Salátaleves, pulykamellszelet újkrumplival, uborkasalátával és epres linzer a hétvégére
Az erdélyi konyha egy kihagyhatatlan, szezonális fogása a salátaleves, amelyet erre a hétvégére pulykamellel, újkrumplival és uborkasalátával ajánlok. Ezt a zöldséges párosítást linzer desszert követi, amit – alkalmazkodva a szezonális gyümölcsterméshez – lekvár helyett eperrel kínálok.
Erdély ízei a Rhédey ajánlásával címmel indítottunk sorozatot, hogy olvasóink hétvégi menüinek összeállításában segíthessünk. Könnyen elkészíthető, különleges ízvilágú előételeket, főételeket és desszerteket mutatunk be minden hétvégén a Rhédey Café séfjével, Bóné Leventével.
Salátaleves
Nagyon könnyen elkészíthető leves, az erdélyi konyha egyik kihagyhatatlan szezonális fogása. Egyszerű, frissítő és ízletes, meleg napokon sokan hidegen fogyasztják. Ehhez a leveshez nagyszüleink idejében minden alapanyag adott volt: a kertészkedés, földművelés és állattartás lehetővé tette, hogy a konyha saját kezűleg előállított élelmiszerektől roskadozzon. Napjainkban a fiatal háziasszonyok egyetlen megoldása már-már csak a divatos krémleves, holott egy salátaleves főzésekor még a család sem ébred fel a turmixgép zajára.
Hozzávalók
- 1 fej saláta
- 1 csokor zöld fokhagyma
- 200 g füstölt szalonna
- 4 tojás +1 sárgája
- 200 ml tejföl
- 2 evőkanál ecet
- só
- bors
- pirospaprika
Elkészítés
- A szalonnát apró kockára vágjuk, és kisütjük a zsírját.
- A szalonnazsír felét egy fazékba öntjük, és az apróra vágott fokhagymát megpuhítjuk rajta, a végén egy kiskanál őrölt pirospaprikát adunk hozzá, és felöntjük 2,5 l vízzel. Közben sózzuk, borsozzuk és hagyjuk főni 15 percet. Bánjunk óvatosan a sóval, mert a szalonna zsírja is sós ízt ad a levesnek.
- Közben a salátát megmossuk és összevágjuk, a tojásokat felverjük, fűszerezzük, és a kisült szalonnára öntjük, amiből egy vastag omlettet készítünk. A kész omlettet széttépkedjük vagy kockázzuk. Amikor a leves főni kezd, hozzáadjuk a salátát, és további 5-6 percet főzzük (ne főzzük sokat, hogy a salátának maradjon kellő tartása és roppanósága a levesben).
- A tejfölt egy tojássárgájával simára keverjük, a levesünk alatt lezárjuk a tüzet, és hőkiegyenlítéssel a tejfölös masszát a leveshez adjuk. Végül a tojásos szalonnát is beletesszük, és ecettel ízesítjük.
Tipp: a levesünk legyen kellően savanykás és fokhagyma ízű. Aki több fokhagymával szereti, adjon az elején a zöld fokhagyma mellé 3-4 cikk fokhagymát. Én a frissen vágott kaprot is nagyon szeretem benne.
Pulykamellszelet újkrumplival és uborkasalátával
Hozzávalók 4 személyre
- 800 g pulykamell
- 1 kg újkrumpli (apró)
- 1 kötés petrezselyemzöld
- só, bors, füstölt paprika, őrölt koriander
- 500 g uborka, 1 kötés új lilahagyma
- ecet, cukor, víz
Elkészítés
- A krumplit alaposan megmossuk, és 10 percig lassan főzzük.
- A húst fűszerezzük, míg a krumpli fő, helyezzük hűtőbe, hogy a fűszerek kellően átjárják.
