Császárszalonnába csavart, töltött sertésszűz, pacalleves és lencsefőzelék füstölt oldalassal
Elérkezett az év utolsó napja, ebből az alkalomból előállítottam egy olyan szilveszteri vacsorát, ami ismét az erdélyi konyha sokszínűségét mutatja be. A népi hiedelem azt tartja, hogy semmi esetre sem fogyasszunk szilveszter éjszakáján szárnyashúst. A szilveszteri menü előállításakor ezt én is figyelembe vettem, és olyan ételeket választottam, amelyek a hagyomány szerint bőséget és szerencsét hoznak az új évben.
Kihagyhatatlan a malac/disznó, a lencse és a zsírban gazdag húsok. Egy olyan levest választottam, ami az erdélyi román családok egyik kihagyhatatlan fogása, a pacalleves. Az előétel és a főétel elkészítésében pedig a lencséé, illetve a disznóhúsé a főszerep. Ebben az évben utoljára jelentkezik az Erdély ízei rovat, fogadják szerettel! Egészségben és bőségben gazdag új évet minden kedves olvasónak!
Erdély ízei a Rhédey ajánlásával címmel indítottunk sorozatot, hogy olvasóink hétvégi menüinek összeállításában segíthessünk. Könnyen elkészíthető, különleges ízvilágú előételeket, főételeket és desszerteket mutatunk be minden hétvégén a Rhédey Café séfjével, Bóné Leventével.
Császárszalonnába csavart, töltött sertésszűz
Hozzávalók 4 személyre
- 1 db sertésszűz
- 12–14 szelet császárszalonna (bacon)
- 250 gr gomba
- 1 fej vöröshagyma
- 3 cikk fokhagyma
- 1 kisebb kötés petrezselyemzöld
- 50 ml olaj
- 100 gr reszelt sajt
- Só, bors
Elkészítés
- A sertésszűzet a hártyáktól megtisztítjuk, majd egy éles késsel kinyitjuk a húst és egy fólia segítségével kissé kiklopfoljuk. Nem kell túl vékony legyen, majd alaposan sózzuk és borsozzuk.
- A hagymát apróra vágjuk, majd az olajon dinsztelni kezdjük, ezután hozzáadjuk a felaprított gombát, sózzuk és borsozzuk, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is, a legvégén pedig a felaprított petrezselyemzöldet. Mikor a gomba szép barnás szint kap, el is készültünk a töltelékkel.
- A hús közepére helyezzük a gombát, majd a gomba tetejére a reszelt sajtot, és a húst felcsavarjuk úgy, hogy a vágott fele kerüljön alulra.
- A szalonnaszeleteket kiterítjük úgy, hogy kicsit fedjék egymást, majd a húst ráhelyezzük és körbecsavarjuk a húson. A szalonnavégződések alul kerüljenek.
- 170 Celsius-fokon kb. 30–35 percet sütjük, amíg a bacon szép aranyszínűvé válik. Hidegen szeleteljük. Kiváló és mutatós előétel az ünnepi asztalon.
Pacalleves (5 liter)
Hozzávalók
- 1 dl olaj
- 1 kg pacal
- 3 liter marha alaplé (ha nincs, akkor főzzünk 2–3 velős csontot a levesbe)
- 2 db murok
- 1 kisebb zellergumó
- 1 db kápia paprika
- 1 fej vöröshagyma
- 2 fej fokhagyma
- 30 ml ecet
- 2 db csípős paprika
- Só, bors, 1 kk fűszerpaprika
- 500 ml sűrű tejföl
- 2 tojás sárgája
Elkészítés
- A pacalt alaposan átmossuk több vízben. Az olajon ledinszteljük a nagylyukú reszelőn lereszelt gyökérzöldségeket, az apróra vágott hagymát és paprikát, majd a zúzott fokhagymát is hozzáadjuk. Sózzuk és borsozzuk, majd adjuk hozzá a felkarikázott csípős paprikát is. A legvégén pedig adjuk hozzá az ecetet és a fűszerpaprikát, majd a pacalt és öntsük fel 3 liter marha alaplével és 1 liter vízzel. Fedő alatt addig főzzük, míg a pacal megpuhul.
- Mikor a pacal már kellően puha, a tejfölt simára keverjük a tojássárgákkal és hőkiegyenlítéssel a forró leveshez adjuk.
- A végén állítsuk be a kívánt ízt, a levesnek savanykásnak, fokhagymásnak és enyhén csípősnek kell lennie.
Lencsefőzelék füstölt oldalassal
Hozzávalók
- 500 gr lencse
- 1 kg füstölt oldalas
- 2 fej vöröshagyma
- 1 kápia paprika
- 4-5 cikk fokhagyma
- 2 dl sűrű paradicsom szósz
- 50 ml olaj
- 1 kötés petrezselyemzöld
- 1 kk fűszerpaprika
- 2 kanál liszt
- 200 ml tejföl
- Só, bors, szemes bors, babérlevél
Elkészítés
- Az oldalast kiáztatjuk, majd főni tesszük, a fövő vízbe pár szem borsot és 3–4 babérlevelet teszünk. Addig főzzük, míg a hús kezd a csonttól elválni.
- Olajon dinsztelni kezdjük az apróra vágott hagymát és paprikát, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is. Kissé sózzuk és borsozzuk, és hozzáadjuk a paradicsomszószt is, majd felöntjük az oldalas füstölt levével és így főzzük legalább 30 perecet, míg a hagyma és a paprika pépessé válik.
- Hozzáadjuk az előre beáztatott lencsét és készre főzzük. Ha a leve leapadt, akkor pótoljuk vízzel. A lencse 15, legfeljebb 20 perc alatt megfő, ezért szükséges a hagymás alapot készre főzni.
- Az oldalasokat zsiradékban lepirítjuk.
- A lisztet pár kanál hideg vízzel simára keverjük, majd hozzáadjuk a tejfölt is és egy nagyon sima habarást készítünk belőle. Az habarást a fövő főzelékhez csurgatjuk és pár percet így főzzük tovább. A kész főzeléket frissen vágott petrezselyemzölddel megszórjuk és az oldalassal tálaljuk.
CSAK SAJÁT