Bíróságon támadják a betétdíjas rendszert – Tizenhét vállalat perel az állammal

Tizenhét vállalat, italgyártók és -forgalmazók, köztük a romániai ásványvízpiac egyik vezető szereplője, valamint bortermelők bíróságon kérik azon kormányhatározat végrehajtásának a felfüggesztését, amely az italcsomagolások visszaváltásának működését szabályozza.

Ellenzői is vannak a környezetvédelmi minisztérium által a sörfőzők, üdítőital-gyártók és a nagy élelmiszer-kiskereskedőkkel együttműködésben tervezett és bevezetett visszaváltási rendszernek: elsősorban a bor- és ásványvízgyártók illetve -forgalmazók. Tavaly óta, közvetlenül a betétdíjas-rendszer november 30-ai romániai debütálása után a RetuRO-t, a rendszert országszerte kezelő céget beperelték, mivel változtatásokat akarnak a rendszer működésben.

A RetuRO számláló és válogató központja | Fotó forrása: Mircea Fechet Facebook-oldalaAz Economica.net – a termene.ro keresőmotor segítségével készült – elemzése szerint az első pert a Romaqua Group, a legnagyobb romániai vízpalackozó indította. A RetuRO-t perelte be, és a vele kötött szolgáltatási szerződés bizonyos kikötéseinek érvényességét támadta. A Romaqua azt kérte a bíráktól, hogy az ügy kimeneteléig függesszék fel a RetuRO-val kötött szerződés teljesítését, de a bírák elutasították a kérelmet, amely ellen a gyártó fellebbezett.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Ugyanakkor a Romaqua a RetuRO-val és a román kormánnyal perben áll még egy ugyanilyen tárgyú ügyben, mely az egyszer használatos, elsődleges csomagolóanyagok betétdíjas visszavételi rendszerének létrehozásáról szóló kormányhatározat megsemmisítésére vonatkozik.

RetuRO: nem lehet érv, hogy veszteség

„A RetuRO jogi lépéseket is tett egy nagyon kis számú gyártóval kapcsolatban, akik úgy döntöttek, hogy bíróságon támadják meg a betétdíjas rendszer ügyintézőjével kötött szolgáltatási szerződés egyes kikötéseinek érvényességét. A RetuRO már első fokon sikerrel járt egy ásványvízgyártó által indított perben. Azt is fontos kiemelni, hogy a betétdíjakat, amelyeket a termelők minden egyes forgalomba hozott csomagolásért fizetnek, és amelyek 50 banival azonos értékűek, a termékek számlázásakor és a forgalmazók és kereskedők részére történő kiszállításakor, azonnal visszakapják, ezért az nem lehet érv, hogy ez veszteség az italgyártóknak” – írta a RetuRO az ügy kapcsán.

Fotó forrása: Mircea Fechet facebook-oldalaA Romaqua mellett 16 vállalat együttesen és külön-külön is a bírósághoz fordult az egyszer használatos, primer csomagolóanyagokra vonatkozó visszaválthatósági rendszer kialakításáról szóló kormányhatározat (2021/1074) végrehajtásának felfüggesztése érdekében, jogi lépések megtételére szólítva fel a román kormányt. A Termene.ro által összesített adatok szerint a Domaine Vinarte SRL, a Mero Com International, amely a Girboiu borászat tulajdonosa, a Viticola Corcova (Corcova Roy & Dâmboviceanu borászat), a Domeniile Săhăteni, az AMB Wine Company (Liliac borászat) cégek külön-külön perelték be a kormányt és a RetuRO-t is.

Egy borászat részben nyert

Egy másik vállalat, a Serve Ceptura bortermelő, amely külön perelte be a kormányt a betétdíjas rendszerre vonatkozó kormányhatározat megsemmisítéséért, esetében már döntés is született a Ploieşti-i Fellebbviteli Bíróságon. A bírák részben helyt adtak a felfüggesztés iránti kérelemnek, és az elsőfokú bíróság ítéletének meghozataláig felfüggesztették a 2021/1074-es kormányhatározat 10. cikkelyének 5. bekezdésében foglalt rendelkezések végrehajtását, valamint a 2023/ 1075-ös kormányhatározat előírásait is.

Illusztráció | Fotó forrása: PexelsEz a határozat írja elő, hogy csak az előírásoknak megfelelően megjelölt csomagolású italok kerülhetnek csak forgalomba, kivéve, amelyek egy meghatározott időpontban a gyártók, forgalmazók vagy kereskedők készletében vannak.

„A fellebbviteli bíróság a bortermelőnek adott igazat a november 30-án már palackozott termékek forgalmazhatóságának határidejét illetően, mivel ismert gyakorlat, hogy a termelők több éves borokat forgalmaznak, és ezt a kereskedelmi tevékenységet a szóban forgó kormányhatározatban meghatározott 2024. június 30-i határidő korlátozná” – mondta a Piațának Diana Adesman, a Serve Ceptura ügyvédje.

Meghosszabbítanák a határidőt

A vállalatok részéről érkező nyomás nem marad válasz nélkül. A kormány 2024. december 31-ig szeretné meghosszabbítani a betétdíjas rendszer logója nélküli italok értékesítésének betiltására vonatkozó határidőt. Erre tervezet is van, jelenleg épp közvitán. A RetuRO szerint tudomásul vették, hogy a bortermelők mentesülni szeretnének a rendszer előírásai alól, közölte a vállalat az Economica.net szerint.

Tavaly november 30-án indult az italcsomagolások visszaváltó rendszere, amely 50 banis betétdíjjal ösztönzi a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült üveg, alumínium, és pillepalackokat. A rendszer csak az üvegből, műanyagból vagy alumíniumból készült, 0,1 és 3 liter közötti űrtartalmú italcsomagolásokra vonatkozik. Ebbe beletartoznak az ásványvizes üvegek, üdítőitalok, sörösdobozok, bor és más alkoholos italok csomagolásai is. Csak azok a palackok visszaválthatók, amelyeken rajta van a betétdíjas rendszer védjegye.

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter múlt héten elégedetlenségének adott hangot. Elmondta, nem számított arra, hogy nem fog hatékonyan működni a begyűjött csomagolások elszállítása, ugyanakkor azt remélte, hogy csökkentek a feszültségek a betétdíjas rendszer és a különböző szervezetek között, és nem lesznek perek, azonban jelenleg is ugyanannyi peres ügyük van a bíróságon, mint korábban, a kormányhatározat közvitára bocsátása előtt. „Személy szerint soha nem fogom feladni ezt a törekvésemet, ez egy olyan projekt, amelyhez nem csak azért ragaszkodom, mert a semmiből írtam, hanem azért is, mert véleményem szerint ez a legjobb dolog, ami Romániában történt a hulladékgazdálkodás terén az elmúlt 30 évben” – jelentette ki a miniszter. 

Gemma Webb, a RetuRO ügyvezető igazgatója az első számláló- és válogatóközpont átadásakor tavaly november végén Bonchidán elmondta, a rendszer „80 ezer csomagolóanyag-visszavételi pontot foglal magában, 19 millió román állampolgárt foglal magában, elkötelezett állampolgárokat, 1500 italgyártót és importőrt, 17 regionális számláló és válogató központot”. 

(Nyitókép forrása: Mircea Fechet Facebook-oldala)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?