Túllépve a magyarokon?
Crin Antonescu vagy Nicușor Dan lesz-e George Simion ellenfele a döntő menetben? Erre a kérdésre egyszerűsödött le a május 4-i elnökválasztás első fordulója. A kormánykoalíció, így az RMDSZ is, Antonescunak kampányol, a jelölt ellátogatott a magyarlakta régiókba, pozitív üzeneteket küldött a magyaroknak, vállalva a támadásokat az ultranacionalista tábor részéről. Nyilván ettől még nem ő az államfő-ideál, ki-ki eldöntheti, meggyőző vagy kevés volt-e számára az, amit Antonescu hirdet.
Nézzük meg, „mit tud” magyar szempontból Nicușor Dan? Bukarest főpolgármestere nem beszélt a magyarokról a kampányában. Nem véletlen, nem is meglepő ez a csend részéről. Az általa alapított, s most a jelenlegi elnökével szembeszállva őt támogató USR-nek a nemzeti kisebbségek ügye csupán emberi jogi kérdés, semmi több. Emlékezetes Dan Barnának, az USR 2019-es államfőjelöltjének a kampányban, Marosvásárhelyen tett kijelentése, miszerint „a nemzetiségi kérdésen túl kell lépni”. Az USR-nél az erdélyi magyarok épp olyan kisebbségi kategóriába sorolandók, mint az LGBTQ gyűjtőnévvel kategorizált emberek.
Mi várható a magyar-román államközi viszonyban Dan esetleges államfősége esetén? Ez ügyben is sokatmondó a csend, így csak az eddigi tapasztalatokra alapozhatunk. Orbán Viktor a gonosz megtestesítője USR-s körökben, beleértve a párt magyar híveit is. A magyarországi testvérpárt az a Momentum, amely most egy százalékos támogatottsággal rendelkezik és öt évvel ezelőtt – amikor még valamivel jobb helyzetben volt – nem az RMDSZ magyar, hanem az USR román államfőjelöltje mellett kampányolt. Az USR-közeli G4Media portál sportot űz Magyarország, a magyar miniszterelnök elleni támadásokból. Innen indulnánk tehát a magyar-román kapcsolatokat illetően egy Nicușor-győzelem esetén.
A minket, magyarokat, s nyilván a románokat is leginkább foglalkoztató kérdésben, az orosz-ukrán háború ügyében Nicușor Dan úgyszintén igyekszik kerülni az egyenes választ, de miután egyértelmű a kötődése az Emmanuel Macron francia elnök által leginkább képviselt progresszív vonalhoz, egy általa irányított román diplomácia vélhetően a „végsőkig támogatjuk Ukrajnát” álláspontból indulna ki, ami élesen szembemegy az Egyesült Államok által képviselt kompromisszumok általi béketeremtéstől.
Azt tudjuk Danról – hiszen hirdeti a Becsületes Románia címet viselő választási programjában –, hogy támogatja az ország közigazgatási átszervezését. Szerinte a folyamatnak két fontos célkitűzést kell szolgálnia: az egyik a gazdasági növekedési pólusok köré való szerveződés, a másik pedig a közszolgáltatások hatékonyabbá tétele. A jelenlegi főpolgármester támogatja az „önfenntartásra képtelen” községek összevonását.
A jobboldali jelöltek rivalizálására vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Crin Antonescu egy progresszív, neomarxista, baloldali jelöltként jellemezte szerdán Marosvásárhelyen Nicușor Dant. Mindezt nem valamiféle negatívumként, hanem – mint fogalmazott – a tisztánlátás végett hangsúlyozta. Kampány idején egy ilyen kijelentésnek nincs különösebb jelentősége. Igazságtartalma ettől még lehet.
CSAK SAJÁT