Vadnyúl vadász módra, krumpligombóccal és gyors pogácsa a hétvégére
Erre a hétvégére a választásom egy egyszerű vendégváró keltes tésztára és egy izgalmas ízvilágú főételre esett. A keltes tészták közkedvelt fogások minden erdélyi családban, míg a nyúlhús kissé megosztja az embereket. A roppant egyszerű és kiadós pogácsát ajánlom azoknak is, akik eddig nem mertek belemélyülni a keltes tészták világába. A nyúl elkészítését pedig kifejezetten azoknak ajánlom, akik kicsit türelmesebbek, és kellő időt tudnak szakítani az elkészítésére.
Erdély ízei a Rhédey ajánlásával címmel indítottunk sorozatot, hogy olvasóink hétvégi menüinek összeállításában segíthessünk. Könnyen elkészíthető, különleges ízvilágú előételeket, főételeket és desszerteket mutatunk be minden hétvégén a Rhédey Café séfjével, Bóné Leventével.
Vadnyúl vadász módra, krumpligombóccal
- 1 db vadnyúl vagy tenyésztett nyúl
- 2 fej vöröshagyma
- 3 közepes murok
- 2 szál petrezselyemgyökér
- 1 kisebb fej fokhagyma
- 1 kanál paradicsomsűrítmény
- 60 ml olaj
- 350 ml vörös száraz bor
- 500 l alaplé (ha nincs, akkor víz)
- 50 ml jó minőségű konyak
- 2 kanál liszt
- friss tárkony
- só, bors
Elkészítés
- A nyulat alaposan átmossuk, és megtisztítjuk a felesleges hártyáktól. Egy vastag falú edényben az olajat sercegésig hevítjük, majd a szárazra törölt nyúldarabokat kérgesre pirítjuk. Forgassuk át többször, hogy minden oldala színt kapjon.
- A felkockázott zöldségeket adjuk hozzá, majd folytassuk a műveletet. Pár perc után szórjuk meg a liszttel, és gyakori forgatás mellett további 1-2 percet folytassuk a pirítást, ügyelve arra, hogy a liszt ne égjen meg. Adjuk hozzá a paradicsomsűrítményt és a fokhagymát. Öntsük rá a konyakot, majd flambírozzuk (gyújtsuk meg) és hagyjuk, hogy a kék láng magától kialudjon. Sózzuk és borsozzuk, majd öntsük rá a vörösbor és az alaplé negyedét. Fedő alatt kezdjük el lassú tűzön párolni. Mikor kevés a leve, öntsünk még hozzá a húsléből fokozatosan.
- Mikor a hús puha (a vadnyúl esetében akár 3 órát is igénybe vesz), vegyük ki az edényből, a levét egy szűrőn szűrjük át, majd helyezzük vissza bele a húsokat. És főzzük össze, közben még fűszerezzük, ha szükséges. Tálalás előtt frissen vágott tárkonnyal szórjuk meg.
Krumpligombóc
- 50 dkg főtt és áttört krumpli
- 1 kanál zsír
- 1 nagy tojás
- 1 kk só
- Liszt, amennyit felvesz (kb 300 g; nagymértékben függ a krumpli fajtájától)
- 50 g vaj
- Petrezselyemzöld
Elkészítés
- Az áttört krumplihoz adjuk hozzá a tojást, a zsírt és a sót, majd alaposan dolgozzuk össze.
- Fokozatosan adagoljuk a lisztet hozzá, míg egy puha, de nem ragacsos tésztát kapunk.
- Gombócokat formázunk a tésztából, és lobogó, sós vízben 10-12 percet főzzük.
- A vajat megolvasztjuk, és a gombócokat kissé megpirítjuk rajta, majd hozzáadjuk a petrezselyemzöldet.
Gyors „pogácsa”
A tésztához
- 40 dkg liszt
- 250 ml zsíros tej
- 25 g friss élesztő
- 50 ml olaj
- 1 kk só
A töltelékhez
- 100 g vaj
- 1 tojássárgája + 1 a kenéshez
- 100 g kemény sajt
- só, bors
- napraforgó vagy bármilyen magvak
Elkészítés
- Az élesztőt 50 ml langyos tejben elkavarjuk. A tészta hozzávalóiból egy rugalmas, könnyű masszát gyúrunk. A tésztát kétfelé osztjuk, és téglalap alakúra nyújtjuk.
- A vajat a tojássárgájával simára keverjük, majd a kinyújtott tésztára kenjük. Megszórjuk a reszelt sajttal, sózzuk és borsozzuk, majd felcsavarjuk a tésztát. Mindkét tésztával így járunk el. Két egyforma rudat kell kapjunk.
- A tetejét megkenjük 1 db felvert tojással, majd megszórjuk a magvakkal.
- Háromszögeket vagy korongokat vágunk belőle. Az én esetemben körülbelül 12 db háromszög jött ki egy rúdból. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, majd hagyjuk 15-20 percet, hogy kissé keljenek meg a tepsiben.
- 170 fokon körülbelül 30-35percig sütjük őket.
CSAK SAJÁT