RetuRO: a begyűjtott csomagolásoknak 85 százalékát már elszállították újrahasznosításra – Kik a legaktívabb visszaváltók?

A betétdíjas rendszer működésének első hat hónapjában 29 ezer tonna italcsomagolást adott át a RetuRO az újrahasznosítóknak, ami a fogyasztóktól visszavitt és begyűjtött csomagolások mennyiségének mintegy 85%-át teszi ki, tájékoztat a visszaváltási rendszer kezelője. Bár a RetuRO szerint indulása óta nagyon sokat fejlődött a rendszer, és minden azt bizonyítja, hogy jó irányba haladnak, a lakosságnak csak 45 százaléka elégedett vele, és többnyire kevésnek találják a visszaváltópontokat. 

A betétdíjas rendszer bevezetése óta eltelt hat hónap alatt a gyártók 152 000 tonna csomagolást hoztak forgalomba, amelyből idén május végéig 34 000 tonnát gyűjtöttek be – áll a RetuRO közleményében. „Jelenleg a csomagolások napi begyűjtésében részt vevő 600 szállítóeszközzel naponta mintegy 2000 utat tesznek meg. A begyűjtött csomagolások mintegy 85%-át már elszállították az újrahasznosító létesítményekbe, ami az összetett mechanizmus utolsó szakasza, és megerősíti a betétdíjas rendszer hatékony működését” – áll a közleményükben.

A RetuRO otpeni-i válogatóközpontja | Fotó forrása: RetuRO

Mint írják, az általuk kezelt csomagolások nyersanyagként messze felülmúlják az egyéb gyűjtési folyamatok által visszanyert bármely anyagtípus (PET, üveg, fém) minőségét, amint azt az újrahasznosítással foglalkozó vállalatok is megerősítették. Ugyanakkor azt is kiemelik, a helyi ipar legnagyobb újrahasznosító vállalataival dolgoznak együtt. Az újrahasznosítók kiválasztása során egyik fő kritérium volt, hogy figyelembe vegyék, hogy a másodlagos nyersanyaggá váló csomagolásokat a palackról palackra elv szerint kell újrahasznosítani, így a másodlagos nyersanyag ugyanabba a terméktípusba kerül, amelyből származik.

Fotó: Székely Zita

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter május végén arról számolt be, hogy év végéig engedélyezik azoknak a termékeknek a forgalmazását, amelyek még a romániai üzletek polcain vannak, és amelyeket 2024. január 1-je előtt gyártottak, és nem viselik a betétdíjas logó. Eredetileg június 30-a volt a határidő. Leginkább a borászok voltak e határidő ellen. Fechet azt is elmondta akkor, hogy május végéig több mint félmilliárd PET-palackot, alumíniumdobozt és üveget sikerült visszanyerni a betétdíjas rendszer (SGR) segítségével, ami Fechet szerint megerősíti, hogy teljesítik a kitűzött célokat és mutatókat.

A lakosságnak csak 45 százaléka elégedett

Egy felmérés szerint azonban a lakosságnak csak 45%-a elégedett a betétdíjas rendszer működésével, és több visszaváltópontot szeretnének, ezt 55% jelölte meg fő megoldásként – írja az economedia.ro. A demográfiai adatok alapján a 18-24 éves Z generáció az, akik jelentősen kisebb arányban viszi vissza a betétdíjas csomagolásokat (59% a teljes minta 70%-ával szemben).

Fotó forrása: Mircea Fechet Facebook-oldala

Tízből heten nagyon lelkiismeretesek

A városlakók jelentősen nagyobb arányban váltanak vissza (75% városi vs. 63% vidéki), mint a vidékiek. Azonban, mint írtuk, sokszor falun semmilyen formában nem működik a visszaváltás. A felmérés is megállapítja, hogy a különbség a vidéki területeken található visszavételi pontok alacsony számának, sőt hiányának tulajdonítható.
Ugyanakkor tízből hét romániai azt állítja, hogy rendszer bevezetése óta minden betétdíjas italcsomagolást visszavisz a gyűjtőpontokra. A felmérés szerint 42% hetente egyszer, 29% hetente 2-3 alkalommal, 15% pedig havonta egyszer viszi a gyűjtőpontokra.


A RetuRo egy nonprofit vállalat, ami azt jelenti, hogy az italcsomagolások gyűjtéséből származó nyereséget kizárólag a rendszer fejlesztésére fordítják vissza. A vállalatot három magánrészvényes konzorciuma hozta létre: a Romániai Sörfőzők Szövetsége a Környezetvédelemért (30%), az Üdítőitalgyártók Szövetsége a Fenntarthatóságért (30%) és a Kiskereskedők Szövetsége a Környezetvédelemért (20%), valamint részvényes a román állam a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztériumon keresztül (20%).

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?