banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Macron, Trump és a bukaresti lökdösődés

Nem könnyíti meg Crin Antonescu dolgát az elvileg mögötte álló kormánykoalíció két nagyobbik pártja. Az államfő egyik legfőbb jogköre a diplomácia irányvonalának megszabása, nyilvánvalóan a kormány szempontjait is figyelembe véve. Mit képviseljen a kampányban Antonescu, amikor a PSD és a PNL érezhetően más-más csapatban játszana a külpolitikában?

Marcel Ciolacu többször elbüszkélkedett azzal, hogy már kétszer is beszélt telefonon Donald Trumppal. Legutóbb Orbán Viktor társaságában, Budapesten. Csakhogy azóta becsapott a ménkű a román–amerikai kapcsolatokba. Mint tudjuk, J. D. Vance amerikai alelnök a müncheni biztonságpolitikai konferencián a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás kapcsán negatív példaként említett Romániát, később azt a barátság a közös értékeken alapul, s „nem azonos az értékrendünk, ha eltörölsz egy választást, mert nem tetszik az eredmény”. Elon Musk több alkalommal is bíráló posztokat osztott meg a közösségi médiában Romániával kapcsolatban.

Közben az új PNL-vezér, Ilie Bolojan – akit senki nem választott államfőnek, csupán ölébe hullt Klaus Iohannis lemondása után a elnöki tisztség – elkezdte beleélni magát az ügyvivőségbe, s gyorsan beállt Emmanuel Macron mögé az orosz–ukrán háború kérdésében, becsapva ezzel a Washington felé vezető ajtót. Külügyminisztere, a szintén liberális Emil Hurezeanu hibát hibára halmozott, aztán sértődött semmittevéssel reagált a miniszterelnök kritikáira.

Ciolacu és a PSD továbbra is inkább a Trump-adminisztrációhoz való közeledést látja célravezetőnek, ami teljesen érthető álláspont, ha Románia biztonság- és geopolitikai helyzetét vesszük alapul. Miután a Bolojan–Hurezeanu páros a nyíltan Amerika-ellenes táborhoz csapódott, maradt a különmegbizottas próbálkozás. Képbe kerül Dragoș Sprînceană, egy Amerikában élő republikánus üzletember, aki tökéletesen megfogalmazta, mit kellene tenni, ha Bukarest közeledni akar Washingtonhoz.

Sprînceană azt nyilatkozta, hogy Trumpék nagyon szeretnék megállítani a háborút Ukrajnában, Macron viszont a háború folytatását akarja. Szerinte „amíg Románia ezzel az irányvonallal van összhangban, addig az Egyesült Államok nem lesz túl lelkes”. Sprinceanănak teljesen igaza van. Csakhogy egy ilyen álláspont felvállalásához bátorság kell. Az viszont hiányzik Ciolacuból, így inkább elhatárolódott, és megtagadta különmegbízottját. A parlamenten kívüli REPER-nek ez sem elég, a törpepárt a miniszterelnök lemondását követeli. Szerintük Dragoş Sprînceană kijelentései komoly kérdéseket vetnek fel Románia külpolitikájának irányát illetően.

Ki áll a REPER mögött? Dacian Cioloş, a párt alapítója, akit nemrég tiszteletbeli tanácsadójának nevezett ki Ilie Bolojan. Leegyszerűsítve a képletet, valójában a Macron kegyeibe férkőző Bolojan követeli a Trumpékhoz közeledni kívánó Ciolacu lemondását. Miközben mindketten együtt kellene dolgozniuk Crin Antonescu sikere érdekében. Eddig sem volt teljesen alaptalan a feltevés, miszerint Bolojan a szintén Macron-rajongó Nicușor Dant támogató liberálisokhoz sorolható. Miközben az sem titok, hogy sok PSD-s politikus inkább Victor Pontának szurkol. Egyre inkább azoknak van igazuk, akik úgy vélik, Antonescu mögött csak az RMDSZ áll ki teljes mellszélességgel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?