Bosszantó rovarok: az enyhe telek miatt nem szabadulunk a büdösbogaraktól

Ősszel, ahogy hűvösre fordul az idő, hívatlan vendégek kezdik ellepni otthonainkat: a márványospoloskák. Ezek a kellemetlen rovarok repedéseket keresnek, hogy behúzódjanak a hideg elől, és így lakásaink megfelelő rejtekhelyül szolgálnak télire. Nemcsak csúnyák, de jellegzetes, orrfacsaró szaguk is sok bosszúságot okoz. Keresztes Lujza egyetemi docens, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Biológia és Ökológia Intézetének igazgatója megkeresésünkre elmondta: sajnos inváziójuk csak fokozódik, és mindez az enyhébb telek, és a természetes ellenségeik hiányának tudható be.

A szakértőtől megtudtuk, az ázsiai márványospoloska 2013-ban bukkant fel először Európában. Egy délkelet-ázsiai faj, amely valószínűleg a turizmus és az általános árukereskedelem miatt került be Európába. Azért jelentek meg elsősorban a városokban, mert kedvelik a viszonylag magasabb hőmérsékletet, így ott a megfelelő környezet adatott számukra.

Illusztráció: Pexels

„A legnagyobb probléma ezekkel a behurcolt fajokkal, hogy nálunk nincsenek ellenségei a természetben, egyébként is a város biodiverzitása szegényesebb, tehát ellenség hiányában tömegesen el tudnak szaporodni, bőségesen találnak táplálékot, mert nem válogatnak, mindenevők” – magyarázta Keresztes Lujza. Ősszel pedig azért keresik a lakásokat, mert azok olyan rejtekhelyet jelentenek számukra, amelyekben át tudják vészelni a hideg évszakot. „A lakások megfelelő környezetet biztosítanak nekik ahhoz, hogy túléljék a telet, aztán tavasztól újra kikerüljenek a környezetbe és ismét szaporodni kezdjenek. Egyébként a poloskapopuláció 10 százalékát látjuk a lakásokban, a parkokban, épületeken, a többi 90 százalék is körülöttünk van, csak ezeket nem vesszük észre, mert rejtőzködnek” – emelte ki.

Nem sokat tehetünk

A poloskainvázió az első nagyobb lehűlési hullámig tart, ami egyébként ebben az időszakban van. Szeptembertől már keresik a rejtekhelyeket, ekkor lejár a vegetációs időszak. A szakértő szerint sokszor mi is elősegítjük, hogy hozzánk költözzenek be a rovarok. Például nem jó, ha hideg fénnyel világítjuk a szobát. Erre nagyon érzékenyek, a meleg fény ezzel szemben nem vonzza annyira a poloskákat.  Kiemelten fontos ebben az időszakban ellenőrizni a nyílászárókat, és érdemes szúnyoghálót is felszerelni. Csak úgy tudjuk távoltartani a poloskákat a lakásunktól, ha ellenőrizzük, hogy hol jöhetnek be, és ezt megakadályozzuk.

„Érdemes egy dobozt kihelyezni az erkélyre, és amikor belekerülnek, be kell tenni dobozostól a mélyhűtőbe, lefagyasztani, majd megszabadulni tőlük. Fel is lehet porszívózni ezeket a rovarokat, de a porszívó tartalmát nem érdemes kiszórni, mert akkor nem értünk el vele semmit, hiszen túlélnek és tavasszal még többen lesznek” – magyarázta Keresztes Lujza.

Sajnos nagyon ellenálló a márványospoloska, és „senkinek nem ajánlom azt, hogy erős rovarirtó szerekkel fújja be a lakását, hisz ez az egészségére is káros. Inkább tegyük meg azt az erőfeszítést, hogy többször takarítunk” – mondta, hozzátéve: a márványospoloska nem jelent veszélyt az emberre nézve.

Egyre többen lesznek

Egyre több poloska lesz a következő években, véli a szakértő. Mint mondta, létezik még egy zöld faj, az viszont Kelet-Afrikából terjedt el a mediterrán térségen keresztül a Kárpát-medencébe is még a 2000-es évek elején. A szakértők megfigyelték, hogy ezt a fajt elkezdték felfedezni a ragadozók, éppen azért, mert nagyon sokan voltak, viszont a táplálékkínálat nem olyan nagy. Tulajdonképpen a kezdeti nagy inváziós hullám után be tudott állni egy egyensúly, mert hirtelen lecsökkent a számuk.

Fotó: Wikipedia

„Most azért látunk olyan sok márványospoloskát, mert a hazai ragadozók elkerülik. A bűzanyagot, amit áraszt, nagyon nehezen lehet lenyelni. Úgyhogy sem madarak, sem kisemlősök – például denevérek, vagy sündisznó – vagy egyéb állatok sem szoktak rá erre az új táplálékkínálatra. Egyébként az inváziós fajokra jellemző, hogy az invázió kezdetén nagyon elszaporodnak, aztán eltűnnek, de időnként tömeges rajzást okoznak” – tudtuk meg a szakértőtől.

A globális felmelegedés is nagy szerepet játszik

Nem segít, hogy egyre melegebbek a telek – mondta Keresztes Lujza. Egy kéthetes komoly fagy óriási szelekciót jelentene, és ezeket az inváziós fajokat csökkentené le a minimális szintre. „Mivel a telek melegebbek, a fajok is túlélnek, ezzel pedig nem tudunk mit kezdeni” – fűzte hozzá Keresztes Lujza.

Mint mondta, érdemes beszélni más inváziós poloskafajokról is, amelyek jelenléte talán „még kellemetlenebb”, mint az ázsiai márványospoloskáé. Ilyen például a csipkéspoloska, ami apró, fehér csipkeszerű mintát visel. Ezek „megkóstolják” az embert, azonban teljesen ártalmatlanok.

Az ágyi poloska Európában is terjed, Nyugat-Európában már gondokat is okozott. Erre érdemes nagyon odafigyelni, mert kifejezetten az emberi vért szívják, és a lakásokban, az ágyneműk között, repedésekben is meg tudnak élni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?