Virtuálisan is bejárható a Kommunista Diktatúra Áldozatainak Múzeuma
A virtuális múzeumlátogatás a www.sepsi360.ro/comunist honlapon keresztül bonyolítható le.
A Kommunista Diktatúra Áldozatainak Múzeumát a Kovászna Megyei Volt Politikai Foglyok Egyesülete hozta létre 2014-ben a sepsiszentgyörgyi városháza támogatásával azzal a céllal, hogy tisztelegjen a kommunista diktatúra áldozatai előtt, de egyben „a tanulás helye is legyen az utódok számára”. Az intézmény jelenleg a Martinovics Ignác utcai Beör-palota pincéjében, a művészeti líceummal szemben található és most már interneten is bejárható, 360 fokos, virtuális túra keretében.
A www.sepsi360.ro/comunist honlapon többek között megtekinthetők különböző kommunizmushoz köthető tárgyak, dokumentumok és fényképek a börtönre, kényszermunkára vagy halálra ítélt helybéliekről. Emellett van egy körülbelül egy méter hosszú és fél méter széles „fekete szoba”, ahol a rabokat elkülönítették, továbbá egy cella, amelyben két egymáson lévő vaságy volt, valamint egy kihallgatószoba is.
A múzeum gyűjteményében található dokumentumok között vannak letartóztatási vagy „fogva tartási” parancsok, a Securitate feljegyzései, megfigyelési jelentések, kihallgatási jegyzőkönyvek, kegyelmi kérelmek, büntetés-végrehajtási papírok, köztük halálos ítéletek, valamint a deportáltak által küldött képeslapok.
Mint arról korébban beszámoltunk a sepsiszentgyörgyi városháza az egykori Dohánygyár egyik épületében hozza létre a „kommunizmus borzalmainak múzeumát”, amelyet idén kezdenek kialakítani 59 millió lejes pályázati forrásból. Az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozott beruházás által legkésőbb 2026-ig egy országos szinten egyedi múzeumot alakítanak ki három emeleten, korszakokra bontva, interaktív eszközökkel mutatják be a kommunizmus rémtetteit.
Az egykori Dohánygyárat 2021-ben közel 5 millió euróért vásárolta meg az önkormányzat és eddig a vásárlási ár több mint dupláját szerezték meg pályázati forrásból, hiszen a majdani Kommunizmus Múzeumának otthont adó épületrészre 11 millió euró támogatást szereztek az országos helyreállítási alapból.
A majdani múzeum tartalmi részét is helyi szakemberek segítségével alkotják meg. Helyi történészek számos interjút készítenek olyan személyekkel, akik felidézik a kommunizmust és annak helyi vonatkozásait, hiszen a közgyűjtemény tartalmi részében kiemelt szerepet kapnak a kor székelyföldi és háromszéki történései.
A Kommunizmus Múzeuma számára az egykori Dohánygyár épületei közül egy olyat választottak ki, amely az 50-es, 60-as években épült. Az ipartörténeti épületegyüttes mögött található nyersdohány raktárnak használt ingatlanban, összesen 3 ezer négyzetméteren kialakított állandó kiállítás a kommunista rendszert korszakonként mutatja be.
Az alagsor a rendszer brutalitását szemlélteti, a második szint a kommunista politikai és gazdasági hatalomátvételt, a vidéki és a régi elit megtörését, a Magyar Autonóm Tartományt, a mindennapi életet szemlélteti, a harmadik szinten a Ceușescu korszak kap helyet és az 1989-es forradalom bemutatásával zárul a kiállítás.
A látogató interaktív módon kapcsolódik be a korszak különböző eseményeibe: kihallgatják, majd válaszai alapján a megfelelő terembe küldik, deportáltak történetein keresztül ismerheti meg az akkori eseményeket, kibérelhet egy olyan lakást, amelyben a rendszerhez korhűen lesz kialakítva a bútorzat, de áramkiesések és csöpögő csapok is lesznek, hiszen ezek mind hozzátartoztak az akkori életérzéshez. A vetített anyagok, fotók, tárgyak, interaktív felvonón kívül a szabadulószobákból is megpróbálhat kijutni. A gyerekeknek két teremben tartanak múzeumpedagógiai foglalkozásokat, de lesz két időszakos kiállításokra fenntartott kiállítótér, valamint helyet kap majd egy ajándékbolt, egy cukrászda és egy tetőtéri kávézó is.