Nukleáris megállapodást ír alá Washingtonban Szijjártó Péter

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval – tájékoztat a hirado.hu.

Mint írják, a magyar miniszter közleménye szerint az elmúlt években Magyarországon folyamatosan beruházási rekordok dőltek, hatalmas gyárak épültek és épülnek, és a működésükhöz egyre több elektromos áramra van szükség, márpedig ezt az igényt hosszú távon megbízhatóan, stabilan, olcsón, a környezetet kímélő módon egyedül atomenergia révén lehet biztosítani.

Szíjjártó Péter és Marc Rubio külügyminiszterek| Fotó: Szíjjártó Péter Facebook oldala

Szijjártó Péter közölte a magyar energiatörténetben először amerikai nukleáris fűtőelemeket is fognakk vásárolni, így lehetővé válik, hogy a paksi atomerőműből ki se kelljen hozni az elhasznált fűtőelemeket és ott lehessen őket biztonságosan tárolni.

Az együttműködésben a kis méretű moduláris reaktorokra (SMR) vonatkozó tétel is szerepel. Ezek egy-egy nagyobb iparterület vagy város energiaellátását képesek majd fedezni.

Bővülhet a paksi atomerőmű | Fotó: Facebook

Szijjártó Péter kitért a paksi bővítésre is. Véleménye szerint annak építését a Joe Biden elnök vezette előző amerikai kormányzat „politikai bosszú miatt” helyezte szankciós listára, ezért a munkálatok hónapokig álltak.

„Aztán idén nyáron a Trump-kormány levette a paksi építkezést a szankciós listáról. Ez a mentesség most decemberig hatályos. Remélem, hogy a holnapi napon meg tudunk állapodni arról, vagy ígéretet kapunk arra, hogy a paksi bővítésre vonatkozó szankciós mentességet meghosszabbítja az amerikai kormány. Erre jó reményünk van, hiszen ha már egyszer mentességet adtak, akkor miért ne adnának újra” – vélekedett.

Újdonságnak nevezte azt is, hogy amerikai vállalati részvétel is megjelent a paksi beruházásban, ugyanis a paksi építkezés digitalizálását egy három cégből álló nemzetközi konzorcium végzi, és ott a három cégből egy ausztrál és egy magyar mellett a harmadik az amerikai IBM.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?