Három országba összpontosul az EU elektromos autótöltő állomásainak 70 százaléka
Az Erdélynél kisebb Hollandiában 66 ezer autótöltő van, Romániában legfeljebb 1 500.
Röpke hat év alatt nyolcszorosára nőtt az elektromos autótöltő állomások száma az Európai Unióban. Az Európai Autógyártók Egyesületének (ACEA) az adatai szerint 2020 végén 224 237 töltőállomás működött az EU-ban, ezek 10 százaléka gyorstöltő.
Első látásra ez tekintélyes számnak tűnik, azonban az eloszlása roppant egyenetlen. Lényegében három tagállam van viszonylag jól ellátva töltőállomásokkal, egy sor másikban azonban az elektromos autók üzemeltetéséhez nélkülözhetetlen infrastruktúra csak nyomokban létezik.
Kapcsolódó
A töltőhelyek 70 százaléka, 66 ezer darab Hollandiában található, Németországban 46 500, Franciaországban pedig 45 ezer. A területi lefedettség szempontjából kimagaslik Hollandia, messze megelőzve Franciaországot, Németországot, Olaszországot, Svédországot és Belgiumot.
A másik végletet Bulgária és Görögország képviseli 194, illetve 275 töltőállomással. Romániában az ACEA 493 autótöltőt tartott számon az elmúlt év végén, azonban a számuk ennél minden bizonnyal nagyobb. A Ziarul Financiar a közelmúltban minimum ezerre becsülte a számukat, a lektri.co pedig 1 500-ra.
Ahhoz, hogy a gépkocsik szén-dioxid kibocsátása a jelenleginek a felére csökkenjen 2030-ra, az Európai Unióban 6 millió autótöltőre lenne szükség. Ez a jelenlegi mennyiségnek a 27-szerese.
Tavaly 538 ezer elektromos autót értékesítettek az Európai Unióban. Ezek Hollandiában a legnépszerűbbek, ahol 20,4 százalék volt a piaci részesedésük. Romániában a forgalomba íratott új személygépkocsik 2,2 százaléka volt elektromos meghajtású.
Annak ellenére, hogy a kevésbé környezetszennyező járművek népszerűsége növekvőben van, nagyon távol vannak még attól, hogy meghatározóvá váljanak a közlekedésben. 2020-ban az Európai Unió autóparkjának 0,2 százalékát tették ki az elektromos meghajtásúak, a hibridek pedig a 0,8 százalékát.
(Nyitókép: Agerpres)