Erdély egyik legautentikusabb népzene- és néptánctábora zajlik Magyarlapádon
250-nél több résztvevő sajátíthatja el a hagyományokat kiváló szakemberektől Erdély egyik legautentikusabb népzene- és néptánctáborában, a Fehér megyei Magyarlapádon. A 24. Maros- és Kis-Küküllő Menti Népzene- és Néptánctáborban jártunk.
A rendezvény július 17. és 24. között zajlik az Ethnika Kulturális Alapítvány szervezésében. Sipos Ferenc, az alapítvány elnöke és a tábor, valamint a Pirospántlikás zenekar egyik alapító tagja a Maszolnak elmondta: már huszonöt éve zajlik minden nyáron a tábor, de a számozás azért eggyel kevesebb, mert a járvány alatti online kiadást nem számolják, az nem volt „igazi”.
Sipos Ferenccel végigjártuk a tábor főbb helyszíneit. Legelőször a frissen átadott kulturális- és sportkomplexumba vezetett, ahol büszkén mutatta be az újonnan épült, a környék népi építészeti jellegzetességeit tükröző rendezvénycsűrt, „a népzene és a néptánc templomát”, ahogyan egyik muzsikustársa fogalmazott.
A csűrben egy száznál több fotóreprodukcióból összeállított falfüzér örökíti meg az előző táborok emlékezetes pillanatait. Itt zajlik a haladók számára a néptáncoktatás, Kis István és Kis Demeter Erika irányításával, zenél a Pirospántlikás zenekar. Szintén a csűr biztosítja a népdaloktatás helyszínét, amelyet Borbándi Zsuzsa és meghívottai végeznek.
A népművészeti rendezvénycsűr mellett a komplexumban kirakodósátrak számára fenntartott tér, pihenőzóna, műfüves- és egy kisebb, gyepes focipálya illetve egy nagyméretű rendezvénysátor található, utóbbiban a szeniorok kezdő csoportja gyakorol Székely György „Menedzser”, Oniga Kristóf és Szilágyi-Székely Zsófia vezetésével, zenél Kis Adorján és zenekara.
Az iskola minden évben kitárja kapuit a táborozók előtt, ide jár az aprónép és a hangszeren tanulók csoportja. A népi gyermekjátékokat és a néptánc első lépéseit a Hajdara házaspár, Tamás és Hajnalka, egykori Petőfi-programosok gyakoroltatják. Az ötletgazdag kézműves foglalkozásokat Székely-Bányai Andrea óvónő és Szilágyi-Székely Melinda tanítónők vezetik, de – mivel az idén nagyon sok a résztvevő –, be-besegít néhány arra járó környékbeli pedagóguskolléga is.
A hangszeroktatás három kategóriában zajlik (bőgő, brácsa és hegedű), ezeket továbbosztották kezdőkre és haladókra, tanítanak: Nyitrai Tamás (képünkön), Csányi Sándor, Danhauser Pál és Oniga András.
A harmadik helyszín a szórványkollégium udvarán található kis csűr, ahol a kezdők számára egy másik volt Petőfi-programos házaspár, Komáromi Kristóf és Kata oktatják a táncot, zenél a Csegely Zenekar.
Az új kulturális park, az iskola és a szórványkollégium, amelyek a frissen felújított református templom körül helyezkednek el, valódi spirituális háromszöget alkotnak a tömbmagyar faluban, de szórványkörnyezetben élő magyarlapádiak számára és egyértelműen jelzik: a hit, tudás és hagyományápolás alkotta szoros kötelék az, amelyre jövőt lehet építeni a szülőföldön.
CSAK SAJÁT