Lehullt a lepel Bidenék proxyháborújáról
Nincs breaking news és nincsenek „döbbenetes leleplezés” felvezetéssel közölt szalagcímek a fősodratú médiában, pedig a nemzetközi sajtó egyik liberális zászlóshajója tárta a világ elé azt, amiről eddig is sokan beszéltek, vállalva az azonnal érkező „putyinista” megbélyegzést. A The New York Times több mint száz forrással készült tényfeltáró cikke átfogó képet ad arról, hogy a Joe Biden vezette Egyesült Államok gyakorlatilag egy németországi bázisról irányította az ukrán háborús akciókat.
A Wiesbadenben található amerikai parancsnoki központban az Egyesült Államokból érkezett tisztek ukrán kollégáikkal együtt tervezték Kijev ellentámadásait. Egy masszív washingtoni hírszerző művelet segítette a stratégiai tervezést és juttatott el konkrét célravezetési információkat a csatamezőn harcoló ukrán katonáknak – idézi az Infostart a lap írását. A CIA segített célba venni a krími Szevasztopol kikötőjét, amelynek nyomán az ukránok megrongáltak több orosz hadihajót, később pedig már a mélyen orosz területen lévő célpontok elleni precíziós csapásokban is segédkezett az amerikai titkosszolgálat.
A tekintélyes lap szerint az ATACMS rakétákkal történő „ukrán” csapások „szinte minden részét, a koordinátáktól a rakéták pályájának kiszámításáig, amerikai és brit tisztek felügyelték”. A Biden-kormányzat átlépte a korábban egyértelmű vörös vonalnak számító határt, s engedélyezte a wiesbadeni irányítóinak azoknak a területeknek a meghatározását az orosz határ túloldalán, 80 kilométer mélységben, ahol az ukránok bevethették az ATACMS-okat.
A Magyar Nemzet által is szemlézett írásból az is kiderül, hogy 2024-re az amerikaiak már belátták, hogy gyakorlatilag nincs esély arra, hogy jelentős területeket foglaljanak vissza, és ezt el is mondták Volodimir Zelenszkij elnöknek, aki az év elején látogatta meg először a wiesbadeni központot. Ekkor már egyértelmű volt: az Egyesült Államok és a szövetségesek nem tudnak elég hadianyagot szállítani, az ukránok pedig elég katonát kiállítani egy ellentámadáshoz.
A terjedelmes írásból világossá válik, hogy a korábbi amerikai kormányzat proxyháborút folytatott Oroszország ellen az ukránok felhasználásával. A szerző, Adam Entous cikkéhez több mint háromszáz interjút készített. A szövetség: az ukrán háború titkos története (The Partnership: The Secret History of the War in Ukraine) című írás részletesen feltárja, hogy az Egyesült Államok nemcsak óriási fegyver- és lőszerszállítmányokkal segítette Ukrajnát, hanem katonai tanácsadókkal is, akik együtt dolgoztak az ukrán hadsereggel.
A Donald Trump hatalomra kerülése utáni történéseket ismerjük. Az amerikai elnök által már a kampányban megígért konkrét lépések a béke megteremtése érdekében a vártnál lassabban ugyan, de elindultak. Aligha a The New York Times írása lesz az egyetlen olyan leleplezés, amely révén nyilvánvalóvá válik Washington felelőssége abban, hogy az orosz agresszió által kirobbant regionális háborút miként sikerült egy világháborúval fenyegető, Európát gazdaságilag meggyengítő nemzetközi konfliktussá alakítani.
CSAK SAJÁT