Vörösboros marhapofa és „erdélyi gnocchi”, azaz nudli a hétvégére
Sorozatunk legfrissebb részében két fogásból álló hétvégi menüt ajánlunk olvasóinknak: Bóné Levente séf tartalmas ételeket válogatott össze. Az omlós vörösboros marhapofát „erdélyi gnocchi” követi. Ez az a hagyományos, közkedvelt erdélyi finomság, amit bizonyos helyeken angyalbögyörőként, másutt nudliként vagy derelyeként emlegetnek, de azt kevesen tudják, hogy a ma felkapott olasz gnocchi voltaképpen egyező tradicionális finomságunkkal.
Erdély ízei a Rhédey ajánlásával címmel indítottunk sorozatot, hogy olvasóink hétvégi menüinek összeállításában segíthessünk. Könnyen elkészíthető, különleges ízvilágú előételeket, főételeket és desszerteket mutatunk be minden hétvégén a Rhédey Café séfjével, Bóné Leventével.
Vörösboros marhapofa (2 adag)
- személyenként 300 g marhapofát számoljunk nyersen
- 2 fej vöröshagyma
- 250 g murok
- 150 g petrezselyemgyökér
- 4 db babérlevél
- 4 dl vörösbor (száraz és jó minőségű!)
- 2 dl darabos paradicsomkonzerv
- durvasó
- bors
- 50 g vaj
- 2 kanál olaj
Nagyon egyszerű, könnyen elkészíthető fogás: csak idő kell hozzá és néhány alapanyag. A marhapofát tapasztalatom szerint nagyon kevés ember ismeri, pedig az egyik legfinomabb része az állatnak. Csak hosszú főzésre ajánlom, hiszen a marhapofa rengeteg kollagént tartalmaz, ami lassú párolás során olvad ki a rostok közül. Olyan omlós hús készül így, amelyhez kéz, sőt, erőteljes rágás sem szükségeltetik. Nagyon fontos, hogy egy vastag falu edényt (öntöttvas) használjunk, és jó minőségű száraz vörösbort mert az alkohol elpárolgása után a bor karakteres íze fogják megteremteni a szósz aromáját.
Elkészítés
- A marhapofákat jól megtisztítjuk, durvasóval és borssal fűszerezzük. Az edényben 2 kanál olajon, magas lángon mindkét oldalát kérgesre sütjük a húsnak. Kivesszük, majd letakarjuk, azt követően a nagyobb darabokra vágott zöldséget szintén magas lángon tovább pirítjuk az olajon. Nem kell megijedni, ha az edény aljára kicsit odaég, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a babérlevelet, majd felöntjük a vörösborral, és visszahelyezzük a húsokat. Ezt követően paradicsomot öntünk rá úgy, hogy körülbelül 2 ujjnyira ellepje. A sütőt előmelegítjük 130 fokra és 4-5 órán át ott hagyjuk lefedve.
- A vajat a végén hozzákeverjük az áttört szószhoz, ettől sokkal krémesebb és selymes állaga lesz. Nem kötelező a szószt áttörni. Krumplipürével vagy főtt tésztával (laska), akár puliszkával tálaljuk.
Diós-prézlis nudli (6 adag)
- 1 kg főtt és áttört krumpli
- 1 db tojás
- 2 csipet só
- 320 g liszt + 50 g a szóráshoz
- 50 g vaj
- 50 ml olaj
- 150 g prézli
- 200 g dió
- 100 g cukor
Az erdélyi konyha egyik elengedhetetlen étele. Mikor gasztronómiai eszmecserét folytatok olyan emberekkel, akikről tudom, hogy más vidékről származnak, mindig megkérdezem, hogy náluk, milyen nevet visel a nudli és a derelye. Ilyenkor visszakérdeznek, sokak számára ismeretlen ez a két megnevezés, mert az egyik leggyakrabban használt a bögyörő vagy az angyalbögyörő. Ezt a finomságot általában desszert kategóriába sorolják, de sós változatban is fogyasztható, akár spenótos, csalános, medvehagymás vagy sajtos verzióban. Az olasz éttermek étlapjain például gnocchi néven tálaljuk.
Elkészítés
- A krumplit héjastól sós vízben puhára főzzük, majd megpucoljuk és áttörjük, és hagyjuk kihűlni.
- Az áttört krumplihoz fokozatosan hozzáadjuk az összetevőket, és lisztezett felületen puha, rugalmas masszává gyúrjuk.
- Kisujjnyi vastagságú rudakat formálunk, körülbelül 2–3 cm hosszúságú darabokat vágunk ezekből, majd kissé hegyesre formázzuk, közben lisztezzük, hogy ne ragadjanak össze.
- Az olajon a prézlit (zsemlemorzsa) aranybarnára készítjük, majd hozzáadjuk a cukrot és a darált diót.
- Bő sós vízben addig főzzük a nudlikat, míg feljönnek a víz tetejére. Vigyázzunk, hogy ne főzzük túl őket, mert kemények lesznek! Szűrőkanállal kiszedjük a nudlikat a vízből, és egy szűrőn keresztül kevés vajat adunk hozzájuk, majd beleforgatjuk a prézlis keverékbe.