Tanulmány: a bérekhez arányítva Romániában a legdrágább az áram

Az ár/jövedelem arány épp a leggazdagabb államokban - Norvégia, Svájc, Hollandia, Svédország, Luxemburg és Finnország – a legjobb.

Európában Romániában a legdrágább az elektromos energia háztartási ára a jövedelmekhez képest, derüli ki a finn VaasaETT piackutató cég, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és az osztrák energiaár-szabályozóhatóság közös tanulmányából. A tanulmány szerzői vásárlőerő – paritással hasonlították össze 32 ország energia árait. A vásárlóerő – paritás egy olyan közgazdasági módszer, mely egy virtuális valuta, a PPS segítségével hasonlítja össze egy termék árát különböző országokban, figyelembe véve, hogy azokban mekkora a fogyasztók jövedelme.

A tanulmány a fővárosok energia áraival dolgozott, azonban ezek általában hűen tükrözik az egész ország árszínvonalát. A számításokból az jött ki, hogy míg az Európai Unióban a lakossági fogyasztók átlagban 22,21 PPS-t fizetnek egy kWh áramért, addig Romániában 33,55 - öt. Hajszállal olcsóbb csak az áram Csehországban (33,54), s kevéssel Lengyelországban (30,59). Az átlagkeresettel összehasonlítva Norvégiában (9,67 PPS), Svájcban (13,27), Hollandiában (13,73) és Finnországban (13,75) a legolcsóbb az elektromos energia.

Magyarország is alacsony az áram vásárlóerő – paritáson számolt ára, 16,96 PPS. Az EU-tagállamok közül, a felsoroltakon kívül csak Luxemburgban és Svédországban kerül kevesebbe az elektromos energia.

Abszolút értékben Magyarországon volt legolcsóbb az áram idén augusztusban, 100 kWh 10,63 euróba került. Ennél kevesebbet csak két, az Európai Unión kívüli államban fizettek a fogyasztók: Montenegróban 10,33, Szerbiában pedig 8,11 eurót. A legdrágább Dániában (33,82 euró/100 kWh), Németországban (33,55 euró) és Nagy-Britanniában (27,81 euró) volt az áram a nyár végén. Az Európai Unió átlaga 19,85 euró volt.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?