Árkompenzáció: a villanyszámla 28 százalékát fizeti az állam azoknak, akik előnyös szabadpiaci szerződést kötöttek

Az első félév végén a lakossági fogyasztók fele vásárolta az áramot a szabadpiacról.

Folyamatosan nő a szabadpiaci szerződéssel rendelkező lakossági áramfogyasztók aránya. Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint az június végén a lakossági szerződéseknek körülbelül a felét a szabadpiaciak tették ki. Ez jelentős előrelépés az elmúlt évhez képest, december végén ugyanis még csak 37 százalék volt az arányuk.

Az ANRE adatai azt mutatják, hogy 2021 első hat hónapjában a lakossági fogyasztók 7,2 TWh elektromos energiát használtak el. Ennek a felét, 3,6 TWh-t a szabadpiaci szerződésesek fogyasztása tette ki. A lakossági fogyasztás az első félévben 7 százalékkal volt nagyobb, mint 2020 azonos időszakában. Romániában a háztartási áramfogyasztás az összfogyasztásnak körülbelül a 25 százaléka.

Bár szabadpiaci szerződést kötöttek, az elektromos energia drágulása miatt sok fogyasztó jelenleg többet fizet, mint egy évvel ezelőtt. Egyes esetekben a számla akár 30 százalékkal nagyobb lehet.

A drágulás ellensúlyozására a kormány egy kompenzációs rendszert dolgozott ki. Ennek értelmében azon lakossági felhasználók számára akiknek a fogyasztása havi 30 és 200 kWh közé esik, minden egyes kWh árából 18 banit az állam fizet. Ezt az egységes támogatást a fogyasztó megkapja, attól függetlenül, hogy milyen tarifával vásárolja az áramot.

Maros megyében a szeptember 30-tól érvényes szabadpiaci ajánlatok esetében 1 kWh elektromos energia ára 64 és 178 bani között változik. Ez azt jelenti, hogy azoknak, akik a legjobb áron kapják az áramot, az állam a számla 28,1 százalékát téríti meg, ellenben azok fogyasztók esetében akik a legdrágább energiát használják, a számlának csak a 10,11 százalékát állja. A kompenzációs rendszer mellett is érdemes tehát a jó árat kínáló szolgáltatókkal kötni szabadpiaci szerződést.

(Nyitókép: Agerpres)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?