A BBTE az egyetlen romániai egyetem a Sanghaji Rangsorban

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) idén is az egyetlen romániai egyetem, amely felkerült a neves Sanghaji Listára, a világ egyetemeinek egyik legjelentősebb rangsorába (Academic Ranking of World Universities). A BBTE nemzetközi szinten a 800-900. közötti intervallumban foglal helyet – tájékoztat sajtóközleményében az egyetem. 

A világ közel 30 000 egyeteme közül nagyjából 2500 teljesíti a Sanghaji Lista kritériumainak, illetve mutatóinak egy részét, és az első 1000 kerül nyilvánosságra. Így tehát a BBTE 800-900. helyezése alapján a világ egyetemeinek első 5 százalékába tartozik.

„Egyrészt örülök annak, hogy a BBTE megőrizte helyét az egyetemek ezen jelentős rangsorában. Másrészt pedig elszomorít a hatóságok kiszámíthatatlan politikája, amely nem segíti a programszerű fejlődést. Egyrészt 2021-ben először támogatjuk a kutatást az egyetemeken, másrészt pedig nagymértékben csökkentjük a magiszteri és doktori helyek számát országos szinten is (magiszteri), a BBTE-hez hasonló egyetemeken is (magiszteri és doktori), amelyek nemzetközi versenyképességet biztosíthatnának – azaz éppen ezeken a helyeken születnek a fent említett rangsor számára releváns publikációk" – nyilatkozta dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora.

Hozzátette: „Aggodalommal tölt el, hogy más országokból, amelyek hozzánk hasonló pályát futottak a kommunizmus idején – abban az időszakban, amikor az egyetemek széttöredezettek, és amikor a kutatási tevékenység drasztikusan csökkent –, ​​több és/vagy jobb helyezést elérő egyetem szerepel a rangsorban. Ez az ország versenyképességéről árulkodik”.

Fotó: a BBTE Facebook-oldala

A BBTE rektora elmondta: „A BBTE teljesítményének jelentőségét növeli, hogy elsősorban a tudomány és technológia területén folytatott tevékenységen alapszik, hiszen a társadalomtudományok nincsenek átfogóan számszerűsítve (lévén, hogy ezeken a területeken az eredmények gyakran könyvek formájában látnak napvilágot, ez a rangsor pedig ezeket nem veszi figyelembe), a művészetek és humán tudományok pedig nem kerülnek értékelésre (mivel tudományos vagy szakmai eredményeik nem számszerűsíthetők). Meg kell érteni, hogy a BBTE struktúrája jelenleg nem tartalmazza az összes releváns tudományos és technológiai összetevőt, és kínálatában nagy számban vannak jelen a társadalomtudományok, a humán tudományok és a művészetek. Ennek következtében az átfogó elemzést végző más rangsorokban a BBTE még ennél is előkelőbb pozíciót foglal el nemzetközi szinten.”

A Sanghaji Lista besorolási kritériumai a következők: az oktatás minősége (10 százalék); az oktató személyzet minősége (40 százalék); kutatási tevékenység (40 százalék) és intézmény méretével arányosan súlyozott teljesítmény (10 százalék). A mutatók között szerepel a Nobel- és Field-díj, a Highly Cited Researchers (nagy idézettségű kutatók) száma, a Nature és Science folyóiratokban közölt publikációk, valamint a Social Science Citation Index által jegyzett tudományos publikációk.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?