banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

A fizetésképtelenségtől félnek, állami támogatást kérnek az áramelosztó hálózatot működtető cégek

Durván veszteséges mind az öt vállalat, mivel 450 lej/MWh-os áron számolhatják el a fogyasztóknak azt, a hálózatok működtetéséhez szükséges áramot, amit 800 lej/MWh fölötti áron vesznek.

Beadvánnyal fordultak a kormányhoz a villanyáram elosztó rendszert működtető vállalatok, mivel a hatályos szabályozás és a roppant magas árak miatt hosszú hónapok óta veszteségesen működnek. Az elektromos energiaelosztó rendszerek működtetéséhez is szükség van villanyáramra, ez az úgynevezett hálózati veszteség. Ez nem kevés, hozzávetőleg a teljes fogyasztás 10 százalékát teszi ki. Ennek a költségeit a szolgáltatók beleszámolhatják a fogyasztóknak kiállított számlákba.Egyre többe kerül a hálózatok üzemeltetetése | Fotó: Agerpres

A problémát az jelenti, hogy hatóságilag meg van állapítva a maximális ár, amivel a hálózati veszteséget fel lehet számolni a fogyasztóknak, jelenleg pedig ez messze elmarad a piaci áraktól. Az áramelosztó vállalatok saját technológiai fogyasztása 450 lej/MWh-s tarifával jelenhet meg a számlákban, míg a vállalatok már jóideje 800 lej fölötti áron vásárolják a rendszer működtetéséhez szükséges energiát.

Arra egyelőre esély sincs, hogy emeljék a hálózati veszteségek fogyasztóknak elszámolható árát, mivel az a villanyáram további drágulásához vezetne. Az elosztó vállalatok így kénytelenek veszteséggel működni, ami előbb-utóbb fizetésképtelenné teszi majd őket. Az érintett cégek azt szeretnék, hogy az Energiaügyi Minisztérium kompenzálja a folyó veszteségeik 80 százalékát, a fennmaradó 20 százalékot pedig rendezzék a jövőben, az elosztási tarifák emelése révén.

Az érintett vállalatok arról tájékoztatták a kormányt, hogy a hálózati veszteségek finanszírozása, a jelenlegi árak mellett az éves költségvetésük felét teszi ki, amit nem tudnak állni, kénytelenek voltak bankhiteleket felvenni. Az Enel hálózatát működő E-Distribuție vezetői azt állítják, hogy a cég 300 millió eurós veszteséget szenvedett el azóta, hogy az elektromos áram rohamosan drágulni kezdett.

A romániai áramelosztó rendszert négy cég működteti: az állami tulajdonban levő Transelectrica, az E-Distribuție (Enel), a Distribuție Energie România (Electrica), a Distribuție Oltenia (CEZ) és a Delgaz Grid (E.ON). Az economica.net értesülései szerint a kormány egyelőre nem reagált a kezdeményezésre.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?