Kolozs megye: megduplázta és triplázta a szemétszállítási díjait a Supercom

Pofátlanul megemelte a szolgáltatási díjait Kolozs megyében a Supercom hulladékbegyűjtő vállalat. Van, amire megháromszorozták a díjat, és van, amire az új tarifa a korábbi kétszerese. A városi lakosságtól származó újrahasznosítható hulladék begyűjtésének díja például a korábbi tonnánkénti 241 lej helyett ezután 637 lejbe kerül, míg bizonyos újrahasznosítható hulladékok begyűjtésének díja a korábbi 296 lej/tonna illeték nélküli árról 834 lejre emelkedik. Minderről a klienseit a Supercom egy noreply, azaz nem megválaszolható telefonos üzenetben tájékoztatta – olvasható a Clujul Civic Facebookos csoportban. A Supercom azonban indokoltnak látja a drágítást, és a kolozsvári helyi tanácsosok közül is csak kettő ellenezte, a többi rábólintott. 

„Ma kaptam egy noreply üzenetet a nagyra becsült üzemeltető #SUPERCOM-tól, aki hazudik arról, hogyan szedik be a pénzt, tájékoztat arról, hogy megemelték a szerződésben aláírt díjakat a szolgáltatásokért, azokért a szolgáltatásokért, amelyeket a szerződésnek megfelelően nem is nyújtanak” – kezdte felháborodott bejegyzését a Cluj Civic csoprtban egy hölgy.

Fotók: Székely Zita

A Ziua de Cluj helyi portál arról számolt be a napokban, hogy miután tavaly 10 százalékkal nőttek, most sok esetben több mint 50 százalékkal emelkednek a szemétdíjak Kolozsváron, miután a helyi tanács jóváhagyta az új tarifákról szóló határozattervezetet, valamint egy képviselő megbízását, aki szavaz erről a megye egészére vonatkozó köztisztasági tevékenységet irányító Eco Metropolitan Társulás közgyűlésén.

Mivel indokolják az áremelést?

Azt is írják, hogy a Supercom vállalat az áremelést a pályázatban előirányzottnál nagyobb begyűjtendő hulladékmennyiséggel, a magasabb gázolajköltséggel, a magasabb karbantartási költségekkel és az alkalmazottak magasabb bérével indokolta. A portál beszámolója szerint két tanácsos ellenezte az áremeléseket, arra hivatkozva, hogy a Supercom nem teljesíti az aláírt szerződés minden rendelkezését, azaz a szelektív gyűjtést, a csipes kukákkal való felszerelést vagy a hulladék mennyisége utáni fizetést, mégis a városi tanács többsége zöld utat adott a határozattervezetnek.

Az új tarifák

A jóváhagyott új tarifák értelmében most már a városi lakosságtól származó újrahasznosítható hulladék begyűjtésének díja a korábbi 241,89 lej/tonna (illetve 1,17 lej/fő/hó áfa nélkül) helyett 637,50 lej, a városi lakosságtól származó háztartási és biológiailag lebomló hulladék begyűjtésének díja a korábbi 301,18 lej/tonna ( 3,72 lej/fő/hó) helyett 386,89 lej/tonna, a vidéki lakosságtól származó újrahasznosítható hulladék begyűjtésének díja korábban 566,02 lej/tonna volt áfa nélkül (1,26 lej/fő/hó), de most már 708,22 lej/tonna – áll a Supercom értesítésében. Van, ahol még értelmezni is nehéz a díjszabás változását, a határozat szerint ugyanis a háztartási szemét elszállítása vidékről 455 lejbe kerül tonnánként és – a Ziarul de Cluj szerint 6,44 lej/fő/hó –, miközben a korábbi ár 490,81 lej/tonna volt és fejenként 3,20 lej/hónap.

Ahol még nagyon jelentős a változás, az az úgynevezett hasonló újrahasznosítható hulladékok begyűjtésének díja (beleértve a piaci adminisztrátoroktól származó hulladékot is), ami korábban 296,36 lej/tonna volt, most azonban 834 lejbe kerül tonnánként az elszállítása. A veszélyes háztartási hulladék kérésre történő ellszálításáért most már 922 lejt kérnek tonnánként, míg a korábbi ár 477 lej/tonna. A nagy méretű hulladékok elvitelének korábbi tarifája 164 lej/tonna volt, az emelés itt sem semmi: 853 lej/tonna az új tarifa. Egy tonna építkezési hulladéktól a korábbi díjszabás szerint 197 lejért szabadítottak meg, az új tarifa viszont 527 lej/tonna. 

Drágít, miközben nem teljesít

A Clujul Civic csoportban tett bejegyzés írója még kiemeli, egy kis emelést még megértene a drágulások közepette, azonban az árak megduplázását, megháromszorozását felháborítónak tartja, valamint azt is, hogy van, amire eltörölték a személyre fizethető díjat kérdezés és egyeztetés nélkül, és amiatt is háborog, hogy miközben a szelektív hulladékgyűjtést kellene ösztönözni, épp a szelektív hulladék elszállítására emelték jobban az árat.

Idén tavaszi felvétel a kolozsvári szemétlerakóról | Fotó: képernyőmentés

A Supercomnak tíz évre szóló megbízása van arra, hogy egész Kolozs megyében összegyűjtse a háztartási szemetet, valamint a vállalat működteti az integrált hulladékkezelő központot (CMID), ám nem egy panasz van rájuk amiatt, hogy hulladékválogatás nem történik úgy, ahogyan azt vállalta a cég. Erről korábban a Maszolon is többször írtunk. A Clujul Civic csoportban is többször tett közzé videófelvételeket a hulladékkezelő központnál tapasztalt állapotokról Szakáts István civil aktivista.

(Nyitókép: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?