Gigászi mértékű pluszadót vetnének ki az áramtermelőkre

A referenciaértéknél drágábban eladott villamos energiából származó nyereség 95 százalékát venné el az állam.

Pluszadó bevezetését javasolja az energiaárak növekedésének a lakosságra gyakorolt hatását enyhíteni hivatott 118-as sürgősségi rendelethez benyújtott egyik módosítási javaslat. Az állítólag mindhárom korábbi koalíciós partner, a PNL, az USR és az RMDSZ által támogatott elgondolás szerint a pluszadót a 450 lej/MWh-nál drágábban eladott elektromos energia után kellene fizetniük a termelőknek. Az ezen tranzakciókból származó bevételek nyereségének 95 százalékát a cégeknek be kellene fizetniük az államkasszába.

Az intézkedést ideiglenes jellegűre tervezik, november1. és március 31. között lenne érvényben. A pluszadót valamennyi termelőnek fizetnie kellene, függetlenül attól, hogy víz, gáz, szén avagy megújuló források felhasználásával termeli az áramot.

A módosító javaslatot jelenleg a szenátus szakbizottságai tárgyalják. A kezdeményezők célja, hogy bővítsék a fogyasztók kiadásainak részleges kompenzálására fordítható költségvetési forrásokat, és hogy gátat vessenek az árak további emelkedésének.

Jelenleg a termelők a 450 lej/MWH-ás referenciaárnál sokkal drágábban értékesítik az áramot. Augusztusban a román áramtőzsdén (OPCOM) 113 euró/MWh volt az átlagár, ami több, mint 100 lejjel haladja meg a referenciaárat.

Azóta folytatódott a drágulás, már 1 000 lej fölött járnak az árak. Az eddigi rekordot a négy, Bukarest környéki erőművet üzemeltető Elcen érte el, amely pénteken 1 100 lej/MWh áron bocsátott áruba 75,5 GWh áramot 2022 első negyedévére. Az elektromos energiát nagy szolgáltatók kötötték le 1 100,3 és 1 108 lej közti áron. Az áramtőzsde működésének több mint két évtizede alatt ekkora még sosem volt a villamos energia kikiáltási ára.

Az abszolút árrekord is a közelmúltban dúlt meg a hazai piacon: október16-án 1 234 lej/MWh áron szerződtek a forgalmazók a másnap, október 17-én az elosztó rendszerbe kerülő áramra. Ez a legnagyobb nagykereskedelmi ár volt az Európai Unióban. Ugyanannyiba, 249,55 euró/MWh-ba, csak Magyarországon került az áram, Szlovéniában és Horvátországban pedig kevéssel volt olcsóbb, 247,07 euró/MWh. A legjobb árú villamos energia a lengyel piacon volt kapható, ahol 119,24 euró/MWh-ba került.

Kapcsolódók

Kimaradt?