A nemzeti ünnepen leplezték le az egykori torockói tanító emléktábláját

Fehér megye egyik legtartalmasabb nemzeti ünnepségét szervezték meg pénteken a Székelykő alatti településen. A rendezvény egyik fő mozzanata az iskola névadójára való emlékezés volt, amelynek apropóját Sebes Pál (1786-1864) rektor halálának 160. évfordulója adta.

Az ünnepség a közelmúltban szépen felújított unitárius templomban ökumenikus istentisztelettel kezdődött. Szász János nagyenyedi római katolikus plébános kiemelte: „1848 márciusában egy hős nemzet, a magyar, hitt a győzelmében. Nekünk ma együtt kell imádkoznunk ezen a szép ünnepen, együtt kell megvallanunk, hogy összetartozunk”.

Lőrincz Konrád felenyedi és torockószentgyörgyi református lelkipásztor elmondta: minden március 15-én a szabadságharc hőseire emlékszünk, akik készek voltak életüket feláldozni azért, hogy ha ők nem is, de az elkövetkező nemzedékek megtapasztalhassák, mit jelent szabadnak lenni. A lelkész úgy vélte, nekünk ma a Péter apostol által megfogalmazott szabadságot kell megvalósítanunk, amely a jó cselekedeteket állítja középpontba, amely képes a tudatlan embert elnémítani és legyőzni a gonoszságot.

Fotók: Bakk Szabolcs

Finta Emese torockószentgyörgyi unitárius lelkész, mintegy folytatva az előző lelkipásztorok gondolatsorát, Pál apostolt idézte: „az Úrnak szolgálni maga a szabadság”, hozzátéve: a szabadság medrét az igazság adja, a március 15-i ünnepségen pedig épp azokat ünnepeljük, akik mindkettőért küzdöttek.

Csécs Márton torockói lelkipásztor, a Kolozs-Tordai Egyházkör esperese, felidézte az 1848-as torockói eseményeket, amikor a két település, Torockó és Torockószentgyörgy közösen elhatározták, hogy a forradalom pártjára állnak. A lelkész szerint erre a példás összefogásra van szükség ma is. A templomi együttlét a Himnusz eléneklésével zárult.

Az istentiszteletet szabadtéri műsoros megemlékezés és emléktábla avatás követte. A résztvevők Torockó főterén, az 1848–49-es kopjafánál rótták le kegyeletüket a forradalom áldozatai előtt. A momentum Czira Sára Tápió-menti népdalénekes fellépésével kezdődött, aki a Kossuth sírja című népdalt adta elő.

Az egybegyűlteket Deák-Székely Szilárd Levente, Torockó polgármestere üdvözölte. „Győzzenek a magyarok!” – az elöljáró szerint ez kell legyen napjainkban a jelszavunk, ami 2024-ben Torockón az összefogást és azon értékek követését jelenti, amelyeket Sebes Pál is megfogalmazott rektorsága, illetve a forradalom idején.

Az ünnepségen jelent volt Horváth-Oszkó Miklós konzul, aki felolvasta Orbán Viktor üzenetét, majd a felszólalások sorát Ladányi Árpád Csaba, a Fehér megyei RMDSZ elnöke követte, aki – röviden ismertetve az 1848–49-es szabadságharc kontextusát – hangsúlyozta: „ma nem fegyverekkel, hanem erős képviselettel kell harcolnunk a szabadságunkért, itthon és Európában egyaránt”.

Varró István, Tápiógyörgye polgármestere, Kossuth Lajost idézte: „Itt nem hirdetni, itt csak megérteni lehet a szabadságot”. Elmondta: ezeknek a szavaknak különös súlyuk van Torockón, ahol az ember fokozottan büszke a forradalomra és a magyarságára.

A torockói Duna-Ház képviseletében Zudor Imola programszervező szólalt fel, aki az intézmény hivatásáról beszélt, ami szerinte a magyarok találkozási lehetőségének biztosításából és az önazonosságunkat megtartó élmények nyújtásából áll.

A köszöntőbeszédek után a Torockói Fúvószenekar által eljátszott dallamokkal folytatódott a program. Érdekes, hogy a bányavároska első „rezesbandáját” épp Sebes Pál alapította, a mai fúvószenekar pedig annak utódaként határozza meg magát és igyekszik méltóképp továbbvinni a több évszázados hagyományt.

A következőkben a Torockói Sebes Pál Általános Iskola rövid műsorára, majd a koszorúzásra került sor.

Az ünnepség harmadik, kiemelt mozzanata Sebes Pál emléktáblájának leleplezése volt, amely Czira Sára újabb fellépésével kezdődött, aki ezúttal bögözi népdalokat adott elő.

Németh Csaba történelemtanár, a tápiógyörgyei Torockó Baráti Társaság elnöke ismertette az emléktábla felállításának körülményeit. A dombormű Balázs József székelykocsárdi kőfaragó munkáját dicséri.

Az emléktáblát Székely Erika, a torockói iskola igazgatója és Németh Csaba, a Torockó Baráti Társaság elnöke leplezték le. A torockói iskola, amelyet legelőször 1595-ben említenek az okiratok, 2005-ben vette fel Sebes Pál nevét, Deák-Székely Szilárd Levente akkori iskolaigazgató, a jelenlegi polgármester kezdeményezésére. 

Csécs Márton esperes megáldotta az emléktáblát, majd méltatta Sebes Pál tevékenységét, annak legjelentősebb művéből, az Erkölcsi tükörből idézve néhány passzust. A lelkész a megemlékezésben idézte Boros György unitárius püspököt, aki így emlékezett a névadóra: „E kor nemes szelleme egy ifjú embert megragadott, arra a vakmerő elhatározásra bírt, hogy ő egy népiskolát virágzóvá tesz, a nevelést addig ismeretlen irányba tereli, s oly nemzedéket teremt, amely munkáját tovább fogja folytatni.” A Torockói Unitárius Egyházközség 2016-ban emlékünnepséget szervezett Sebes Pál születésének 230. évfordulóján és ekkor adták ki, Csécs Márton előszavával, azt a könyvet, amely a híres rektorról és egyházi énekszerzőről készült legfontosabb írásokat tartalmazza.

Sebes Pál (1786-1864) 34 évig volt a torockói iskola tanára, ő volt az, aki ezt az iskolát, rektorsága idején, virágzóvá tette. A torockói iskola úgynevezett partikula volt, algimnázium, amely évszázadokon keresztül a Székelyföldről is vonzotta a tehetséges unitárius diákokat, ösztöndíjakat biztosítva számukra. Olyan neves személyiségek köthetők a tanintézmény nevéhez, mint Kriza János, Felvinczi György, Brassai Sámuel, Gáspár János, Benczédi Gergely, Péterfi Gyula, Borbély István, Gergely János vagy George Barițiu.

Csécs Márton lelkipásztor kérésére a jelenlevők elénekelték a Szívemet hozzád emelem/ És benned bízom, Uram kezdetű zsoltárt, azt, amelyet 1848-ban a forradalom kitörésének hírére énekeltek el a torockóiak, akiket Sebes Pál vezetett a Kővár utcai szégyenketrechez, ahol, a lázadás jeléül, elégették Werbőczy törvénykönyvét.

A Torockói Unitárius Egyházközség, helyi önkormányzata, az iskola és az egyesületek mellett a Duna-Ház is bekapcsolódott az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójának megünneplésébe. Laczkó Vass Róbert színművész és Székely Norbert zongorista Petőfi live! Egy vándorszínész ügyes-bajos dolgai címmel tartott hangulatos zenés-verses előadást, ez képezte az ünnepség zárópontját.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?