Maszol: tótágast állt a belpolitika 2021-ben

Jellemző kép a romániai belpolitikára – Florin Cîțu „Superman” miniszterelnöknek így üzent a PSD a bizalmatlansági indítvány szavazásán | Fotó: Agerpres

A 2020-as parlamenti választások nyomán létrejött, a Nemzeti Liberális Pártból (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetségből (USR) és az RMDSZ-ből álló kormány tavaly december 23-i hivatalba lépésekor stabil négy-, de inkább nyolcéves időszakot ígért. A közös kormányzás első hónapjaiban kiderült, hogy ebből semmi sem lesz…

A belpolitikai visszatekintő elejére az RMDSZ és Apjok Norbert diplomabotránya kívánkozik. A Máramaros megyei jelöltlistáról immár másodszor parlamenti mandátumhoz jutott képviselő egy internetes kurzuson szerzett diplomát „adott el” mint felsőfokú tanulmányait igazoló okmányt, és mire kiderült, hogy az nem honosítható, már késő volt, a szavazócédulák ki voltak nyomtatva.

Igaz ugyan, hogy a képviselői jelöltséget a törvény nem köti felsőfokú végzettséghez, de az RMDSZ belső szabályzata szerint csak az pályázhat mandátumra, aki rendelkezik ilyennel. A szövetség vezetősége szerint Apjok Norbert félrevezette az elnökséget, és egy korábbi vállalására hivatkozva felszólították a képviselőt, hogy adja vissza a mandátumát. A törvényhozó ezt nem tette meg, mire az RMDSZ kizárta a soraiból, így jelenleg független képviselőként ül a parlamentben.

A március 15-i magyar nemzeti  ünnepnap alkalmával – az RDMSZ kormányra kerülése ellenére is – a székelyföldi települések vezetőire idén is kiszabták a „menetrend szerinti” bírságokat, ami arra késztette Miklós Zoltán háromszéki RMDSZ-es képviselőt, hogy módosítást nyújtson be a parlamentbe a zászlótörvényről.

Az eredményt várjuk…

Tavasszal Vlad Voiculescu (USR) akkor egészségügyi miniszter menesztése ütötte az első szeget a kormánykoalíció koporsójába, de akkor bizonyos engedményekkel, a megállapodás újratárgyalásával sikerült egyben tartani a koalíciót. Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes szerint mentőövet dobtak az USR-nek.

Nézőpont kérdése.

Visszatérve az RMDSZ-hez és Máramaros megyéhez: közvetve az Apjok-ügy (közvetlenül pedig a 2020-as helyhatósági választások eredménye) vezetett oda, hogy az RMDSZ szövetségi vezetése „kézi vezérléssel” létrehozta az egységes Máramaros megyei RMDSZ-szervezetet. Addig ugyanis a történelmi Máramarosban és Nagybánya vidékén két különálló területi szervezet működött, és vitás kérdésekben nehezen tudtak megegyezni.

Az új szervezet elnöke Pintér Zsolt nagybányai RMDSZ-elnök lett.

Hiába van kormányon az RMDSZ, megint csak a lehetőséggel marad, hogy általa javasolt ombudsmant állítanak a Nép Ügyvédje hivatalának élére. Fábián Gyula korábbi kolozsvári ügyész személyében pártsemleges jelöltben egyeztek meg a koalíciós pártok, de a parlamentben hiába utasították el Renate Weber ombudsman tevékenységi jelentését, és váltották le a tisztségről, az alkotmánybíróság visszahelyezte funkciójába a liberális-demokraták (ALDE) volt EP-képviselőjét.

A restitúciós kérdésekben sem változott sokat a román hatóságok hozzáállása.

A koronavírus-járvány a politikát is nagyban meghatározta, a fertőzés terjedése elleni hatósági intézkedések, az oltás kötelezővé tétele vagy a Covid-igazolvány munkahelyi bevezetése örök témát adott a kormányoldalnak és az ellenzéknek, a pártok mindig érdekeiknek megfelelően támadták vagy támogatták az intézkedéseket.

A parlamenti ülésszak szeptemberi megkezdése felszínre hozta az USR és a PNL közti ellentéteket. Az USR ellenezte a Florin Cîțu akkori liberális miniszterelnök által a kormányülés napirendjére tűzött Anghel Saligny-terv elfogadását, mire Cîțu leváltotta Stelian Ion USR-s igazságügyi minisztert. Az USR kilépett a kormányból, és október 5-én a PSD által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány megszavazásával megbukatta a „maradék” PNL–RMDSZ-kormányt. Utána két kormányalakítási kísérlet is kudarcot vallott (Dacian Cioloș kormánya nem kapott támogatást a parlamentben, Nicolae Ciucă nem tudott többséget kialakítani, ezért visszaadta a megbízást), végül az PNL az „ősellenség” Szociáldemokrata Párttal (PSD) ült le tárgyalni, és november végén a parlament megszavazta a PNL–PSD–RMDSZ-kormányt, amelyben a következő egy évben Nicolae Ciucă lesz a miniszterelnök, aztán át kell adnia a kormányrudat a PSD jelöltjének.

A legnagyobb erénye talán az új kormánynak, hogy sikerült elfogadtatnia a parlamentben már év évge előtt a következő esztendő költségvetését.

A belpolitikai összefoglaló a teljesség igénye nélkül készült, sok mindent számbavehettünk volna még, hiszen a politika gondoskodik arról, hogy ne unatkozzunk. De itt abbahagyjuk azzal a meggyőződéssel, hogy jövőre is lesz miért izgulni...

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?