Argentína az inflációs világbajnokságot is megnyerte volna

Lionel Messi szülőhazájában az elmúlt 12 hónapban 92,4 százalékkal nőttek a kiskereskedelmi árak.

Az argentin válogatott, döntő módon Messi teljesítményének köszönhetően világbajnoki címet szerzett Katarban, amit a dél-amerikai országban milliók ünnepeltek euforikus hangulatban. A felfokozott hangulatú légkör nem csupán az argentinok latinos temperamentumának a számlájára írandó, a lakosság jelentős hányada számára a sportsiker pillanatnyi menekülést jelentett a kilátástalan mindennapokból.Fotó: Pixabay

Argentína évtizedek óta folyamatos és súlyos gazdasági válságban vergődik, melynek egyik tünete a galoppozó infláció. Ha a katari világbajnokságra kijutott országok nem a pályán mérkőztek volna meg, hanem az inflációs ráta alapján hirdették volna meg a párharcok győztesét, a kupa akkor is Argentínának jutott volna.

Különböző források eltérő adatokat adnak meg a pénzromlás argentínai értékét illetően, abban azonban konszenzus van, hogy az a világon az egyik legmagasabb. Ha a tradingeconomics.com adatait tekintjük hitelesnek, amit az indokol, hogy az EU-tagállamok esetén naprakészek, akkor Argentínának nemigen lett volna komoly ellenfele a vébén.

Lionel Messi szülőhazájában jelenleg 92,4 százalékkal nagyobbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban, amihez képest a romániai, 17 százalékhoz közelítő infláció igazán semmiségnek tűnik, s ugyanúgy a magyarországi 22,5 százalék is. Az inflációs tusában Messiék legkomolyabb ellenfele nem Franciaország vagy Brazília lett volna, hanem Irán, ahol jelenleg 52,2 százalékos az infláció. A dobogó legalsó fokára Ghána állhatott volna fel, ahol egy év alatt 50,3 százalékos volt az átlagos drágulás.

A labdarúgásban számottevő erőt képviselő államok közül Törökország lehetett volna a legnehezebb ellenfél Argentína számára az inflációs világbajnokságon, a Boszporusz partján ugyanis épp 84,39 százalékon áll a pénzromlás mértéke. Törökország azonban, vérmes drukkereinek nagy bánatára, nem kvalifikálta magát az idei vébére.

Globálisan mégsem Argentína a szomorú rangsor első helyezettje, hiszen Zimbabwéban 255 százalékos az infláció, Venezuelában 155,8, Szíriában 139,46, Szudánban pedig 102,6 százalék.

Száz évvel ezelőtt Argentína még egy viszonylag jómódú és sikeres országnak számított, azonban az elhibázott gazdaságpolitika és az ismétlődő katonai diktatúrák tönkretették. Az elmúlt évtizedekben a dél-amerikai kontinens második legnagyobb állama többször is került már államcsődbe, az infláció szintje pedig járt 200 százalékos magasságban is. Jelenleg az argentin átlagbér 400 dollár körül van, s a lakosság 40 százaléka él a szegénységi szint alatt. Valószínűleg sok argentin lemondana a harmadik világbajnoki címről, ha cserébe az állandósuló létbizonytalanságtól megszabadulna.

Egy kutatás szerint a világbajnoki cím jó hatással lesz az argentin gazdaságra, akár 0,25 százalékkal lendíthet a GDP-n, ami azonban az ország jelenlegi helyzetében sem nem oszt, sem nem szoroz.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?