banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Gazdag olaj- és gázmezőket talált az OMV Petrom

Három próbafúrás is sikeres volt, az egyik olajmező kitermelése a közeljövőben megkezdődhet.

Akkora kőolajlelőhelyeket talált az OMV-Petrom, amekkorákra évtizedek óta nem volt példa, írja az economedia.ro. A feltárt készleteket 30 millió hordó-olajegyenértékre (BOE) becsülik, közölte a vállalat. Ez a mértékegység hozzávetőleg annyi energiának felel meg, amennyi egy hordó kőolaj elégetése során szabadul fel. Az OMV Petrom tavaly 43,49 millió hordó-olajegyenértékű kőolajat és földgázt termelt ki, a korábban számon tartott készletek mennyisége pedig 380,15 millió hordó-olajegyenérték volt.Fotó: Facebook/Petrom

A cég három helyen végzett próbafúrást 2022 júniusa és 2023 áprilisa között. A legnagyobb, 20 millió BOE mennyiségű olajkészletet Olténiában, Verguleasa közelében találták. Ebben a térségben jelenleg is folyik kitermelés, ezért a kiaknázása már a közeljövőben elkezdődhet.

Târgoviște térségében is feltártak egy készletet, melyet 6 millió BOE-re becsülnek a szakemberek. A harmadik sikeres próbafúrást Târgu Jiu térségében végezték. Ott földgázt találtak, a mező becsült kapacitása 7 millió BOE.

Az új lelőhelyek feltárása 20 millió euróba került. „Románia több mint 150 éve folytat kőolaj- és földgáz-kitermelést, s ilyen körülmények között az új lelőhelyek azonosítása számottevő erőfeszítést feltételez. Az új felfedezések hozzájárulnak ahhoz, hogy csökkentsük a kitermelés csökkenésének mértékét” – nyilatkozta Cristian Hubati, az OMV Petrom igazgatótanácsának kutatásért és kitermelését felelős tagja.

Tavaly az OMV Petrom 20,9 millió hordó kőolajat hozott felszínre Romániában, 9 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A gázkitermelése 7 százalékkal csökkent, 3,45 milliárd köbméterre. A romániai olaj- és gázkitermelés, a kimerülőben levő készletek miatt évek óta csökken. A földgáz esetében fordulópontot a nyíltvízi kitermelés megkezdése jelenthet, amire leghamarabb 2026-ban kerülhet sor.

Kapcsolódók

Kimaradt?