a textíliák újrahasznosításának tekintetében

Január 1-től Romániában is kötelező lesz a textilhulladék szelektív gyűjtése.

Romániában a megunt vagy elhasználódott textíliáknak csupán kevesebb mint 5 százalékát hasznosítják újra, derül ki az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) jelentéséből. Ezzel jócskán elmaradunk az Európai Unió 20 százalék körüli átlagától, írja az economedia.ro.Fotó: Pixabay

„Románia a legnagyobb környezetszennyezők közé tartozik a textilhulladék tekintetében. (…) Ennek a fő oka az, hogy nincs egy szelektív gyűjtési és osztályozási rendszer a textíliák számára” – nyilatkozta a Mădălina Corciu, a használtruhákat forgalmazó Humana People to People munkatársa. Véleménye szerint az újrahasznosításnál is jobb, ha a még jó állapotban levő ruhák visszakerülnek a kereskedelmi forgalomba, ismét viselik őket.

2025 január 1-én életbe lép idehaza is az uniós szabályozás, mely kötelezővé teszi a textilhulladék szelektív gyűjtését. Az úgynevezett kiterjesztett gyártó felelősségi rendszerben (EPR) elméletileg a gyártóknak kellene finanszírozniuk az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítését, azonban a Romániában forgalmazott készruhák elsöprő többsége külföldről érkezik.

„A romániai fogyasztók által vásárolt ruhák többségét külföldi cégek gyártják. Az új EPR intézkedésekkel minden Romániában piacra dobott termék után egy környezetvédelmi díjat kellen fizetni, ez az új adó pedig hozzá fog járulni a már nem használt ruhák egészséges körforgási rendszeréhez. A használtruhák forgalmazása az egyik legfontosabb módszer a túlfogyasztás korlátozására és a környezetvédelemre” – nyilatkozta Karin Bolin, a Humana People to Poeple romániai vezérigazgatója.

Kapcsolódók

Kimaradt?