banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Fechet jött az új számokkal: félmilliárd italcsomagolást gyűjtöttek be

Engedélyezik azoknak a termékeknek a forgalmazását, amelyek még a romániai üzletek polcain vannak, és amelyeket 2024. január 1-je előtt gyártottak, viszont nem viselik a betétdíjas logót – erről csütörtökön született döntés, jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter. Arról is beszámolt: eddig több mint félmilliárd PET-palackot, alumíniumdobozt és üveget sikerült visszanyerni a betétdíjas rendszer (SGR) segítségével, ami megerősíti, hogy teljesítjük a kitűzött célokat és mutatókat – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter csütörtökön a kormányülés végén tartott tájékoztatón.

„Ebben a hónapban avattuk fel a negyedik RetuRo-központot a Bukarest melletti Otopeniben. Ez csatlakozik a másik három, a Kolozsváron, Temesváron és Brassóban megnyitott központokhoz. Hamarosan megnyitjuk az első központot Moldvában, Bákóban. Az ilyen gyűjtő- és válogatóközpontok hatalmas beruházásokat és több száz munkahelyet jelentenek (...) Decemberben 30 ezer PET-et, üveget és  alumíniumdobozt gyűjtöttünk be, januárban 2 milliót, és bár egyesek aggódnak a betétdíjas rendszer életképessége miatt, elmondhatom, hogy eddig több mint félmilliárd italcsomagolást gyűjtöttünk be a segítségével. Ebben a hónapban várhatóan átlépjük a 200 milliós határt, ami megerősíti, hogy a rendszer jó úton halad, hogy teljesítjük céljainkat és mutatóinkat – és azt hiszem, már szabad szemmel is látható: egyre kevesebb PET kerül az út szélére, a folyómedrekbe, a természetbe, az erdőkbe vagy máshová” – mondta Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, írja az Agerpres. Ugyanakkor rámutatott, hogy többé nem kell PET-et importálnunk, mivel a betétdíjas rendszer elegendő nyersanyagot biztosít.

Fotók forrása: Mircea fechet Facebook-oldala

„2020-ban, amikor meglátogattam egy ilyen újrahasznosító üzemet, a legnagyobbat Délkelet-Európában, Buzău megyében, abban a nagy üzemben láttam PET-bálákat Ausztráliából, Németországból, az Egyesült Királyságból, a világ szinte minden tájáról, de ma már nem kell importálnunk. Az SGR-rendszer elegendő nyersanyagot szállít. Örömmel látom, hogy nemcsak tisztábbá tesszük Romániát, hanem hozzájárulunk Románia kereskedelmi mérlegéhez is” – tette hozzá a miniszter. Mircea Fechet azt is bejelentette, hogy csütörtökön a kormány elfogadta az betétdíjas remdszerről, a mezőgazdasági gépekre vonatkozó roncsprogramról és az erdők videófelügyeleti rendszeréről szóló jogszabályokat.

„Ami a betétdíjas rendszert illeti, ma (csütörtökön – szerk.) úgy döntöttünk, hogy engedélyezzük azoknak a termékeknek a forgalmazását, amelyek még a romániai üzletek polcain vannak, és amelyeket 2024. január 1-je előtt gyártottak, és nem viselik a betétdíjas logót logót. A gyártókat abba a helyzetbe hoztuk volna, hogy ezeket az italokat le kellett volna venniük a polcokról, de ha még a szavatossági idejükön belül vannak – és itt a szeszes italokat és borokat említeném, amelyek a gyártás dátumát követően még évekig eladhatók –, úgy éreztük, hogy erre nincs szükség. A termékek levétele a polcokról, a gyártás helyén történő újracímkézése költséges dolog lett volna, és a visszaváltási rendszerrel semmiképpen sem akarjuk károsítani az üzleti környezetet, akár a gyártókról, akár a kereskedőkről beszélünk” – fejtette ki a tárcavezető.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?