Beperelik a román államot az offshore-törvény miatt
Az amerikai Black Sea Oil and Gas a párizsi kereskedelmi döntőbírósághoz szándékozik fordulni.
Bepereli a román államot a nyíltvízi földgáz kitermeléseel foglalkozó Black Sea Oil and Gas (BSOG). Az amerikai tulajdonban levő vállalat erről átiratban értesítette az Altalajkincsek Országos Ügynökségét (ANRM). A cég a fekete-tengeri földgáz kitermelését szabályozó, úgynevezett offshore-törvény miatt fordul a párizsi kereskedelmi döntőbírósághoz.
Az ügy különös pikantériáját az adja, hogy a gyakran emlegetett energetikai függetlenség kulcsa a Fekete-tenger mélyén található földgáz felszínre hozásával biztosítható, a BSOG pedig, ígéretei szerint idén elkezdi a kitermelést. A cég ugyanakkor még 2019-ben, amikor bejelentette, hogy megkezdi a beruházást, világossá tette, elvárja, hogy a román állam módosítsa az offshore-törvényt.
A jogszabály jelenlegi változatát 2018-ban szavazta meg a parlament, a befektetők kárára módosítva azt, akik a befizetendő adókból és illetékekből nem vonhatják le a beruházás ellenértékének jelentős részét. Az egymást váltó kormányok azóta többször is ígéretet tettek a törvény módosítására, amit nem tartottak be.
A legjelentősebb fekete-tengeri lelőhely kiaknázására létrejött konzorciumot vezető OMV Petrom egyértelművé, addig nem vágnak bele a beruházásba, míg nem módosítják az offshore-törvényt.
A BSOG menedzsmentje azt közölte, elállnak a pertől, ha az offshore-törvény módosítására sor kerül addig, míg elkezdődik a kitermelés a Midia Gas Develompent projekt keretében. Ennek a forgatókönyvnek minimális a valószínűsége, mivel az amerikai vállalat a második negyedév folyamán, vagyis legkésőbb június végéig tervezi elkezdeni a kitermelést.
A BSOG által koncesszióba vett gázmezőből 10 milliárd köbmétert lehet majd kitermelni. A maximális éves kitermelés a tervek szerint 1 milliárd köbméter lesz, ami az országos fogyasztás hozzávetőleg 8 százalékának felel meg.