Mi jön az elnöki mézeshetek után?

Milyen elnök lesz Nicușor Dan? Csalódunk-e benne is, mint elődjeiben? Tud-e majd önállóan cselekvő államfőként tevékenykedni? Mit kezd a példátlanul megosztott társadalommal? Hatással lesz-e a válságban lévő pártok megújulási folyamataira? Egy év után talán már okosabbak leszünk. Amit most tudunk, hogy eddig – talán Emil Constantinescut leszámítva – egyetlen elnök sem kapott olyan mértékű megelőlegezett bizalmat a lakosság többségétől, a médiától, az értelmiségi elittől, mint Dan.

Mi, erdélyi magyarok egyelőre fellélegezhetünk. A tavaly novemberben kezdődött román politikai horror az összes rémisztő fordulat után, végül happy enddel zárult. Együtt sikerülni fog – ezt üzente nekünk a megválasztott elnök. Legyen igaza. Magyar szempontból minden román hatalmi gesztusnak értéke van, még az egyszerű szavaknak is. Bukarest nem kényeztetett el minket nagylelkűséggel az utóbbi évtizedekben. Egyre ritkábban mondogattuk választások után, hogy, hátha majd most. Csendben azért mindig reménykedtünk. Most sem tehetünk másként.

Néhány dolgot ugyanakkor a nagy lelkesedés, várakozás közepette is érdemes megemlíteni. Nicușor Dan a kampányban magára öltött szerep ellenére sem egy rendszerellenes politikus. Elsősorban azért nem az, mert sok éve aktív része a jelenlegi pártelitnek. Nem a semmiből robbant be a politikába, legutóbbi főpolgármesteri győzelme részben a megszokott bukaresti háttéregyezkedések eredményeként született.

Nézzük meg, kik veszik körül jelenleg Dant. Kampányában mindvégig főszereplőként volt jelen Traian Băsescu, a nagy machinátor. Ott lihegtek a nyakában a bizonyítottan szekus múlttal rendelkező egykori hajóskapitányhoz lojális „szakértők”, a Băsescu-örökséget továbbvivő Népi Mozgalom Pártjának vezetői. Miközben Nicușor Dan a korrupcióellenes harc fellendítéséről, a DNA aktiválásáról beszél, óhatatlanul eszünkbe jut a bilincscsörtető korszak, amikor a SRI közreműködésével, s Cotroceni-palotából történt megrendeléssel indultak politikailag motivált büntetőakciók.

Az sem biztató jel, hogy a Dan-győzelem óta hirtelen nagyon hangos lett az USR. Egyes nyilatkozatok alapján úgy tűnhet, mintha ez a progresszív pártocska alakítaná az új kormányt. Egy kívülálló a választások végeredménye után azt gondolhatná, hogy a liberális Románia győzött az ultranacionalista Romániával szemben. Ezt a tévhitet igyekszik kihasználni az USR. Csakhogy szó nincs arról, hogy az ország nagyobbik fele valamiféle progresszív irányt szeretne. Nicușor Dan szavazóinak túlnyomó többsége egyszerűen elutasította azt agresszív, álszuverenista bandát, amely hamis üzenetekkel akart hatalomra kerülni.

A mostani mézeshetek után az új elnökkel szembejön majd a valóság. Akkor derül ki, meg tud-e birkózni a helyzettel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

banner_t5aBq6wf_ME_BGA.png
banner_OtixH2AV_keszult.jpg

Kimaradt?