„Minden házban kellene lennie gyertyának, gyufának és elemlámpának”

Az Azomureș lemondott vezérigazgatója szerint idehaza senki sem készíti fel az embereket az esetleges vészforgatókönyvekre.

Nem osztja a román kormány optimizmusát azt illetően, hogy nem lesznek gondok a tél folyamán az energiaellátással Harri Kiiski, aki a közelmúltban mondott le az Azomureș vezérigazgatói funkciójáról. Véleménye szerint a lakosságot nem tájékoztatják kellőképp azokról a veszélyekről, melyek előállhatnak az előttünk álló hónapokban.Fotó: Pixabay

„Nem hiszem, hogy elmondtuk az embereknek, hogyan készüljenek fel a télre. Minden házban kellene lennie gyertyának, gyufának és elemlámpának” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Kiiski, aki jelenleg az Azomureș vezérigazgatójának a tanácsadója.

Véleménye szerint a kormány nagy hibát követ el azzal, hogy nem szabályozza a gáz nagykereskedelmi árát, hanem hagyja, hogy a szabadpiac, pontosabban a bécsi (baumgarteni) gáztőzsde diktáljon. „Amit Baumgartenben látunk, egy disznóság, azok nem normális árak. A gázpiac, a maga működési törvényeivel normális időkre lett kitalálva, márpedig a mostaniak nem olyanok. A piac egyszerűen nem működik, azonban az államoknak hatalmukban áll szabályozni azt. Jelenleg nem a szabadpiac a megoldás” – mondja Harri Kiiski.

A helyzet Romániában még abszurdabb, mint más országokban, mivel nálunk a fogyasztás jelentős részét a saját kitermelés fedezi. A hazai gáz is elképesztő mértékben megdrágult az elmúlt hónapokban, annak ellenére, hogy a kitermelési költségek minimális arányban növekedtek.

„A román gáz esetében a költségek 10-20 euró/MWh-t jelentenek. Szabályozzuk a gáz árát 30 euró/MWh szinten, s mindenki boldog lesz, a termelők is. Miért kell a román gázt Baumgartenhez kapcsolni, ha úgysem működik a piac?” – teszi fel a kérdést a szakember.

Jelenleg a bécsi gáztőzsdén 170 euró/MWh-s áron kötnek szerződéseket. A Bukaresti Árutőzsdén (BRM) augusztusban 579,5 lej/MWh volt az átlagár, ami közel hatszorosa a kitermelési költségeknek. Mivel a gáz megfizethetetlenül drága, a marosvásárhelyi kombinát nem gyárt műtrágyát, ugyanis a termelési költségek 70 százalékát a gáz jelenti. Normális esetben a belföldi fogyasztás 50 százalékát az Azomureș műtrágyája biztosítja, amit jelenleg az import helyettesít.

„Ha megteremtődnek a feltételek, 7 napon belül el tudjuk kezdeni a termelést 50 százalékos kapacitással” – hangsúlyozza Kiinski.

Kapcsolódók

Kimaradt?