Klímafenyegetés tehéntrágyával – akciótervet ígérnek a tejtermékgyártók

Szövetségbe tömörült hat nagy tejtermékgyártó, amelyek vállalásuk szerint hamarosan közölni fogják marhaállományaik metánkibocsátását – jelentették be kedden az ENSZ dubai klímacsúcsán.

A Reuters beszámolója alapján ezek a piacvezető vállalatok jövő év második felétől hozzák majd nyilvánosságra az adatokat és kidolgoznak pár akciótervet az állatok által termelt károsanyagkibocsátás semlegesítése érdekében.

Fotó: Fodor Zsuzsanna

A szarvasmarhák emésztése rengeteg metánt termel, aminek erős üvegházhatása van, jelentősen hozzájárulva így a klímaváltozáshoz. A markák emésztési terméke, így például a tehenek trágyája vagy éppen a böfögése adja világszinten a metánkibocsátás mintegy harminc százalékát. Chris Adamo, a Danone vállalat illetékes alelnöke hangsúlyozta, hogy nem létezik csodamódszer az állatfarmok károsanyagkibocsátását csökkentésére, földrajzi elhelyezkedéstől függően különböző lehetőségeket kell majd kipróbáljanak. Ők vállalták, hogy árubeszerzői hálózatuk metánkibocsátását 2030-ig harminc százalékkal lecsökkentik, ugyanakkor a szövetségbe tömörült gyártóknak nem kell semmilyen konkrét ígérettel előrukkolniuk, mindössze precízebb mérésekkel kell szolgálniuk, hogy megoldást találjanak a későbbiekben a károsanyagkibocsátás semlegesítésére.

Az Adevărul emlékeztett arra, hogy az unióban tavaly arra szerették volna ösztönözni az embereket, hogy fogyasszanak kevesebb húst és tejterméket, ugyanakkor például Kanadában egy tejtermelő kifejezetten környezetvédelmi céllal terjeszt olyan teheneket, amelyek elviekben kevesebb metángázt bocsájtanak majd ki magukból.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?