Olcsóbb lett a kőolaj, de az üzemanyag ára stagnál – mire számíthatunk a közeljövőben a kutaknál?
Már annak is örülhetünk, ha néhány héten belül 8 lej alá csökken a benzin ára, a gázolajé pedig 8,50 lej körüli értékre.
Az üzemanyagár kormányzati szabályozásának bevezetése óta eltelt két hétben stagnált a piac. A nagy kőolajipari társaságok kútjainál július 1-jén 50 banival csökkentek az árak, ami az olcsóbbik gázolaj esetében literenként 8,69-8,75 lejes szintet jelentett. Az üzemanyagok árát monitorozó peco-online.ro portál szerint azóta stabilak az árak, a benzin átlagban 8,15 lejbe, míg a dízel 8,72 lejbe kerül.
Az üzemanyagok ára annak ellenére sem csökkent, hogy időközben a kőolaj számottevő mértékben olcsóbb lett. Július 13-én a világ egyik legfontosabb kőolajtípusának számító, az Északi-tengerből kitermelt Brent-nyersolaj hordója 100,72 dollárba került, míg a hazai árszabályozás bevezetésének időpontjában 112,45 dollárba. Ez azt jelenti, hogy miközben a üzemanyagok ára a hazai kutaknál nem változott, a nyersanyag kb. 11 százalékkal olcsóbb lett.
Ennek a fő oka az, hogy a töltőállomásokon nem az aktuális árú kőolajból előállított üzemanyagot vásároljuk, a feldolgozási és forgalmazási folyamat miatt mindig néhány hetes eltolódás van, jobban mondva kellene legyen a nyersanyag és az abból készült benzin és motorina ára között.
A valóságban ez nem feltétlenül így van, legalábbis a jelenlegi helyzetben. A Brent olaj ára június 8-án három hónapos csúcson volt, hordója 123,5 dollárba került. Azóta az árfolyam, bár ingadozik, egyértelműen csökkenő tendenciát mutat, öt hét alatt mintegy 20 százalékkal esett vissza. A nyersanyag árának alakulása, sajnálatos módon jottányit sem tükröződött az üzemanyagokéban, sem a benzin, sem pedig a gázolaj nem lett olcsóbb.
A peco-online.ro adatai szerint június 8-án a gázolaj átlagos ára 9,09 lej volt, a benziné pedig 8,49 lej. Jelenleg, a kormány árkompenzációja nélkül előbbi literje a 9,25-9,19 lejes intervallumban helyezkedne el, utóbbié pedig 8,65 lej körül volna. Ennek egyik magyarázata az, hogy az üzemanyagforgalmazók így kompenzálják azt a literenkénti 25 banis „veszteséget”, amit a kormány árkompenzációja okoz nekik. Az üzemanyagok 50 banis árcsökkentése miatti bevételkiesésnek a kormány csak a felét téríti meg az érintett vállalatoknak, literenként 25 banit ők állnak. Ha csökkenő kőolajár mellett szinten tartják az üzemanyagok árát, könnyedén ellensúlyozni tudják a 25 bani/literes bevételkiesést.
Az a fránya dollár
A másik ok, hogy a kőolaj világpiaci árát dollárban számolják, márpedig az amerikai valuta lejhez számított árfolyama az év eleje óta hozzávetőleg 11 százalékkal nőtt. Emiatt számottevő mértékben csökkent a romániai piacon érzékelhető hatása annak, hogy olcsóbb lett a kőolaj.
Abban, hogy az üzemanyagok nem lettek olcsóbbak az elvárt mértékben, az is közrejátszik, hogy az áruk kb. 35 százalékát adók teszik ki, ráadásul a jövedéki adó értéke, eltérően az áfától, fix összeg. Ez most hátrány, azonban a kőolaj drágulása esetén csökkentő hatása van. Részben ez az oka annak, hogy bár 2020 áprilisa óta a kőolaj több mint háromszorosára drágult, az üzemanyagok ára „csak” megduplázódott.
Kapcsolódó
Az Egyesült Államok Energiainformációs Ügynöksége (EIA) arra számít, hogy az elkövetkező hónapokban a nyersolaj világpiaci ára tartósan 100 dollár alatt marad, a jelenlegi szinthez képest 15–17 százalékkal csökken.
„A kőolaj árának a csökkenése, párhuzamosan az árkompenzációnak a 3 hónapos időtartamon túli fenntartásával, a benzin kiskereskedelmi árának 7 lej/liter alá történő csökkenéséhez kellene vezessen, legalábbis elméletileg” – olvasható az Intelligens Energia Egyesület legfrissebb elemzésében. A civil szervezet szakértői azonban úgy vélik, hogy ez nem fog bekövetkezni, mivel az olcsóbb kőolaj árcsökkentő hatását ellensúlyozni fogja a dollár árfolyamának növekedése, valamint a feldolgozás, a szállítás és a biztosítások drágulása. „Így az emberek elvárásainak arra kell korlátozódniuk, hogy a benzin ára 8 lej alá csökkenjen” – vonja le a konzekvenciát az Intelligens Energia Egyesület.
A gázolaj esetében ez legfeljebb 8,5 lej körüli átlagárnak felel meg. Természetesen a semminél ez is jóval több, de az is kell hozzá, hogy a kormány meghosszabbítsa a szeptember végén lejáró árkompenzációt.
CSAK SAJÁT