Hagyományok újjászületése és közösségépítés: a néptánctábor ereje Bethlenszentmiklóson

A néptánc, a népművészet összehozza a fiatalokat, és olyan közösséget kovácsol, amely egyre hangsúlyosabban éli meg identitását – ezt bizonyítja ismét az idén második alkalommal megszervezett Bethlenszentmiklósi Néptánctábor. A Fehér megyei településen zajló rendezvény motorjai a helyi magyar óvoda és iskola pedagógusai, valamint a Jövőnk a Szórványban Egyesület. Bethlenszentmiklóson alig pár száz főt számlál a magyar közösség, ennek ellenére az utóbbi években változatos és tartalmas, egész éves programsorozatot mondhat magáénak a falu.

A szervező pedagógusok elmondása szerint a néptánctábor célja plusz élményt nyújtani a nyár idejére azoknak a gyerekeknek, akik a település néptánccsoportjának tagjaiként rendszeresen járnak oktatásra, és hivatásos oktató irányításával tanulják a különböző tájegységek sajátos táncait. A hétről-hétre zajló képzés anyagi alapjait a Jövőnk a Szórványban Egyesület elnökének közbenjárására Szépmező község polgármesteri hivatala biztosítja. Továbbá az idei a Néptánctábor megszervezésének költségeit több kisebb pályázatból rakták össze a Communitas Alapítvány és Nemzeti Együttműködési Alap járultak hozzá. A program helyi népszerűségéből kiindulva, a Jövőnk a Szórványban Egyesület tervei között szerepel a néptáncoktatás kiterjesztése a környék falvaira is.

Fotók forrása: szervezők

Az idei néptánctáborban a gyerekek felcsíki táncokkal bővítették tudásukat, de gyakorolták a küküllőmenti táncokat is és tovább finomították a már kidolgozott koreográfiáikat. A délutánokat hagyományápoló kézműves foglalkozások tették színessé, a résztvevők a többi között zsebkendőhímzéssel, gyöngyfűzéssel és motívumos ajtótábla festéssel foglalkoztak sok más szórakoztató tevékenység mellett. A tábor szervezői hangsúlyozták, rendezvényük nemcsak szórakozás vagy nyári gyermekmegőrző, hanem egy értékes kulturális esemény is a szórványtelepülés számára, amely a hagyományőrzés mellett hozzájárul a fiatalok művészi kifejezőkészségének fejlődéséhez. Emellett a szórványban élő magyar gyerekek számára a hagyományok ápolása és a magyarságtudat erősítése mellett fontos a generációk közötti kapcsolatok erősítése is, amelyre kiváló lehetőséget biztosított a tábor.

A 2. Bethlenszentmiklósi Néptánctábor zárásaként a fiatal táncosok előadással készültek a magyar Közösségi Házban, bemutatták szülőfalujuknak, hogy mit tanultak, jelezve ugyanakkor azt is, hogy elődeik néptáncainak és -dalainak megtanulásával élővé teszik a közösséget. A rendezvény zárása ugyanis lehetőséget adott a családoknak és ismerősöknek, hogy együtt ünnepeljék a hagyományok gyermekek általi továbbadását, így teremtve meg a jövő generációinak szellemi örökségét. A szervezők azt szeretnék, hogy a magyar családok és gyermekeik felismerjék a néptánc és népzene összetartó, közösségformáló erejét.

Bodoczi Annamária, a Jövőnk a Szórványban Egyesület elnöke elmondta, örömmel kerestek anyagi forrásokat a kezdeményezés felkarolására, hiszen a szórványban kiemelten fontos a következő generációk identitástudatának az erősítése, és erre a népzene és -tánc kiválóan alkalmas.

„Egyesületünk kiemelt célja, hogy a fiatal generáció mélyebb kapcsolatba kerüljön kulturális örökségével, ezzel hozzájárulva a hagyományaink életben tartásához. Emellett erősíteni szeretnék a közösség összetartozásának érzését is, hiszen a közös tánc és zene összeköti a fiatalokat, így a helyi identitás büszke képviselőivé válhatnak. Ezért fontos számunkra a néptáncoktatás, amely a kikapcsolódás és szórakozás mellett a szórványban identitásmentést is jelent. Számos rendezvényünk van, Bethlenszentmiklóson egész évben zajlanak kulturális, oktatási és egészségügyi foglalkozások, gyerekek és felnőttek számára egyaránt, amelyeket az RMDSZ és a Bethlen Gábor Alap támogat. A legnagyobb eseményünk kétségkívül a Bethlenszentmiklósi Magyar Napok, amelyre idén harmadik alkalommal kerül sor, szeptember 14-15-én. Azt tapasztaljuk, hogy egyesületünk működése óta a bethlenszentmiklósi magyarok egyre pezsgőbb közösségi életet élnek. Az összefogás eredményeként ismét érezhető a derűlátás, a közösségben és közösségért való tenni akarás” – fogalmazott Bodoczi Annamária. Hangsúlyozta, a munkában oroszlánrészt vállalnak a helyi pedagógusok, de nagy szerepe van az unitárius és református egyház helyi, illetve környékbeli gyülekezeteinek is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?