Máramaros zege-zuga: keresi a statisztikákban nem, de a valóságban mégis létező magyarokat a megyei RMDSZ
Habár a népszámlálás adatai szerint nem él egyetlen magyar sem a Máramaros megyei Leordinán és Petrován, mégis maradt néhány idős ember, aki magyarnak vallja magát. Hasonló a helyzet Havasmezőn is, ahol csupán három személy vallotta magát magyarnak, de a helyiek szerint akár tizenöten is lehetnek. Az RMDSZ Máramaros megyei szervezetének célja, hogy a következő időszakban feltérképezze azokat a településeket, ahol a hivatalos statisztikák szerint már nem élnek magyarok, de mégis van néhány személy, aki megtartotta identitását.
Pintér Zsolt, az RMDSZ Máramaros megyei szervezetének elnöke elmondta, hogy az újabb projektjük célja bejárni a megye zege-zugát és megtalálni az ott élő magyarokat. „Azt szeretnénk elmondani nekik a találkozásaink során, hogy bármikor számíthatnak a mi támogatásunkra. Örömmel segítjük őket minden olyan dologban, ami a magyar identitásuk megtartását segítené elő. Célunk az, hogy minél több magyarhoz eljussunk” – mondta a megyei szervezet elnöke.
Az ukrán többségű Havasmezőn a legutóbbi népszámlálás szerint három magyar él, míg a román többségű Leordinán és Petrován már egyetlen magyar sem lakik. A Rápolti család az 1960-as évek derekán költözött a környékre Zágonból, mivel a családapa új munkahelyi megbízatást kapott az állami vasúttársaságtól. A hétgyermekes család tagjai most is a térség különböző településein élnek szétszórva, maguk között már román nyelven beszélnek. Az anyanyelvük ápolását megnehezítette az is, hogy vegyes házasságokat kötöttek. Hasonló helyzetben van Emma néni is, aki egy Brassó megyei magyar településről költözött Leordinára.
Zahoránszki Brigitta, a Történelmi Máramaros területi választmányának elnöke fontosnak tartja az elszigetelten élő magyarok felkutatását. Rámutatott arra, hogy bár ezek a személyek a mindennapokban nem használják az anyanyelvüket, mégis büszkék magyar gyökereikre, magyar televíziót néznek, és néhányan előfizetnek a Bányavidéki Új Szóra, az egyetlen magyar nyelvű máramarosi hetilapra is. „Elmondtuk nekik, hogy amiben tudjuk, támogatjuk őket; megköszöntük nekik a június 9-én leadott szavazatokat, és jeleztük, hogy az előttünk álló választásokon is számítunk a támogatásukra, hiszen nélkülük nem teljes és nem erős a máramarosi magyar képviselet. Azt is elmondtuk, hogy számíthatnak az RMDSZ-re” – emelte ki Zahoránszki Brigitta.
CSAK SAJÁT