Italcsomagolások visszaváltása: WhatsApp-os panaszvonalat hozott létre a minisztérium
Eddig több mint 1,3 milliárd italcsomagolást gyűjtöttek be a betétdíjas visszaváltási rendszeren (SGR) keresztül, jelentette be Mircea Fechet könyezetvédelmi miniszter, aki amellett, hogy ezt nagy sikerként könyveli el, elismeri, vannak hibái még a rendszernek. A legnagyobb probléma, hogy faluhelyen nagyrészt nem veszik át a kiürült csomagolásokat a kereskedők. A minisztérium létrehozott egy WhatsApp-os panaszvonalat, ezen írásban lehet jelezni a rendszerrel kapcsolatos problémákat.
„Eddig több mint 1,3 milliárd italcsomagolást gyűjtöttek be a betétdíjas visszaváltási rendszeren (SGR) keresztül, de kénytelen vagyok elismerni, hogy a rendszernek még mindig vannak hibái” – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján, számol be az Agerpres.
„Nemrég ünnepeltük az egymilliárdodik PET-palack leadását. Ma már több mint 1,3 milliárd csomagolást gyűjtöttünk be a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, és reméljük, hogy hamarosan bejelenthetjük a kétmilliárdodik darabot. Több tízezer tonna csomagolás kerül a megfelelő helyre, az újrahasznosító üzemekbe, és szinte minden héten olvashatunk híreket a nyersanyag-újrahasznosítók kapacitásbővítéséről, legyen szó PET-ről, üvegről vagy alumíniumról, aminek nagyon örülünk, mert ez új beruházásokat, új munkahelyeket és új technológiákat vonz Romániába” – fejtette ki Fechet. Hozzátette, „már most kevesebb PET-palackot látunk az utak szélén, a folyópartokon, az erdőkben és általában a természetben”.
Tematikus ellenőrzések
Elmondta, hogy a számos gazdasági szereplőnél tartott tematikus ellenőrzést kiterjesztették a RetuRO vállalatra is. „Mindezen jó hírek mellett kénytelen vagyok beismerni, hogy a rendszernek még mindig vannak bizonyos működési zavarai, amelyeket kötelességünk orvosolni. Ezért az Országos Környezetvédelmi Őrség munkatársaival és az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság munkatársaival közösen július–augusztusban tematikus ellenőrzést tartottunk, amelynek során számos gazdasági szereplőt ellenőriztünk. Végül, de nem utolsósorban az ellenőrzést kiterjesztettük a rendszert kezelő RetuRO cégre is, amelyet szintén megbírságoltunk” – számolt be, hozzátéve, hogy a bírság szimbolikus, de szigort és a kötelességek teljesítésének fontosságát üzeni.
Továbbra is a vidéki kereskedő a gond
A visszaváltási rendszer működésével az egyik legnagyobb gond, hogy a vidéki kereskedők nem hajlandók visszavenni a csomagolást a vásárlótól, annak ellenére, hogy felszámították az 50 banis garanciát, hangsúlyozta a miniszter.
„Sok esetben, bár a községek kiskereskedői begyűjtik a betétdíjat, mert a törvény kötelezi őket erre. Amikor az adott falu vagy község vásárlói visszamentek a boltba a betétdíjért, a kiskereskedő elutasította annak visszafizetését, amit én személy szerint nagyon súlyosnak tartok. Nagyon gyakran idős emberekről van szó, és különösen olyanokról, akik nem tudnak nagy távolságot megtenni az első automata átvevő pontig, amely gyakran a legközelebbi városban van” – számolt be a tárcavezető. Kiemelte, a kereskedőnek továbbra is kötelessége ezeket a csomagolásokat átvenni, és nem szabad megsérteni a megközelíthetőség elvét, vagyis azt, hogy legfeljebb 500 méteres, sőt, városi területeken 200 méteres távolságot kelljen megtegyen bárki a legközelebbi gyűjtőpontig.
A panaszokat csütörtöktől WhatsAppon fogadják
A miniszter ismertette, hogy augusztus 22-től, csütörtöktől kezdve azok, akiknek problémái vannak a visszaváltási rendszerrel, a 0726.715.142-es WhatsApp-os számon keresztül küldhetik el panaszaikat írásban. „Ezeket a panaszokat, amelyeket írásban kapunk a WhatsApp-on, az Országos Környezetvédelmi Őrség vagy az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság munkatársainak figyelmébe fogjuk ajánlani, és a lehető leghamarabb orvosolni és ellenőrizni fogjuk. A polgároknak tudniuk kell, hogy az ilyen helyzetekben, amikor az üzlet elutasítja a betétdíj visszatérítését, kihez fordulhatnak. Eddig is volt ahová, de megpróbáljuk leegyszerűsíteni a folyamatot” – mondta Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
CSAK SAJÁT