Bontással kezdődött a sepsiszentgyörgyi Kommunizmus Múzeumának építése

Az egykori sepsiszentgyörgyi Cigarettagyár udvarán, a 3000 négyzetméteres dohányraktár épületén a falak bontásával elkezdődött a Kommunizmus Múzeumának kialakítása, közölte a városháza. A négyemeletes épületben a kommunista rendszert korszakonként mutatják majd be, de lesz ajándékbolt, egy kommunizmus korát idéző cukrászda és egy tetőtéri kávézó is.

A kivitelezőnek, hét helyi vállalkozásból álló konzorciumnak 2026 nyaráig kell elkészülnie az országszinten egyedi múzeum felépítésével. Az alagsor a rendszer brutalitását szemlélteti majd, a második szint a kommunista politikai és gazdasági hatalomátvételt, a vidéki és a régi elit megtörését, a Magyar Autonóm Tartományt, a mindennapi életet szemlélteti, a harmadik szinten a Ceaușescu korszak kap helyet, és az 1989-es forradalom bemutatásával zárul a kiállítás.

Fotók: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A látogató interaktív módon kapcsolódik be a korszak különböző eseményeibe: kihallgatják, majd válaszai alapján a megfelelő terembe küldik, majd deportáltak történetein keresztül ismerheti meg az akkori eseményeket, kibérelhet egy olyan lakást, amelyben a rendszerhez korhűen lesz kialakítva a bútorzat, de áramkiesések és csöpögő csapok is lesznek, hiszen ezek mind hozzátartoztak az akkori életérzéshez. A vetített anyagok, fotók, tárgyak, interaktív felvonón kívül a szabadulószobákból is megpróbálhat kijutni. A gyerekeknek két teremben tartanak múzeumpedagógiai foglalkozásokat, de lesz két időszakos kiállításokra fenntartott kiállítótér, valamint helyet kap majd egy ajándékbolt, egy korabeli cukrászda és egy tetőtéri kávézó is.

Ez év tavaszán a sepsiszentgyörgyi önkormányzat nyilvános gyűjtést indított a leendő múzeumi gyűjtemény számára, azzal a felhívással fordultak a lakossághoz, hogy adományozzanak olyan 1944-1989 közötti tárgyakat, amelyek a kommunista időszakra volt jellemző, például fényképeket, dokumentumokat, ruhákat, bútorokat, háztartási eszközöket, játékokat, érméket stb.



Mint ismert, az egykori Cigarettagyárat 2021-ben közel 5 millió euróért vásárolta meg az önkormányzat és eddig a vásárlási ár több mint dupláját szerezték meg pályázati forrásból. Az egykori Dohánygyár megvásárlása óta az ipari műemléképületeket és a tágas udvart igyekeztek élettel feltölteni, ott szervezték a Tabakó fesztivált, a Szent György Napok ideje alatt ott kapott helyt az Ifjúság Bázisa, de az elmúlt időszakban számos kiállítás és rendezvény helyszíne is volt. Az egykori Cigarettagyár mintegy 3000 négyzetméteres dohányraktárát alakítják át múzeummá, amit az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) 11,3 millió euróval finanszíroz.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?