- Az uborkákat legyaluljuk, sózzuk, kissé kiszorítjuk a levét (nem muszáj), majd hozzáadjuk a felvágott hagymát. Jól összedolgozzuk és felöntjük a salátaöntettel (1/3ecet – 2/3 víz, 1 kiskanál cukor bors). A kész salátát lefedve hűtőszekrényben tartjuk.
- A krumplit 10 perc lassú fövés után leszűrjük, és hagyjuk megszáradni a külsejét. Egy vastagfalú serpenyőt jól felmelegítünk, olajat vagy zsiradékot teszünk bele, és a húsokat erős, majd mérsékelt tűzön készre sütjük (összesen 3–4 perc ez a folyamat).
- Ha a krumplik aprók, akkor egészben; ha nagyobbak, akkor kettőbe vágva 50 g vajon ropogós aranybarnára pirítjuk, közben sózzuk, borsozzuk. A végén bármilyen zöld fűszerrel megszórhatjuk. Tálaláskor a krumplihoz használt vajat öntsük az tányérokra.
Tipp: a pulykaszeleteket vágjuk körülbelül 1,5 cm vastagságúra, ne legyen vékony, hogy ne száradjon ki. Miután megsültek, 1-2 percre fedjük le, hogy omlósabb legyen. Jól illik hozzá egy tartármártás, esetleg zöldfűszeres, joghurtos szósz is.
Epres linzer
A linzer egy igazi magyar eredetű édesség, amit a Ruszwurm cukrászda mutatott meg a nagyközönségnek Müller Antal révén. Az omlós, könnyen elkészíthető desszertet az 1848-as szabadságharc főhadnagyáról, Linzer Antalról nevezték el.
Változatosan készíthető sütemény, de többnyire lekvárral és porcukorral a tetején ismerik. Receptemben szezonális tölteléket használtam hozzá: lekvár helyett friss epret tettem bele. A korongokat körülbelül 8-9 cm átmérőjűre vágtam, mert az epertöltelékkel csak tányérból fogyasztható.
Hozzávalók
- 200 g liszt
- 100 g cukor
- 1/2 tasak sütőpor
- 1 tojás és 1 tojás sárgája
- 120 g vaj (vagy margarin, akár zsír vegyesen)
A töltelék
- 400 g eper
- 200 ml állati eredetű tejszín (45-50% zsírtartalmú), ha nem jutunk hozzá, akkor használhatunk habtejszínt is felverve.
- Az állati eredetű tejszín esetében 4 evőkanál porcukrot adunk a hozzá, ez a habtejszínnél nem szükséges.
Elkészítés
- A lisztet átszitáljuk, összekeverjük a sütőporral és a cukorral, az egészből egy jól gyúrható tésztát készítünk. Ne gyúrjuk sokat, csak addig, amíg összeáll, hogy a kezünk melegétől a vaj ne olvadjon meg. A tésztát befóliázzuk, és a hűtőbe tesszük legalább 30 percre.
- A tésztát enyhén lisztezett felületen fél centi vastagságúra nyújtjuk és formákat vágunk belőle. Tepsire tesszük, és előmelegített sűtőben 15-20 perc alatt 150 fokon készre sütjük. A korongokat aztán tegyük egy rácsra, hogy teljesen kihűljenek.
- Az epreket megmossuk és négybe vágjuk, ha nagyobbak, akkor több kisebb darabra. A tejszínt lazán felverjük, hogy ne legyen folyékony. Ha állati eredetű tejszínt használunk, adjunk hozzá 4 kanál porcukrot a végén, ha pedig dobozos habtejszínt, akkor ne cukrozzuk!
- A kihűlt linzerkorongokat tányérba tesszük, az epres tölteléket a közepére kanalazzuk, és egy másik koronggal féloldalasan fedjük. Ezt követően porcukrot szitálunk a tetejére. Ha elkészült, hűtőbe téve kicsit pihentetjük, hogy a töltelék áztassa át az alsó korongot, de a felső még éppen roppanó maradjon.
CSAK SAJÁT