Online lexikon Kézdivásárhelyről

Érdekes kezdeményezés gerince alakul ki annak az online felületnek, amelyet a Kézdivásárhelyi Múzeumbarátok Egyesülete hozott tető alá: egy maroknyi lelkes ember: már elérhető Kézdivásárhely online lexikona a https://www.kezdilexikon.ro/ cím alatt. Az oldal fejlesztés alatt áll.

A célkitűzés nem más, mint szócikkekben, tömören vázolni a várossal kapcsolatos fontosabb tudnivalókat, híres embereket, látványosságokat, intézményeket és eseményeket is. Az oldalon keresni is lehet, vagy épp az ABC csoportosítás alapján lehet böngészni.

Az oldal főszerkesztője dr. Bakk Miklós (egyetemi docens, Sapientia - EMTE Kolozsvár), szerkesztői és munkatársai Bejan András (tanár, igazgató Nagy Mózes Főgimnázium – Kézdivásárhely), dr. Bakk Ágnes Karolina (teatrológus, MOME - Budapest), Bakk-Dávid Tímea (szövegíró, újságíró, Kézdivásárhely), Biszak Enikő (hagyományőrző, Kézdivásárhely), dr. Borcsa János (irodalomtörténész, Kézdivásárhely), dr. Deák Ferenc Lóránd (tanár, képzőművészeti szakíró), dr. Dimény Attila (etnográfus, Incze László Céhtörténeti Múzeum - Kézdivásárhely), JM - dr. Jánó Mihály (művészettörténész, Sepsiszentgyörgy), Kaczián János (népművelő, levéltári főtanácsos, Szekszárd), Köntzey Tamás (gyógyszerész, Svédország), Tóth László (újságíró, Kézdivásárhely) és dr. Szekeres Attila István (újságíró, heraldikus, Sepsiszentgyörgy).

A szerkesztők úgy fogalmaznak: a dokumentáltan elért eredmények, a monografikus jellegű tanulmányok sokasága napjainkban azt a kérdést veti fel, hogy az így felhalmozott tudás, ismeretmennyiség hogyan juthat el a “gyakorló lokálpatriótákhoz”. „Azokhoz, akik mindennapi elfoglaltságaik, egy egészen más jellegű területen végzett munkájuk mellett időnként szükségét érzik annak, hogy városunk, Kézdivásárhely múltjával, személyiségeivel, intézménytörténetével kapcsolatosan információkat szerezzenek, pontosítsák tudásukat. Hogy ez sikeres legyen a mindennapok forgatagában, két újítás is segít.

Fotó: illusztráció/Pixabay

Az első műfaji jellegű: az említett tudáshalmazt gyorsan lekérdezhetővé, megfelelő módon tagolttá kell tenni. Ebben segít a városlexikon mint műfaj, amely rövidebb szócikkekbe sűrítve szerkesztik át a rendelkezésre álló tudásmennyiséget. A másik technikai jellegű: a lekérdezést a lehető legszélesebb felhasználói-érdeklődői kör számára lehetővé kell tenni. Ez viszont az internet révén lehetséges. E két újítási lehetőség inspirálta arra kis kollektívánkat, hogy elkészítsük e honlapon konzultálható városlexikonunkat” – fogalmaznak.

Az oldal támogatói a Wegener Pro Saniate Alapítvány, a Sound Creation, partnerei a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Székely Nemzeti Múzeum, a Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért és a Tolna Megyei Egyed Antal Honismereti Egyesület.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?