Ilyen lesz a romániai Kommunizmus Múzeuma Sepsiszentgyörgyön
Az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) 11,4 millió euróval támogatja a sepsiszentgyörgyi Kommunizmus Múzeumának megépülését, az erről szóló finanszírozási szerződést a héten írta alá Antal Árpád. A sepsiszentgyörgyi polgármester szerint már elkészítették az interaktív múzeum megvalósíthatósági tanulmányát és a látványterveket.
Figyelembe véve, hogy rövid a kivitelezési határidő, az Európai Beruházások Minisztériuma azt kérte, hogy jövő év tavaszáig válasszák ki a tervezőt és kivitelezőt és ősszel kezdjék el a munkálatokat. A Maszol érdeklődésére Antal Árpád közölte: a 11,4 millió euró nem lesz elég a múzeum megvalósítására, ám a különbözetet vagy önrészként teszi hozzá az önkormányzat, vagy más finanszírozási forrást keresnek ennek fedezésére.
Mint arról beszámoltunk országos szinten egyedi múzeumot alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön, az egykori Dohánygyár egyik épületében, ahol három emeleten, korszakokra bontva, interaktív eszközökkel mutatják be, milyen volt az élet a kommunizmusban. A múzeum a magyar vagy székelyföldi közösség szemszögéből közelíti meg a kommunizmus korszakát, de bemutatja az országos történeseket is.
A volt Dohánygyár épületegyütteséből egy olyan szárnyat választottak ki, amely az 50-es, 60-as években épült. Az egykor nyersdohány-raktárnak használt ingatlan ad majd otthont a 21. század elvárásainak megfelelő, korszerű, interaktív eszközöket is felvonultató, de a kommunizmus hangulatát idéző múzeumnak. A raktárépület négy emeletén összesen 3 ezer négyzetméteren kialakított állandó kiállítás a kommunista rendszert korszakonként mutatja be.
Az alagsor a rendszer brutalitását szemlélteti, a második szint a kommunista politikai és gazdasági hatalomátvételt, a vidéki és a régi elit megtörését, a Magyar Autonóm Tartományt, a mindennapi életet eleveníti meg, a harmadik szinten a Ceușescu-korszak kap helyet, majd az 1989-es forradalom bemutatásával zárul a kiállítás. A látogató interaktív módon kapcsolódik be a korszak különböző eseményeibe: kihallgatják, majd válaszai alapján a megfelelő terembe küldik, deportáltak történetein keresztül ismerheti meg az akkori eseményeket.
A múzeumban lehetőség lesz „kibérelni” egy olyan lakást, amelyben a rendszerhez korhű módon kialakítva a bútorzat, de áramkiesések és csöpögő csapok is lesznek, hiszen ezek mind hozzátartoztak az akkori életérzéshez, illetve a látogatók szabadulószobákból is megpróbálhatnak majd kijutni.
A gyerekeknek két teremben tartanak múzeumpedagógiai foglalkozásokat, de lesz időszakos kiállításokra fenntartott két kiállítótér, valamint helyet kap majd egy ajándékbolt, egy cukrászda és egy tetőtéri kávézó is.
CSAK SAJÁT